Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie.pl

27 lipca 2018 r.
13:05

Rozwój sektora budowlanego na rynku pracy

1 0 A A

W naszym regionie wciąż są planowane i realizowane inwestycje, zarówno gminne, powiatowe, jak i wojewódzkie. Widzimy budowę dróg, mieszkań deweloperskich, rozwój budownictwa handlowego. A ekobudownictwo zostało nawet umieszczone wśród gospodarczych sektorów strategicznych kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat rynku pracy właśnie w sektorze budowlanym podjął Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach badania „Analiza branży budowlanej w województwie lubelskim”. To fakt, że zarobki w województwie lubelskim są w branży niższe, niż w centrum i na zachodzie Polski – relacjonuje dyrektor WUP Małgorzata Sokół. – Wspieramy więc powiatowe urzędy pracy, aby maksymalnie wykorzystywały wszystkie możliwości ułatwiające pracownikom pozostanie na rynku pracy województwa i włączania do niego poszukujących pracy.   

W mieście Lublinie można zarobić najwięcej spośród wszystkich powiatów regionu. Kluczowe zawody branżowe to murarze/tynkarze, operatorzy sprzętu budowlanego, elektrycy/monterzy instalacji elektrycznych, cieśle budowlani, monterzy instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i gazowych, hydraulicy oraz stanowiska wielozawodowe. Najwyższe średnie zarobki łączono ze stanowiskami kierownika budowy, inżyniera, projektanta budowlanego, a także hydraulika/instalatora sanitarnego i operatora sprzętu budowlanego.

Z wyników badania dowiadujemy się nie tylko o problemach z rekrutacjami, ale i z szarą strefą w branży. Duża rotacja pracujących wynika m.in. z sezonowości prac, zwłaszcza na stanowiskach nie wymagających wysokich kwalifikacji. Spośród branżowych pracowników spoza UE najwięcej zatrudnianych było właśnie do takich funkcji. Osoby młode, które wybiorą szkołę branżową z elementami kształcenia dualnego (praca z nauką) uzyskają największe możliwości poznania warunków zatrudnienia w branży. Badania jednoznacznie wskazały, że kandydaci do pracy po praktycznej nauce zawodu mogą od razu podejmować odpowiedzialne zadania ze względu na swoje doświadczenie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium