19 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego marszałek Sławomir Sosnowski ogłosił zwycięzców konkursu NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge. Laureaci to 10 firm z Lubelskiego, z których część jeszcze w tym roku poleci do stanu Nevada w USA.
W Nevadzie odbędą się umówione spotkania B2B współorganizowane przy pomocy Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Ma to pomóc zwycięzcom w znalezieniu właściwych partnerów biznesowych, co ułatwi lubelskim firmom zdecydowane wejście na rynek amerykański ze swoimi produktami i usługami.
– Dziś realizujemy unikalny program akceleracyjny dla lubelskich firm i w ten sposób motywujemy przedsiębiorców do internacjonalizacji. Stało się to możliwe m.in. dzięki wytrwałości i ogromnej pracy pierwszego startupu administracyjnego, jakim jest Biznes Lubelskie. Ale jeszcze trzy i pół roku temu, kiedy dowiedzieliśmy się, że stan Nevada przygotowuje wizytę gubernatora, w sferze marzeń było, żeby odwiedził Lubelszczyznę. Prawdopodobieństwo było bliskie zeru. Ale udało się – mówi Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej, UMWL w Lublinie.
Pierwsze tego typu działanie
Pozytywnie projekt ocenia także strona amerykańska – To pierwsze tego rodzaju działanie międzyregionalne w przestrzeni transatlantyckiej. Nie jest mi znany żaden inny program akceleracyjny pomiędzy województwami lub regionami na terenie Unii Europejskiej, nie tylko ze stanem Nevada, ale i którymkolwiek ze stanów USA. A program jest unikatowy. Polega na tym, że firma sprawdza szanse i luki rynkowe, które może wypełnić. Program pomaga też uchronić się przed błędami, które wiele firm popełnia na początku, ponieważ nie wie, do kogo się zwrócić – ocenia Paweł Pietrasieński, dyrektor ds. Projektów Specjalnych w Biurze Gubernatora Stanu Nevada ds. Rozwoju Gospodarczego.
Dwutygodniowy pobyt lubelskich firm w Stanach zostanie sfinansowany przez Województwo Lubelskie, które w partnerstwie ze stanem Nevada jest organizatorem konkursu.
Intensywny program warsztatów, czyli Bootcamp Lubelskie
Do konkursu zgłosiło się ponad 20 firm. Po spełnieniu wymogów formalnych, 19 ostatecznie zakwalifikowało się do dalszych etapów. Wybrane startupy reprezentują dziedziny określone jako inteligentne specjalizacje województwa lubelskiego. Od 3 do 6 października przedsiębiorcy uczestniczyli w specjalnych warsztatach Bootcamp Lubelskie, na których przygotowywali się do prezentacji biznesowych Demo Day zaplanowanych na 11 października.
Ponad 32 godziny wypełnione były takimi tematami, jak stworzenie strategii ekspansji międzynarodowej, poznanie warunków prowadzenia biznesu w USA, prowadzenie negocjacji, określanie właściwych kanałów dystrybucji, ćwiczenia komunikacji biznesowej, prezentacje inwestorskie, elevator pitch z wykorzystaniem storytellingu.
– Uważam, że to jest strzał w dziesiątkę. Sam pomysł, realizacja – jestem pod dużym wrażeniem organizacyjnym tego wszystkiego – Marek Cieśla, MIMIGroup.
Pozytywnie konkurs ocenia także Marcin Stachyra z firmy NexBio – Bardzo się cieszymy że w Lublinie taka inicjatywa powstała i skutecznie została wdrożona – mówi.