Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

18 listopada 2013 r.
14:08
Edytuj ten wpis

Jan Karski, Oskar Kolberg i Święty Jan z Dukli patronami 2014 roku w Polsce?

Jan Karski (1914–2000)<br />
<br />
 (Waldemar Piasecki )
Jan Karski (1914–2000)

(Waldemar Piasecki )

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższą środę dowiemy się, czyim rokiem zostanie ogłoszony nadchodzący 2014. Komisja Kultury Sejmu RP ma przyjąć ostateczną listę patronów tego roku i w formie projektu uchwały przekazać plenarnemu posiedzeniu polskiego parlamentu pod głosowanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udało nam się ustalić, że spośród czternastu kandydatów wskazanych zostanie ostatecznie trzech, których okrągłe rocznice urodzin przypadają w 2014 roku: Jan Karski obchodzący stulecie urodzin, Oskar Kolberg – dwustulecie i Święty Jan z Dukli – sześćsetlecie.

Na naszych łamach relacjonujemy od 2007 roku zabiegi Towarzystwa Jana Karskiego o Rok Jana Karskiego rozpoczęte apelem do ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, wsparte wystąpieniem Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego.

Rok 2008 okazał się wtedy już "zajęty” innymi kandydaturami, a marszałek odpowiedział, że znakomitą okazją będzie 2010 rok i dziesiąta rocznica śmierci bohatera. Ten termin również nie został dotrzymany.

Towarzystwo wystąpiło zatem o uhonorowanie Jana Karskiego w roku setnej rocznicy urodzin. W międzyczasie Barack Obama pośmiertnie przyznał Janowi Karskiemu Prezydencki Medal Wolności, co znacznie "polepszyło” także postrzeganie bohatera i jego roli w Polsce.

Drugim patronem 2014 roku ma by Oskar Kolberg (1814–1890), działający w Warszawie i Krakowie muzyk, etnograf i badacz folkloru polskiego.

Autor monumentalnego dzieła "Lud”, w którym dokonał systematyzacji polskiej kultury ludowej według regionów, ilustrując sposób życia, obrzędy, podania, stroje ludowe, pieśni i muzykę itd. Oddał bezcenne zasługi dla budowania i dokumentowania tożsamości polskiej.

Z kolei Jan z Dukli (1414–1484) był polskim zakonnikiem podążającym za wskazaniami Świętego Franciszka. Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej, ale uroki życia porzucił dla kontemplacji w pustelni.

Studiował w Krakowie. Krótko przebywał w klasztorze w Krośnie, by ostatecznie osiąść we Lwowie, gdzie w pełni rozkwitła jego sława kaznodziei i interpretatora Pisma Świętego. Przez jakiś czas związany był także z Poznaniem.

Posługę kontynuował nawet będąc ciężko chorym i utraciwszy wzrok. Odegrał wielką rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Zmarł we Lwowie i pochowany został w koście bernardyńskim.

W 1648 roku, kiedy Lwów oblegały ukraińskie hordy Chmielnickiego i bisurmańska dzicz Tuhaj Beja, postać Jana miała się ukazać wrogom, wzbudzić ich przerażenie i spowodować ucieczkę. Dziś miejscem kultu świętego jest rodzinna Dukla, gdzie znajdują się jego główne relikwie.



Po ostatecznej rekomendacji trzech patronów Sejmowi, ten podejmie w głosowaniu decyzję. Jak twierdzą specjaliści od procedur i legislacji parlamentarnych będzie to już tylko formalność.

– Cieszymy się, że członek naszej rodziny zostanie uhonorowany przez parlament ojczyzny, którą kochał, wiernie jej służył czynem wojennym, a także uczciwą i szczerą – niekiedy do bólu – opinią. Dziękujemy Towarzystwu Jana Karskiego za wieloletni trud w finalizacji Roku Jana Karskiego – podsumowuje dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, córka chrzestna i bratanica bohatera.

– To satysfakcja, że długoletnie starania o uhonorowanie Jana Karskiego w tej formie dobiegają finału. Refleksja, że mogło się to dokonać wcześniej jednak pozostaje... – komentuje Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.




Pozostałe informacje

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium