Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński pisze do Francji list: Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne!
– Jako Europejczyk i Polak chcę zatrzeć złe wrażenie związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne – napisał burmistrz Wiesław Muszyński w liście do Vanessy Slimani, burmistrz Saint-Jean-de-Braye. Francuskie miasto zawiesiło w zeszłym tygodniu partnerstwo z Tuchowem w Małopolsce, który przyjął homofobiczną uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”. – Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość, dlatego zapraszam panią burmistrz do nawiązania partnerskiej współpracy w zakresie promocji, oświaty, kultury i sportu – zaznaczył burmistrz Muszyński w oficjalnym piśmie.
14 lutego radni francuskiego Saint-Jean-de-Braye – głosując jednomyślnie – zawiesili trwającą od ćwierć wieku współpracę z Tuchowem. Francuskim samorządowcom nie spodobało się, że ich polscy koledzy radni przyjęli uchwałę i ogłosili swe 7-tysięczne miasto „strefą wolnej od ideologii LGBT”. „Radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. Dlatego będziemy konsekwentnie bronić naszej wspólnoty samorządowej! Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT.”
Francuzi zaznaczyli, że ich miasto ucierpiało z powodu homofobii – w czasie ostatniej wojny w departamencie Loiret działały trzy miejsca internowania, a w obozie koncentracyjnym w Jargeau przetrzymywano m.in Romów i homoseksualistów. – Nie chcemy, żeby historia się powtórzyła – zaznaczyła burmistrz.
Na medialną burzę zareagował burmistrz Włodawy i napisał do Francji list. – Pragnę Panią zapewnić – pisze Muszyński do Vanessy Slimani – że Polska w zdecydowanej większości to kraj ludzi otwartych, szanujących różnorodność i wielokulturowość w każdym aspekcie. Ubolewam nad zaistniałą sytuacją. Jednocześnie rozumiem Państwa decyzję. Głęboko wierzę, że nie możemy zaprzepaścić tradycji przyjaźni polsko-francuskiej, a przede wszystkim potencjału współpracy między miastami.
Przypominjmy, że w województwie lubelskim z podobną sytuacją mamy do czynienia w Puławach.
Uchwały o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są – zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich – sprzeczne z zasadą legalizmu i prawami człowieka. Pierwsze skargi sądowe RPO skierował już do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych. Z województwa lubelskiego dotyczyło to gminy Serniki.