Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

22 lutego 2013 r.
12:46
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Schab w pigwówce, dereń w zupie

0 1 A A
Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem”
Małgorzata Kalicińska, autorka \"Domu nad rozlewiskiem”

W sobotę 9 marca do Kazimierza Dolnego przyjadą pasjonatki nalewek z całej Polski. Wezmą udział w konkursie, będą dyskutować o wykorzystaniu nalewek w kuchni. Wymienią się sprawdzonymi przepisami, a my je opublikujemy. Czy nalewka może być przyprawą?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Może i to bardzo. – Do czystej zupy grzybowej dodawałam swego czasu kieliszek orzechówki. Przyjemnie jest doprawić mięso wiśniówką. A do deseru dodać nalewkę kawową – mówi Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem”, która prywatnie świetnie gotuje. Okazuje się, że nalewki, które są polską specjalnością, przed wojną były z upodobaniem wykorzystywane w roli przyprawy.

Śliwowica z grilla

Polskie nalewki mogą być podstawą wielu marynat do mięsa. – Najczęściej stosuję nalewkę na suszonych śliwkach lub śliwowicę. Marynuję kawałki mięsa, następnie pieką na grilla. Okazało się, że gdy mięso zamarynujemy w nalewce, to podczas grillowania wytwarza się dużo mniej szkodliwych substancji, które mogą być rakotwórcze – mówi Eulalia Paszkiewicz z Giżycka, która przyjedzie do Kazimierza na X jubileuszowy Turniej Panien Apteczkowych.

Jak zrobić dobrą marynatę z nalewką?

Na 2 kg mięsa wieprzowego lub drobiowego potrzebujemy kieliszek śliwowicy, sok z 2 małych cytryn, 10 pokruszonych suszonych śliwek, 10 ziaren pieprzu czarnego, 10 ziaren ziela angielskiego, 3 goździki, 2 liście laurowe.

Co dalej? Zagotować wszystkie składniki marynaty. Umyte mięso ułożyć ciasno w kamionkowym naczyniu lub emaliowanym garnku, obłożyć pokrojonymi w plastry trzema cebulami i zalać wrzącą marynatą. Pozostawić na 3-4 dni w chłodnym miejscu, codziennie obracając. Mięso wyjąć z marynaty (marynaty nie wylewać), odcisnąć, natrzeć solą ze wszystkich stron i pozostawić w chłodnym miejscu, na co najmniej godzinę. Podczas grillowania mięsa można skrapiać je marynatą.

Zupa z derenia

Owoce na nalewki mogą być bazą wyjściową do zup. – W naszej rodzinnej tradycji oraz kuchni myśliwskiej, którą się zajmuję, ważną rolę pełni zupa dereniowa. Zawsze część owoców mrozimy, po to, żeby mieć je do dyspozycji zimą. Z derenia robię pyszną zupę owocową – mówi Danuta Pietrusik z Kodnia.

SKŁADNIKI: 20 dag owoców derenia, łyżeczka mąki ziemniaczanej, cukier, woda, goździki na smak.
WYKONANIE: dereń należy przebrać, zalać wrzątkiem i ugotować. Odcedzić, przetrzeć przez sito, usunąć pestki, dodać do zupy. Doprawić cukrem, goździkami, zagotować.

Schab w pigwówce

SKŁADNIKI: 1,5 kg schabu środkowego bez kości, 50 g pigwówki, 2 łyżki margaryny, 3 łyżki miodu, 4 łyżki płatków mig-dałowych, 2 łyżki soku z cytryny, po pół łyżeczki utłuczonych goździków i ziela angielskiego, 1 łyżeczka estragonu, sól, czarny pieprz.

WYKONANIE: goździki i ziele angielski zmieszać z estragonem, pieprzem i solą. Mięso natrzeć przygotowaną mieszanką przypraw, głęboko ponakłuwać, polać sokiem z cytryny, potem dwoma łyżkami wina i odstawić na 2 godziny.

