

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Własna spółka w Czechach - informacje podstawowe
Utworzenie spółki w Czechach to popularne rozwiązanie stosowane przez znaczną liczbę polskich przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność decydują się na taki krok z kilku powodów. Przede wszystkim z racji możliwości przeprowadzania istotnych optymalizacji podatkowych a także mniejszej liczby uciążliwych procedur administracyjnych. Podatek CIT w Czechach wynosi 19 procent. Dodatkowo, w przypadku prowadzenia spółki w określonych kategoriach branż stawka ta może być jeszcze niższa.
Jeśli chodzi o procedury, są one zdecydowanie łatwiejsze do przeprowadzenia. Rejestracja spółki w Czechach jest o wiele mniej problematyczna pod kątem procedur. Wszystkie formalności da się załatwić znacznie szybciej. Ponadto Czechy słyną ze stabilnego prawa oraz korzystnych warunków prowadzenia biznesu. Nie ma tam takich sytuacji jak niejednokrotnie miało to miejsce w Polsce, że przepisy podatkowego zmieniały się kilkukrotnie w ciągu jednego roku.
Czechy posiadają też korzystniejsze rozwiązania dotyczące ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych - dzięki nim istnieje możliwość zaoszczędzenia znacznych środków w skali roku. Kraj ten oferuje też różnorodne formy prowadzenia działalności. Mowa tutaj o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobowej działalności czy spółce akcyjnej. Zdecydowanie najczęstszym wyborem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z racji tego, iż zgodnie z nazwą właściciele odpowiadają wyłącznie do wysokości zgromadzonego kapitału za powstałe zobowiązania.
