Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 sierpnia 2020 r.
12:49

Jarmark Jagielloński 2020 w Lublinie. W tym roku chudy jak kogut z plakatu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka

Stoisk będzie mniej niż zwykle, zabraknie wielu zagranicznych rzemieślników, nie będzie również potańcówek, ale tegoroczny Jarmark Jagielloński odbędzie się w zakładanym terminie: od 21 do 23 sierpnia. Na wiele wydarzeń trzeba się będzie wcześniej zapisać, licząc się z obowiązkowym pomiarem ciepłoty ciała

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkich wystawców ma być około 100, chociaż zazwyczaj było ich 250 lub więcej. Tym razem nie dotrą goście z zagranicy, będą jedynie polscy twórcy. Ich stragany mają stać w większych odstępach, a kupcy teoretycznie powinni nosić maseczki. Z powodu epidemii nie będzie tradycyjnych potańcówek przy ludowej muzyce, które przyciągały wiele osób na plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena.

Będzie duży koncert

Epidemia (o ile nic się nie zmieni) nie odbierze nam koncertu re:tradycja, który zapamiętaliśmy jako coroczne spotkanie gwiazdy estrady z mistrzami muzyki ludowej.

– Tego elementu nie zabraknie – uspokajają organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego. – Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angle Bapkauskien i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Tylko z wejściówkami

Koncert re:tradycja (22 sierpnia, godz. 19) będzie się różnił od poprzednich, bo na dziedziniec Zamku wejdą tylko ci, którzy się wcześniej zapiszą. – Na widowni będzie 600 miejsc – mówi Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury, które organizują festiwal. – Zapisy będą się odbywać przez stronę jarmarkjagiellonski.pl.

Wcześniejsze zapisy, pomiar temperatury ciała i wypełnienie specjalnego oświadczenia będą obowiązkowe także w przypadku kilku innych wydarzeń jarmarku. Wśród nich jest koncert Łukasza Jemioły z grupą Dresscode (23 sierpnia, godz. 19, patio przy Grodzkiej 7), który przywiezie dużo swingu, zarówno tego zza oceanu z lat 30. i 40., jak też polskiego, z międzywojnia.

Trąbkoskrzypce i polifon oraz inne instrumenty posłużą artystkom, które zabiorą gości w transową podróż po krainie snu. Widowisko Senjawazabawa balansujące na granicy koncertu i spektaklu, przygotowane przez Katarzynę Szurman, Agatę Harz oraz Paulę Kinaszewską, zaplanowano na 23 sierpnia na godz. 21 na patio przy Grodzkiej 7). Wstęp tylko dla pełnoletnich.

Dla dzieci przygotowane zostały „Opowieści Wielkiej Drogi” ukazujące im świat Romów (23 sierpnia, godz. 17, patio Grodzkiej 7). Również na to wydarzenie trzeba się wcześniej zapisać.

Bez rejestracji nie wejdziemy ponadto na filmy. Jarmarkowe kino poleca w tym roku „Moje miejsce na Ziemi” (21 sierpnia, godz. 21, patio Grodzkiej 7) będące opowieścią o reżyserze, który spełnia swoje marzenie o życiu w zgodzie z przyrodą i zakłada farmę działającą w zgodzie z naturą. Drugim filmem będą „Dni, na które czekamy” o rolniku-idealiście, którego działalność nie podoba się władzom (23 sierpnia, godz. 18, sala widowiskowa Grodzka 5a).

Tutaj nie trzeba zapisów

„Z marszu” będzie można wejść na jarmark, którego motywem przewodnim będą zioła, ale przy wejściu na jego teren, jak informują organizatorzy, trzeba będzie zdezynfekować ręce. Konieczne będzie też noszenie maseczek, o ile nie będzie możliwe – a zapewne nie będzie – zachowanie właściwego dystansu od innych osób.

Ziołom poświęcona zostanie wystawa „Kosmiczny zielnik” będąca opowieścią o różnych roślinach i ich zastosowaniu. Ekspozycja ma być otwarta na kilka dni przed rozpoczęciem samego jarmarku, bo już od poniedziałku, 17 sierpnia.

Bez rejestracji będzie można pójść na Jarmarkowe Podwórko, które corocznie rozkłada się na Błoniach obok Zamku zapraszając całe rodziny do zapomnianych gier i zabaw tradycyjnych. Podwórko ma być czynne w każdy dzień jarmarku do godz. 18, przy czym pierwszego dnia otworzy się o godz. 12, w kolejne dwa dni o godz. 11. Jedną z atrakcji będzie Obwoźne Muzeum Bąków.

Bez wejściówki będzie można także pozadzierać głowę w Bramie Krakowskiej, w której tradycyjnie zawiśnie ludowy pająk. Tegoroczny będzie dziełem Tomasza i Małgorzaty Krajewskich oraz Wiesławy Kucharzyk. Natomiast od 20 sierpnia na ul. Grodzkiej będzie można oglądać instalację Jarosława Koziary pod słodko-gorzkim tytułem „Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz)”.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne, także te z wejściówkami. Za zakupy trzeba już płacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28