W brytfannie stopić 1 łyżkę margaryny, włożyć mięso, polać pozostałą stopioną pozostałą margaryną i piec 70 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 180° C. Podczas pieczenia polewać mięso najpierw wodą a potem wytworzonym sosem. Płatki migdałowe włożyć do torebki foliowej, pokruszyć wałkiem, a następnie połączyć z miodem oraz 1 łyżką wina. Otrzymaną pastą pokryć mięso. Do brytfanny wlać resztę wina i piec schab 15 minut.

Indyk w agrestówce

Oto przepis inspirowany badaniami prof. Jarosława Dumanowkiego i staropolską kuchnią. Z dodatkiem agrestówki będzie pyszne danie.

SKŁADNIKI: 80 dag udźca z indyka bez kości, 10 dag agrestu, 4 szklanki rosołu, 4 żółtka z jajek kurzych, 4 kromki długiej bułki, 25 ml oliwy, kieliszek agrestówki, szczypta estragonu.

WYKONANIE: mięso opłukać, natrzeć estragonem i włożyć do garnka. Zalać wrzącym rosołem i gotować na małym ogniu. Po 40 minutach dodać agrest. Bułkę pokroić w kostkę, skropić oliwą i upiec w piekarniku na złoty kolor. Po ugotowaniu mięsa podzielić go na 4 porcje i wraz z agrestem przełożyć do żaroodpornego naczynia. Powstały sos wzmocnić agrestówką, po częściowym odparowaniu zaciągnąć roztrzepanymi żółtkami.

Nalewki i potrawy

Jałowcówka świetnie nadaje się do bigosu. – Doprawiam bigos na sam koniec, żeby nadać mu ostatni sznyt – mówi Danuta Pietrusik z Kodnia. – Nalewki dobrze komponują się z pieczystym. Używam wytrawnych nalewek – dodaje Elżbieta Cwalina, która także pojawi się w Kazimierzu Dolnym.

Do potraw można także dodawać owoce z nalewek. Kurczaka możemy piec z pigwą, dziczyznę ze śliwkami, wieprzowinę z gruszkami z groszkówki. Możliwości kombinacji jest wiele. – Nie zapominajcie o deserach. Kieliszek malinówki dodany do lodów owocowych polepsza ich smak – dodaje Eulalia Paszkiewicz. A z zamrożonych owoców nalewkowych robimy konfitury, które są świetnym dodatkiem do mięsa – radzi Danuta Pietrusik.

Jak zrobić konfiturę do mięs? Na 50 dag derenia dajemy 1 kg cukru i pół litra wody. Wodę z cukrem gotujemy, gdy zrobi się syrop, dodajemy wydrylowane owoce derenia. Gotujemy 10 minut. Odstawiamy do przestygnięcia, gotujemy jeszcze raz, aż owoce będą miękkie. Przekładamy do wygotowanych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy wieczkiem do dołu. Idealne do mięs.

X TURNIEJ PANIEN APTECZKOWYCH

Pasjonatki nalewek z całej Polski przyjadą na X jubileuszowy Turniej Panien Apteczkowych w sobotę 9 marca 2013 do Kazimierza Dolnego żeby zaprezentować swoje nalewki w konkursie, wymienić się doświadczeniami, zdobyć nowe i "odpocząć” od mężczyzn.

Zjazd towarzyszy cyklowi wydarzeń "Kazimierz bywa kobietą”. To cykl koncertów, wystaw, spotkań, warsztatów i rozmów organizowanych w związku ze Świętem Kobiet, na które do magicznego miasteczka przyjeżdżają malarze, aktorzy i dziennikarze.

W tym roku w Kazimierzu pojawią się pasjonatki nalewek, które wzorem dawnych panien apteczkowych, zajmujących się wytwarzaniem nalewek w polskich dworach – założyły w Lublinie nieformalne Towarzystwo Panien Apteczkowych.

Na jego czele stanęła aktorka Ewa Dałkowska, która zasiada w kapitule oceniającej nalewki podczas Turniejów Panien Apteczkowych odbywających się w Lublinie. Było już 9 takich konkursów, jubileuszowy X odbędzie się właśnie w Kazimierzu. A dokładnie w Domu Architekta SARP.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Kontakt, zgłoszenia nalewek: Dom Architekta SARP, Rynek 20, tel. 81 883-55-44, 609-931-500




Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium