Cyców, Niedrzwica Duża i Nałęczów są wysoko na liście najszybciej rozwijających się gmin w kraju na przestrzeni ostatnich czterech lat
Jak zaznacza wójt Cycowa, gminy, która zajęła 19 miejsce w rankingu, chodzi o to, żeby nie tylko szukać oszczędności, ale również inwestować, jeśli konkretny projekt przyniesie trwałe korzyści.
- Dlatego wykorzystaliśmy sporo możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z funduszy unijnych. Dzięki temu m.in. 99 proc.
gospodarstw jest podłączona do sieci wodociągowej - mówi Jan Baczyński vel Mróz. - Stwarzałem przyjazny klimat dla inwestorów. Obecnie na terenie gminy działa 250 podmiotów gospodarczych m.in. 4 świetnie zorganizowane półhurtownie materiałów budowlanych, sieci sklepów spożywczych, punkty gastronomiczne i noclegowe, a także ośrodek hipoterapii. Do rozwoju na pewno przyczynił się też Lubelski Węgiel, który w kopalni Bogdanka daje spore możliwości zatrudnienia.
Wskazuje także na zaangażowanie lokalnej społeczności w działania, które przynoszą korzyści całej gminie. Niedrzwica Duża jest w tym rankingu na 24 pozycji a autorzy zestawienia wzięli pod uwagę 2479 gmin.
Natomiast wśród gmin turystycznych o największych zmianach w potencjale finansowym w latach 2010-213 na 3 miejscu znalazł się Nałęczów.
- Jesteśmy bardzo dumni z takiej oceny, szczególnie dlatego, że jest bezstronna i oparta na wielu wątkach. To już kolejny ranking "Wspólnoty”, w którym zostaliśmy wyróżnieni jako gmina turystyczna. Jesteśmy jedyną tzw. nizinną gminą turystyczną w Polsce, która w takich rankingach się liczy, reszta to gminy położone nad morzem, w górach lub na Mazurach - mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. - To zasługa nie tylko 200-letniej uzdrowiskowej tradycji miasteczka, ale też konsekwencja perspektywicznych i przemyślanych decyzji podejmowanych w ciągu ostatnich 8 lat.
Gmina kładzie duży nacisk na ochronę środowiska. - Stąd decyzja o największej w historii Nałęczowa inwestycji - modernizacji oczyszczalni ścieków, zrealizowanej za 21 mln zł. Bardzo ważny był też projekt rewitalizacji miasta za kilkanaście milionów - podkreśla Andrzej Ćwiek.