Według danych statystycznych jesteśmy społeczeństwem starzejącym się - w skali całego kraju obserwowany jest stały wzrost liczby ludności określanej w statystykach struktury demograficznej jako ludność w wieku poprodukcyjnym.
Lepszy dostęp do usług medycznych, podniesienie świadomości na temat zdrowego trybu życia, w tym zwiększenie aktywności fizycznej przyczyniły się do wydłużenia ludzkiej egzystencji. Województwo lubelskie należy do regionów o największym udziale osób starszych w ogólnej liczbie ludności, a zwłaszcza w odniesieniu do liczby osób w wieku produkcyjnym. Postępujący proces starzenia się ludności Lubelszczyzny niesie za sobą konsekwencje w sferze ekonomicznej, medycznej, socjalnej i kulturowej.
Seniorzy stanowią dużą część lokalnych wspólnot, ich rola w codziennym życiu społeczeństwa jest coraz istotniejsza. Bagaż doświadczeń, życiowa mądrość, znajomość historii, obyczajów, tradycji sprawiają, że ludzie starsi budują pomost między przeszłością i teraźniejszością, a przez to integrują rodziny i społeczności – mówi Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego.
Poprawić jakość życia seniorów
Mając na uwadze doniosłą rolę seniorów w społeczeństwie, kierując się zasadami empatii, szacunku i zrozumienia dla osób starszych, Samorząd Województwa Lubelskiego podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy jakości życia oraz aktywizacji tej grupy społecznej. Wśród priorytetów polityki senioralnej w województwie lubelskim są, między innymi, edukacja, zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych i społecznych, integracja społeczna, walka z dyskryminacją i przemocą wobec starszych – dodaje Anna Augustyniak.
Kierunek polityki senioralnej w województwie lubelskim wyznacza Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, zaś opiniowaniem projektów programów kierowanych do osób starszych oraz inicjowaniem propozycji rozwiązań na rzecz środowiska seniorów zajmuje się Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Lubelskiego powołana w 2014 roku.
Ramy działań polityki senioralnej ujęto w Wojewódzkim Programie na Rzecz Osób Starszych na lata 2016-2020, który powstał z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie jako kontynuacja programu na lata 2013-2015. Wśród kluczowych haseł tego dokumentu są: poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego, rozwój aktywności społecznej, zawodowej, kulturalnej i edukacyjnej osób starszych.
Założenia Wojewódzkiego Programu na Rzecz Osób Starszych na lata 2016-2020 są skutecznie wdrażane poprzez między innymi realizację w domach pomocy społecznej projektów służących doposażeniu w sprzęt rehabilitacyjny czy szkolenia dla kadr, rozwój miejsc aktywności osób starszych, jak kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, doradztwo zawodowe i szkolenia dla osób 50+ – mówi sekretarz województwa lubelskiego. W realizacji tych działań samorząd wojewódzki wspierają organizacje pozarządowe, które organizują ponadto zajęcia z profilaktyki prozdrowotnej, sportowe, kulturalne, jak również prowadzą punkty poradnictwa i informacji dla seniorów – dodaje Augustyniak.
Usługi społeczne i zdrowotne na rzecz seniorów
Duża część środków przeznaczonych na tego typu działalność pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wsparcie finansowe z RPO WL otrzymały też jednostki realizujące usługi społeczne i zdrowotne – mówi sekretarz województwa lubelskiego. W ramach tego typu projektów przewidziano m.in.: wsparcie dla tworzenia/ funkcjonowania dziennych i rodzinnych domów pomocy dla osób starszych; tworzenie warunków do opieki domowej, m. in. działalność wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego; realizację zintegrowanych usług o charakterze opiekuńczym i zdrowotnym. Do tej pory rozstrzygnięto dwa konkursy, w których na dofinansowanie ww. zadań przeznaczono łącznie około 50 mln zł. W najbliższym czasie przeznaczymy kolejne 54 mln zł na działania dla seniorów – wyjaśnia Anna Augustyniak.
Ważną datą w kreowaniu polityki senioralnej w Regionie Lubelskim był 21 marca 2017 roku, kiedy to przystąpiliśmy do programu Ogólnopolska Karta Seniora uprawniającego do korzystania ze zniżek na wybrane produkty i usługi – podkreśla sekretarz województwa lubelskiego. Obecnie z przywilejów korzysta już około 3 tysięcy seniorów z naszego regionu - dodaje.
Wsparcie aktywności seniorów
Lubelski ROPS promuje aktywności samorządów lokalnych oraz aktywności seniorów w środowisku lokalnym poprzez organizacje konkursów „Gmina przyjazna Seniorom” i Aktywny Senior”. Celem konkursów jest upowszechnianie innowacyjnych, wielozakresowych działań na rzecz osób starszych, przez gminy i osoby fizyczne oraz ukazanie pozytywnych relacji międzypokoleniowych.
Jako Samorząd Województwa Lubelskiego mamy nadzieję, że wszystkie działania skierowane do osób starszych pozwolą im w lepszym zdrowiu, lepszej kondycji, a przede wszystkim ze świadomością, że są akceptowani i doceniani funkcjonować w społeczeństwie – konkluduje Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego.