Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 sierpnia 2013 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Wielkie święto smakoszy w Lublinie. Przed nami Europejski Festiwal Smaku

0 1 A A
Sobota należy do Roberta Makłowicza
Sobota należy do Roberta Makłowicza

W czwartek, 5 września, zaczyna się w Lublinie największy festiwal smaku w Polsce. W tym roku dedykowany Robertowi Makłowiczowi, który będzie obchodził w naszym mieście swój benefis. Ponad 100 wydarzeń w ciągu czterech dni z koncertami, wystawami, pokazami kulinarnymi i Jarmarkiem św. Jacka to najlepszy sposób, żeby smakować życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 5 do 8 września Lublin po raz piąty będzie kulinarną stolicą Polski. A centrum wydarzeń będzie Stare Miasto. Dookoła Trybunału Koronnego aż 100 wystawców z Polski i Europy zaprezentuje na Jarmarku św. Jacka wędliny, sery, wina, chleby, wina, oliwki, przyprawy z całego świata.

Na najbardziej wyrafinowanych smakoszy czekają szynki dojrzewające, piwo Trapistów, węgierskie papryki, greckie oliwki w wielu odmianach.

– Nie zabraknie najwyższej jakości przysmaków z regionu. Od piroga biłgorajskiego po słynne twarożki "Bieluch” – mówi Robert Pływacz, producent festiwalu, którego organizatorami są województwo lubelskie, miasto Lublin i Kresowa Akademia Smaku.

Wielka degustacja startuje już w czwartek, 5 września. Od rana w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie kusić dziczyzną. – Przygotuję pieczeń z dzika, jak dobrze pójdzie także tatara z rogacza – mówi Krzysztof Kornacki, dyrektor muzeum.

Zamek pełen lubelskich smaków

W piątek, 6 września, na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego rozpocznie się konkurs "Lubelskie smaki” w kategorii uczniowie. W sobotę, 7 września, dziedziniec opanują restauratorzy. To nowa odsłona prestiżowego konkursu "Smaki Lubelszczyzny”, już po raz 10 organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Po kierunkiem Jeana Bosa, który gotował dla króla Belgii, uczniowie i zawodowcy będą na żywo gotować potrawy oparte na świeżych i naturalnych produktach z regionu – mówi Piotr Franaszek, dyrektor departamentu. To niespotykana okazja, żeby z bliska zobaczyć kucharzy w akcji, poznać nowe techniki gotowania i spróbować kilkudziesięciu potraw.

Najlepszy młody kucharz dostanie od festiwalu nagrodę specjalną – staż u Wojciecha Modesta Amaro, obecnie najbardziej znanego polskiego szefa kuchni na świecie.

Nie tylko przysmaki The Rolling Stones

Na placu Po Farze stanie scena. W ciągu dnia będą odbywać się tam pokazy kulinarne, wieczorem wystąpią muzyczne gwiazdy. W piątek będzie można skosztować przysmaków perkusisty.

– Naszym gościem jest co roku Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Upodobał sobie specjalny rodzaj racuszków i kilka innych potraw. Pokażemy je na festiwalu – mówi Arkadiusz Okoń, właściciel pensjonatu.

Także w piątek zakonne przysmaki przywiozą kucharze z klasztoru Oblatów w Kodniu. Będzie jagnięcina w ziołach.

Sobota, trzeci dzień festiwalu, należy do Roztocza. Chata Rybaka z Bondyrza przyrządzi pstrąga po roztoczańsku. Restauracja Muzealna z Zamościa pokaże kuchnię polskich Ormian. Restauracja Sitarska z Biłgoraja – gęś po biłgorajsku.

W niedzielę polecamy pokaz zdrowej i kolorowej kuchni, który przygotowuje SPA Nałęczów. – Na festiwalu przedstawimy naszą interpretację jagnięciny Witolda Kuncewicza oraz carpaccio z gęsi – mówi Bartosz Stefański z restauracji "Kuchnia i Wino” w Kazimierzu.

Lublin na pokazach reprezentuje artysta malarz Andrzej Widelski, specjalista od tatarów oraz restauracja "Przystań”, która szykuje słynne dania: nereczkę z rusztu i w śmietanie.

Zielony targ

Ponieważ festiwal rozrósł się do czterech dni, a wystawcy już nie mieszczą się na Starym Mieście, w tym roku od czwartku, 5 września, do niedzieli, 8 września, na błoniach przed Zamkiem odbędzie się wielkie smakowanie i degustowanie na małej scenie festiwalu. – Jedziemy do Lublina z Chatą Rybacką. Ugotujemy 5 tysięcy porcji zupy rybnej w specjalnym kotle – mówi Mariusz Puła z Lokalnej Grupy Rybackiej "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”.
Restauracja Zajazdu Wincentów będzie przez 4 dni przyrządzać dania z ryb.

Na małej scenie nie zabraknie pokazów kulinarnych. To właśnie tam zobaczycie w akcji Grzegorza Łapanowskiego, który został gospodarzem nowego telewizyjnego reality show Top Chef.

– Zależy nam, żeby pokazywać tam zdrową żywność. W tym produkty sygnowane "Marką Lubelskie” – dodaje Robert Pływacz.
– Na bazie twarożków Bieluch przygotuję serię potraw ze świeżymi kwiatami i ziołami – mówi Agnieszka Filiks, szefowa kuchni restauracji "Siwy dym” w Celejowie.

Pokazom i degustacjom będą towarzyszyć liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, akademia golfa, na miejscu będzie można także poznać smaki piwa z lokalnych browarów.

Atrakcje w Starym Browarze

Stary Browar przy ul. Bernardyńskiej 15 to kolejne, nowe festiwalowe miejsce. – Z przyjemnością włączamy się w program 5 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku i jego organizację. Mamy ciekawą przestrzeń w centrum miasta, którą chcemy ożywić, a przy okazji pokazać lublinianom i turystom – mówi Tomasz Grodzki, dyrektor generalny Perła Browary Lubelskie.

W czwartek w zabytkowym browarze odbędzie się Noc Golonkożerców i Artystów. – Wspólnie ugotujemy 150 golonek, oddając hołd Kazimierzowi Grześkowiakowi – mówi Robert Pływacz.

W piątek skosztujemy ryb z grilla, a sobota dedykowana jest miłośnikom dobrej kaszanki, kiełbasy i karkówki z grilla.

Benefis Roberta Makłowicza i dużo nalewek

Sobota należy do Roberta Makłowicza. O godzinie 20.30 na placu Po Farze rozpocznie się jego benefis, który przygotowuje 6 najważniejszych festiwali smaku w Polsce.

– Będą dary duchowe i kulinarne – mówi Jan Babczyszyn, prezes Polskiej Akademii Smaku, który koordynuje benefis. Na finał Dorota Otachel z Zajazdu Wincentów przygotuje pokaz kuchni bałkańskiej, a Jan Kondrak zaśpiewa "Atamana”. Warto być przy scenie.

Także w sobotę w Lublinie spotkają się twórcy nalewek i destylatów owocowych. W restauracji Old Pub rozpocznie się XVIII już Ogólnopolski Turniej Nalewek oraz II Pojedynek na destylaty. Specjalny wieczór z degustacją nalewek odbędzie się na restauracji "Czarny Tulipan”. A na deser Mały Festiwal Kawy. – W sobotę, 7 września, w najlepszych kawiarniach Lublina odbędą się pokazy baristów, którzy zaprezentują klasyczne i alternatywne parzenie kawy – mówi Mariusz Byczyk z Akwarela Cafe.

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium