Przez sieć przetacza się fala cyber ataków, wykorzystujących śmierć Osamy bin Ladena. Przestępcy wykorzystują ciekawość internautów, a ci ostatni narażają nie tylko swoje komputery, ale także dane, a nawet bankowe konta. Jak się bronić?
A będzie tego więcej.
- W przypadku każdego głośnego wydarzenia tego typu obserwujemy wzmożoną falę działalności cyberprzestępczej – mówi Rony Moshkovich, zajmujący się badaniem szkodliwego oprogramowania w PC Tools. - Niesamowita jest szybkość, z jaką te cyberataki pojawiły się tuż po ogłoszeniu śmierci bin Ladena. Jesteśmy przekonani, że hakerzy stworzyli wcześniej całą przestępczą infrastrukturę, czekając na odpowiednią okazję-wyzwalacz.
Jak się nie dać złapać w ich sieć? Eksperci z PC Tools radzą tak:
Odwiedzaj wyłącznie godne zaufania i wiarygodne strony
Nie wyszukuj wiadomości, zdjęć i filmów pod hasłem "Osama bin Laden”. Jeżeli jednak chcesz to zrobić, korzystaj z zaufanych stron i ręcznie wpisuj adres. Unikaj klikania linków do zagnieżdżonych wiadomości, reklam, fałszywych stron-wyszukiwarek lub stron w innych językach, ponieważ może to spowodować dołączenie szkodliwego oprogramowania lub botów.
Unikaj pokusy kliknięcia
Nie klikaj wszystkich elementów związanych z "Osamą bin Ladenem”, bez względu na to, czy są to filmy, zdjęcia, wyskakujące okienka, fałszywe ostrzeżenia antywirusowe, zaproszenia do serwisów społecznościowych czy alerty. Mogą wyglądać wiarygodnie ale zainfekują Twój system lub pozyskają Twoje dane osobowe w celach zarobkowych.
Uważaj na oszustwa związane z mediami społecznościowymi i złośliwy spam
Zachowaj najwyższą ostrożność korzystając z zaproszeń do serwisów społecznościowych oraz łączy, e-maili czy zaproszeń dotyczących wydarzeń społecznościowych. Nie klikaj reklam, filmów, wyskakujących okienek czy "łączy współdzielonych”, ponieważ mogą spowodować pobranie szkodliwego oprogramowania czy wywołać inne zagrożenia.
Unikaj podejrzanych stron międzynarodowych
Unikaj odwiedzania podejrzanych stron w krajach, skąd pochodzi zdecydowana większość cyber ataków oraz szkodliwego oprogramowania: Chiny (.cn), Rosja (.ru) i Brazylia (.br). Nie klikaj adresów URL kończących się na "cz.cc” lub "*.cc”, ponieważ są to w większości strony wykorzystujące nielegalne mechanizmy pozycjonowania i strony wykorzystywane przez oszustów.
A przede wszystkim upewnij się, że masz najnowszą wersję programu antywirusowego, a jego bazy są aktualizowane na bieżąco, zapewniając ochronę przed nowymi i nieznanymi zagrożeniami i próbami oszustwa.
Żródło: PC Tools