Ostatnio bardzo modne stało się hasło „wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywność energetyczna”. Dlaczego właśnie teraz tak dużo się o tym mówi i jakie korzyści płyną z tego dla domowych budżetów.
Polska, przystępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do przestrzegania prawa unijnego w zakresie energetyki. Musimy zmniejszyć zu-życie energii, zwiększyć udział tej pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dotyczy to również gospodarstw domowych, ponieważ to one wykorzystują ok. 20 % energii elektrycznej zużywanej w Polsce – wyjaśnia Henryk Smolarz, dyrektor Regionalnego Biura Energii.
Jak możemy zmniejszyć zużycie energii, a jednocześnie zadbać i o środowisko, i o swój portfel? – W gospodarstwach domowych wykorzy-stujemy energię do trzech celów: ogrzewania pomieszczeń, użytkowania urządzeń elektrycznych oraz podgrzewania wody. W każdym z tych przypadków możemy znacznie obniżyć opłaty za energię oraz dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska naturalnego – mówi Henryk Smolarz, odpowiedzialny za koordynowanie działań Regionalnego Biura Energii.
Jakie mamy do tego narzędzia? – Z pomocą przychodzą producenci urządzeń, którzy coraz częściej oferują konsumentom produkty oznaczone etykietą energetyczną oraz z trybem czuwania. – wyjaśnia Smolarz. – Nie bez znaczenia dla budżetu domowego jest również zmiana oświetle-nia na energooszczędne, a także wymiana okien i zamontowanie termostatów przy grzejnikach.
Skoro mamy tak wiele narzędzi na wyciągnięcie ręki, po co nam OZE? – Energia z wody, wiatru, promieniowania słonecznego czy biomasy jest przede wszystkim korzystna dla środowiska – wyjaśnia Henryk Smolarz. – Rozwój energetyki odnawialnej niesie ze sobą redukcję gazów cieplarnianych, a także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, mających bezpośredni i pośredni wpływ na nasze zdrowie – dodaje Smolarz.
Jak korzystać z OZE? – Możliwości mamy wiele – twierdzi Henryk Smolarz – jednak spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii najbardziej dostępna jest energia słoneczna, którą możemy wykorzystywać do wytwarzania energii cieplnej (kolektory słoneczne) oraz energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne). Te rozwiązania najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych – dodaje.
Jednak OZE to również korzyści miedzy innymi dla rolnictwa. Odnawialne źródła energii umożliwiają samodzielną produkcję energii, zmniejszenie wielkości i kosztów jej zakupu, co przynosi wymierne korzyści finansowe i ekologiczne.
Podsumowując – racjonalne zarządzanie energią w domu przyczynia się do znacznych oszczędności ekonomicznych. Zmniejszenie zużycia energii oraz korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w znaczący sposób zmniejsza również obciążenie środowiska. – Te ar-gumenty powinny nas jednoznacznie przekonać do OZE! – podsumowuje dyrektor Regionalnego Biura Energii w Lublinie, Henryk Smolarz. (RBE)