Co dziesiąty Polak, jak wynika z ankiety Praca.pl, jest w czasie świąt dostępny pod telefonem. 64 proc. naszych rodaków skarży się na zmęczenie kilka razy w tygodniu, a 20 proc. doświadcza go codziennie.
Najbardziej zmęczoną grupą są osoby w wieku do 44 lat, czyli ci, którzy są na półmetku budowania kariery a jednocześnie muszą zadbać o dorastające dzieci.
Mniej więcej 20–15 lat temu, kiedy komórki nie były tak powszechne, większość z nas miała spokojne święta. Dziś szef nie tylko może zadzwonić kiedy chce, ale również sprawdzić czy sprawdzaliśmy służbową skrzynkę pocztową w wolnym czasie.
Pod telefonem w święta są przedstawiciele różnych zawodów – od lekarzy, weterynarzy i pracowników służb porządkowych, przez przewoźników i osoby pracujące w niektórych usługach takich jak gastronomia czy hotelarstwo po pracowników agencji PR.
Stosunkowo nową grupą zawodową, która również musi być dostępna niezależnie od planu świąt to programiści i administratorzy. Biznes online nie może pozwolić sobie na przestój, zatem w razie awarii serwerów czy oprogramowania, trzeba reagować jak najszybciej.
Tymczasem praca nas bardzo stresuje i męczy. Z badań „Diagnoza zmęczenia Polaków” przeprowadzonych na zlecenie producenta suplementów diety, aż 64 proc. pracujących skarży się na zmęczenie kilka razy w tygodniu, a 20 proc. doświadcza go codziennie. Najbardziej zmęczoną grupą są osoby w wieku do 44 lat, czyli ci, którzy są na półmetku budowania kariery a jednocześnie muszą zadbać o dorastające dzieci.
Jesteśmy zmęczeni, bo sporo pracujemy i źle śpimy. Według badania Hilding Anders Polska 71,5 proc. z nas czuje się niewyspanych w ciągu dnia, a 49 proc. ma problemy z zasypianiem. Z kolei z badań TNS wynika, że choć śpimy tyle ile powinniśmy (7–8 godzin, na dobę), to aż 2/3 Polaków cierpi na zaburzenia snu (od trudności z zaśnięciem po wybudzanie się i koszmary). Te problemy ze snem to często efekt zbyt wysokiego poziomu stresu w ciągu dnia, którego nie potrafimy redukować, bo nie umiemy wypoczywać. Najczęściej spędzamy czas przed telewizorem nie podejmując żadnej aktywności – a to jednak nie najlepszy sposób na regenerację.
Jak odpoczywać w czasie świąt?
• Śpij zdrowo – czyli w optymalnej temperaturze (18-20 stopni) i w wywietrzonym pomieszczeniu. Przed snem nie używaj mobilnych urządzeń (telefon, laptop) i nie jedz nic ciężkostrawnego. Unikaj też siedzenia przed monitorem komputera tuż przed snem
• Odpowiednio się odżywiaj – jeśli się przejesz, to na pewno nie odpoczniesz!
• Zadbaj o przyjemności. Zrób coś, co poprawia ci nastrój. Święta niekoniecznie musisz spędzać przed telewizorem!
• Bądź społeczny – uśmiechaj się i spędzaj czas z innymi.
• Bądź aktywny – nawet spacer to delikatny, ale skuteczny aktywny wypoczynek.
(oprac. na podstawie mat. prasowych Pracuj.pl)