Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 sierpnia 2020 r.
12:49

Jarmark Jagielloński 2020 w Lublinie. W tym roku chudy jak kogut z plakatu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka

Stoisk będzie mniej niż zwykle, zabraknie wielu zagranicznych rzemieślników, nie będzie również potańcówek, ale tegoroczny Jarmark Jagielloński odbędzie się w zakładanym terminie: od 21 do 23 sierpnia. Na wiele wydarzeń trzeba się będzie wcześniej zapisać, licząc się z obowiązkowym pomiarem ciepłoty ciała

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkich wystawców ma być około 100, chociaż zazwyczaj było ich 250 lub więcej. Tym razem nie dotrą goście z zagranicy, będą jedynie polscy twórcy. Ich stragany mają stać w większych odstępach, a kupcy teoretycznie powinni nosić maseczki. Z powodu epidemii nie będzie tradycyjnych potańcówek przy ludowej muzyce, które przyciągały wiele osób na plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena.

Będzie duży koncert

Epidemia (o ile nic się nie zmieni) nie odbierze nam koncertu re:tradycja, który zapamiętaliśmy jako coroczne spotkanie gwiazdy estrady z mistrzami muzyki ludowej.

– Tego elementu nie zabraknie – uspokajają organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego. – Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angle Bapkauskien i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Tylko z wejściówkami

Koncert re:tradycja (22 sierpnia, godz. 19) będzie się różnił od poprzednich, bo na dziedziniec Zamku wejdą tylko ci, którzy się wcześniej zapiszą. – Na widowni będzie 600 miejsc – mówi Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury, które organizują festiwal. – Zapisy będą się odbywać przez stronę jarmarkjagiellonski.pl.

Wcześniejsze zapisy, pomiar temperatury ciała i wypełnienie specjalnego oświadczenia będą obowiązkowe także w przypadku kilku innych wydarzeń jarmarku. Wśród nich jest koncert Łukasza Jemioły z grupą Dresscode (23 sierpnia, godz. 19, patio przy Grodzkiej 7), który przywiezie dużo swingu, zarówno tego zza oceanu z lat 30. i 40., jak też polskiego, z międzywojnia.

Trąbkoskrzypce i polifon oraz inne instrumenty posłużą artystkom, które zabiorą gości w transową podróż po krainie snu. Widowisko Senjawazabawa balansujące na granicy koncertu i spektaklu, przygotowane przez Katarzynę Szurman, Agatę Harz oraz Paulę Kinaszewską, zaplanowano na 23 sierpnia na godz. 21 na patio przy Grodzkiej 7). Wstęp tylko dla pełnoletnich.

Dla dzieci przygotowane zostały „Opowieści Wielkiej Drogi” ukazujące im świat Romów (23 sierpnia, godz. 17, patio Grodzkiej 7). Również na to wydarzenie trzeba się wcześniej zapisać.

Bez rejestracji nie wejdziemy ponadto na filmy. Jarmarkowe kino poleca w tym roku „Moje miejsce na Ziemi” (21 sierpnia, godz. 21, patio Grodzkiej 7) będące opowieścią o reżyserze, który spełnia swoje marzenie o życiu w zgodzie z przyrodą i zakłada farmę działającą w zgodzie z naturą. Drugim filmem będą „Dni, na które czekamy” o rolniku-idealiście, którego działalność nie podoba się władzom (23 sierpnia, godz. 18, sala widowiskowa Grodzka 5a).

Tutaj nie trzeba zapisów

„Z marszu” będzie można wejść na jarmark, którego motywem przewodnim będą zioła, ale przy wejściu na jego teren, jak informują organizatorzy, trzeba będzie zdezynfekować ręce. Konieczne będzie też noszenie maseczek, o ile nie będzie możliwe – a zapewne nie będzie – zachowanie właściwego dystansu od innych osób.

Ziołom poświęcona zostanie wystawa „Kosmiczny zielnik” będąca opowieścią o różnych roślinach i ich zastosowaniu. Ekspozycja ma być otwarta na kilka dni przed rozpoczęciem samego jarmarku, bo już od poniedziałku, 17 sierpnia.

Bez rejestracji będzie można pójść na Jarmarkowe Podwórko, które corocznie rozkłada się na Błoniach obok Zamku zapraszając całe rodziny do zapomnianych gier i zabaw tradycyjnych. Podwórko ma być czynne w każdy dzień jarmarku do godz. 18, przy czym pierwszego dnia otworzy się o godz. 12, w kolejne dwa dni o godz. 11. Jedną z atrakcji będzie Obwoźne Muzeum Bąków.

Bez wejściówki będzie można także pozadzierać głowę w Bramie Krakowskiej, w której tradycyjnie zawiśnie ludowy pająk. Tegoroczny będzie dziełem Tomasza i Małgorzaty Krajewskich oraz Wiesławy Kucharzyk. Natomiast od 20 sierpnia na ul. Grodzkiej będzie można oglądać instalację Jarosława Koziary pod słodko-gorzkim tytułem „Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz)”.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne, także te z wejściówkami. Za zakupy trzeba już płacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia