Dla zainteresowanych zwiększeniem dostępności miejsc kultury na terenie województwa lubelskiego mamy dobrą wiadomość – regionalne placówki i ośrodki kultury uzyskały duże dofinansowanie na rozwój i modernizację
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 przewidziane zostało wsparcie działań z zakresu dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Jak tłumaczy Marcin Czyżak, dyrektor Departamentu Wdrażania EFRR: – Będziemy wspierać te inwestycje, które potrafią uczynić z kultury źródło rozwoju gospodarczego.
– W ramach dwóch konkursów zrealizowanych z RPO podpisano 54 umowy na kwotę dofinansowania ponad 71 mln zł – mówi marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Wsparcie można było otrzymać głównie na prace dotyczące zabytków i zespołów tych zabytków oraz na modernizację infrastruktury kultury (w szczególności ośrodki kultury, biblioteki publiczne itp.) poprawiającej aktywny dostęp społeczeństwa do kultury. Dopuszczalny był również zakup i modernizacja wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.
Jednym z projektów, które uzyskały wsparcie była przebudowa i rozbudowa budynku usługowego w Wohyniu na Gminne Centrum Kultury. Gmina przeprowadziła ankietowe konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat przebudowy obiektu i poszerzenia oferty kulturalnej.
– W odpowiedzi na społeczne oczekiwania złożyliśmy odpowiedni wniosek. Dzięki dofinansowaniu na kwotę prawie 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego udało się rozpocząć przebudowę, zmierzającą do utworzenia Gminnego Centrum Kultury i biblioteki, wraz z rozbudową budynku o klatkę schodową i windę dla osób niepełnosprawnych. – mówi Tomasz Jurkiewicz sekretarz gminy Wohyń (powiat radzyński).
W pracach zaplanowano wymianę okien wraz z montażem osłon przeciwsłonecznych, montaż nowych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, montaż instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Rozwiązania techniczne przewidują także montaż paneli solarnych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Otoczenie przebudowanego Centrum Kultury zostanie uporządkowanie, pojawi się ogrodzenie, miejsca parkingowe i zieleń. Projekt obejmuje także wyposażenie obiektu w meble, komputery i sprzęt biurowy.
– Zakończenie inwestycji zaplanowano na 31 sierpnia 2018 r. i wszystko wskazuje na to, że uda się go dotrzymać. Roboty przebiegają sprawnie i bez większych komplikacji, stan zaawansowania prac oceniamy na około 70 % – podkreśla Jurkiewicz – Mamy nadzieję że Gminne Centrum Kultury spełni oczekiwania mieszkańców i pozwoli dzieciom, młodzieży i starszym na rozwijanie swoich pasji – dodaje.