Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2024 r.
11:14

„Nie graj w tę grę”. Walka z uzależnieniami trwa

Autor: Zdjęcie autora oprac. ArtS
0 A A

Miasto przypomina potrzebującym wsparcia mieszkańcom o możliwości skorzystania z pomocy w obszarze uzależnień i ich profilaktyki. Z pomocy mieszkańcy będą mogli skorzystać również w czasie wakacji. Kampanię przeciwko narkotykom prowadzi również lubelska policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– We współpracy z organizacjami pozarządowymi Lublin prowadzi szereg działań wspierających, m.in. w zakresie leczenia osób uzależnionych, poradnictwa psychologicznego dla potrzebujących pomocy oraz członków ich rodzin czy profilaktyki i edukacji dzieci i młodzieży – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Pomoc dla potrzebujących finansowana jest ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.

Poniżej przedstawiamy zakres pomocy oferowany przez miejski program:

  • leczenia osób używających szkodliwie lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych– działanie jest skierowane do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści udzielają porad oraz prowadzą zajęcia psychoedukacyjne.
  • wsparcia członków rodzin osób używających środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne– pomoc obejmująca interwencję kryzysową oraz wsparcie psychologiczne jest skierowana do rodziców, członków rodzin osób uzależnionych.
  • edukacji dotyczącej skutków spożywania alkoholu w okresie ciąży i profilaktyki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – zajęcia informacyjno-edukacyjne w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, ryzyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, motywacji do dbania o zdrowie, promowania zachowań i postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Działania skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.
  • profilaktyki i interwencji dla osób podejmujących zachowania ryzykowne– wsparcie obejmujące porady indywidualne i krótką interwencję profilaktyczną w zakresie zwiększania motywacji do zmiany zachowań osób zagrożonych uzależnieniem, a także udzielanie wsparcia w radzeniu sobie z problemem. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  • rozwijania kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą– działania obejmujące prowadzeniezajęć edukacyjnych i udzielanie konsultacji w zakresie doskonalenia i podniesienia umiejętności wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
  • profilaktyki dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka– działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i rozmów motywacyjnych w zakresie ograniczania zachowań ryzykownych, zapobiegania złym nawykom, wczesnego wykrywania zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności życiowych dzieci i młodzieży.

– Ponadto Miasto Lublin każdego roku ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin dofinansowuje organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych na terenie Polski. Pobyt na letnich obozach połączony jest z działaniami edukacyjnymi w zakresie różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. W tym roku 16 organizacji pozarządowych zorganizuje wypoczynek dla blisko 530 uczestników. Dodatkowo w 9 lubelskich szkołach podstawowych odbędą się półkolonie, z których skorzysta 875 dzieci i młodzieży – dodaje Anna Czerwonka.

Policja chce przemówić do młodzieży

– W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi – przekazują policjanci z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Chcąc dotrzeć do nieco młodszej części społeczeństwa, która w okresie wakacji narażona będzie na działania niebezpiecznego rynku narkotykowego, funkcjonariusze zrealizowali spot, który ma odstraszać przed podejmowaniem tej „ryzykownej gry”. Zobaczycie go na górze strony.

Ponadto policja przypomina numery, które warto znać kiedy mamy podejrzenia, że ktoś może borykać się z problemem związanym z uzależnieniami.

  • 032 206 82 17– telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
  • 800 199 990– Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
  • 800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Gdzie w Lublinie udać się po pomoc?

Poniżej znajdują się punkty informacyjno-konsultacyjne w Lublinie, w których można skorzystać z poradnictwa w zakresie uzależnień przez cały rok:

  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Abramowickiej 2 F prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” – tel. 81 743 91 11:
    • poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,
    • poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,
    • środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,
    • czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Kasztanowej 1 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87:
    • czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,
    • piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Radzyńskiej 3 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87, 509 222 972:
    • czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,
    • piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.

Wykaz kolejnych placówek świadczących pomoc w zakresie objętym miejskim programem znajdziecie na stronie miasta lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już nóżka dyga do tańca. Dziś przy kultowej Kocance, w Wirydarzu i Zdziłowicach

Już nóżka dyga do tańca. Dziś przy kultowej Kocance, w Wirydarzu i Zdziłowicach

Szykuje się naprawdę roztańczony wieczór i Festiwal Roztrąb

Ponad 20 spektakularnych pokazów w lipcu na fontannie multimedialnej
HARMONOGRAM POKAZÓW

Ponad 20 spektakularnych pokazów w lipcu na fontannie multimedialnej

Fontanna multimedialna na placu Litewskim także w lipcu będzie cieszyć oczy mieszkańców i turystów spektakularnymi pokazami. W nachodzącym miesiącu zaplanowano ich aż 22

Wisła Puławy zrezygnuje z gry w drugiej lidze?

Wisła Puławy zrezygnuje z gry w drugiej lidze?

Wciąż nie jest znany los Wisły Puławy. Po wycofaniu się sponsora głównego klub znalazł się we bardzo trudnym położeniu i pojawiły się głosy o tym, że drużyna nie przystąpi do rozgrywek drugiej ligi w sezonie 2024/2025. Czy tak się rzeczywiście stanie?

Centrum Kultury Filmowej w Zamościu
Zamość

Będzie na imprezy i zakupy. Kino dostało spore pieniądze

Prawie 220 tys. zł będzie mieć dodatkowo do wydania Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Dotacje zamojskiemu kinu przyznał Polski Instytut Sztuki Filmowej. To pieniądze na cztery projekty

Szkody oszacowano wstępnie na ok. 10 000 zł

Przebijał opony, rozbijał szyby - bo chciał odreagować

24-letni puławianin wracając z tęgiej popijawy zdemolował 6 aut. Ścigany przez policjantów, wyzywał ich i był agresywny

Wczoraj meta w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Krasnystaw - Kraśnik, dziś II etap Tour de Pologne Women

Stina Kagevi z Team Coop-Repsol wygrała pierwszy etap Tour de Pologne Women, który rozgrywany był na ulicach Lublina. Na podium znalazły się jeszcze: Wilma Aintila oraz Christina Lorenzen. Jeżeli chodzi o Polki, to najwyżej sklasyfikowana była Zuzanna Chylińska z TKK Pacific Nestle Fitness.

Przejechał po nim ciągnik, jeszcze doszedł do domu

Przejechał po nim ciągnik, jeszcze doszedł do domu

Gdy doszedł do domu, od razu wezwano pomoc. Po 72-letnim rolniku z miejscowości Bramka przejechał traktor. Gdyby się nie wyczołgał spod ciągnika, zostałby zmiażdżony

Dziś cuda na niebie. Pokazy lotnicze pod Zamościem. Co w programie?
29 czerwca 2024, 13:00

Dziś cuda na niebie. Pokazy lotnicze pod Zamościem. Co w programie?

Nie w Jasionce niedaleko Rzeszowa, jak ostatnio, ale na lotnisku w Mokrem pod Zamościem odbędą się tegoroczne Centralne Pokazy Lotnicze. Gospodarzem wydarzenia jest świętujący swoje 105-lecie Aeroklub Ziemi Zamojskiej

Wszystkie piękne, ale nasza najpiękniejsza - komentują żywo nasi Czytelnicy, zapraszamy na nasz profil na Facebooku - Wspaniała, naturalna uroda

Maja Klajda - najpiękniejsza Polka mieszka w Łęcznej

Maja Klajda z Łęcznej najpiękniejszą Polką, uwielbia tańce ludowe, rozwój osobisty, studentka psychologii, wielka fanka Górnika Łęczna,

Tańce na dachu
foto
galeria

Tańce na dachu

Wakacyjny vibe, chill na dachu, a na parkiecie ogień! Gorące rytmy przeplatane z najnowszymi hitami. Tak pokrótce można opisać weekend w klubie Przystań na dachu. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawił Lublin, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii.

Prezydent Michał Litwiniuk (PO)
biała podlaska

Opozycja zmienia strategię. Prezydent dostał "kredyt zaufania"

Po trzech latach nastąpił przełom. Prezydent Michał Litwiniuk (PO) uzyskał od radnych absolutorium. – To nasz kredyt zaufania - tłumaczy opozycja z PiS.

Dni Włodawy 2024. Zagrają gwiazdy polskiej muzyki

Dni Włodawy 2024. Zagrają gwiazdy polskiej muzyki

Dziś i jutro, 29 i 30 czerwca, odbędą się Dni Włodawy. Tegoroczna edycja będzie szczególna, ponieważ łączy się z obchodami 490-lecia nadania Włodawie praw miejskich

Tak wyglądał Stary Kraśnik na zdjęciach z 1981 roku.
foto
galeria

Tak wyglądał Stary Kraśnik na zdjęciach z 1981 roku.

Kto pamięta, jak wyglądał Stary Kraśnik w latach 80? Ci, którzy nie pamiętają mocno się zdziwią oglądając zdjęcia pochodzące z archiwum Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Na fotografiach widać historyczne centrum Starego Kraśnika. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po Rynku i ulicach bezpośrednio do niego przylegających.

Spotkajmy się nad wodą - Jezioro Białe pełne wakacyjnych atrakcji
NASZA AKCJA
galeria

Spotkajmy się nad wodą - Jezioro Białe pełne wakacyjnych atrakcji

To doskonałe miejsce dla miłośników wodnych szaleństw, wędkowania, wypoczynku i rozrywki. Dziś, w sobotę (29 czerwca), w Okunince nad Jeziorem Białym – wakacyjnej stolicy naszego regionu – inaugurujemy letnią akcję „Spotkajmy się na wodą”.

Stary zarząd Grupy Azoty bez absolutorium. Czas wdrożyć plan naprawczy

Stary zarząd Grupy Azoty bez absolutorium. Czas wdrożyć plan naprawczy

Z kapitału zakładowego mają być pokryte potężne straty finansowe Grupy Azoty za zeszły rok - zdecydowano podczas piątkowego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

140,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

35,00 zł

Komunikaty