Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2024 r.
12:00

Pożegnanie pełne wzruszeń. Dyrektorzy Grabskiego odeszli na emeryturę

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Kierowała szkołą wiele lat. A kończąc ten rok szkolny się z nią oficjalnie rozstała. Dyrektor Elżbietę Sękowską, pożegnała w piątek cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Z placówką pożegnał się też wieloletni wicedyrektor Andrzej Szum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy w kwietniu 2007 roku po objęciu stanowiska dyrektora szkoły, przygotowywałam swoje pierwsze przemówienie, bardzo przejęta zapytałam syna, co takiego mam powiedzieć. A on mi odpowiedział: „Mamciu, mów co chcesz, byle krótko” i zawsze mówiłam krótko – rozpoczęła swoje pożegnalne przemówienie Elżbieta Sękowska.

Podkreśliła, że cieszy ją obecna, wysoka pozycja szkoły, a jest ona zasługą wspólnego wysiłku i dorobku wielu pokoleń. Zaznaczyła, że dla uczniów, nauczycieli i pracowników ZS nr 1, jest szkołą wyjątkową, nie ze względu na spektakularne osiągnięcia, dyplomy i certyfikaty, ale z powodu klimatu, twórczej atmosfery i kultury organizacyjnej.

– Zawsze będę dumna, że jako nauczyciel, wychowawca, wicedyrektor i dyrektor, pracowałam w szkole, w której szacunek do drugiego człowieka, był wartością najwyższą – mówiła Sękowska. Przypomniała też dokonania z ostatnich kilkunastu lat: autorskie przedsięwzięcia, wydarzenia, sesje popularno-naukowe,, ogólnopolskie kongresy i konferencje, liczne konkursy.

– Zrealizowaliśmy ponad sto projektów edukacyjnych w ciągu dziesięciu lat – podliczyła odchodząca dyrektor.

Andrzej Szum, również odchodzący na emeryturę wicedyrektor szkoły swoją przygodę z Grabskim rozpoczął w 1992 roku. Mówił nam, że na przestrzeni tych wszystkich lat w placówce na ul. Podwale 11 zmieniło się wszystko.

– Dawniej było łatwiej, po prostu uczyłem swoich uczniów. W chwili obecnej jestem psychologiem, psychiatrą, policjantem, prokuratorem, a nauczycielem to w wolnych chwilach. Przyznaję, że gdy wchodzę do swojej sali 108, to autentycznie czuję sie belfrem, bo wtedy mam czas. Poza salą jestem urzędnikiem, który siedzi w papierach, interweniuje lub szukam rozwiązania – podsumował pedagog.

Dodał, że najbardziej będzie mu brakowało „dzieciaków”, czyli uczniów. – Kontakt z nimi jest lekiem. Często słyszałem, że uczniowie lubią mnie słuchać. Właśnie tego, będzie mi brakowało. Przekazywania wiedzy i tej pasji. Było nią bycie nauczycielem przez 32 lata – zapewnia Andrzej Szum.

– Pani Elżbieta Sękowska i pan Andrzej Szum, ludzie, pedagodzy, przyjaciele, którzy byli drogowskazem na drodze mojego młodego życia, za co osobiście jestem im bardzo wdzięczna – zapewniała Kasia, absolwentka ZS1.


Aleksandra szkołę ukończyła rok temu, ale już za nią zatęskniła, więc była obecna na pożegnaniu Elżbiety Sękowskiej. – Cudowna osoba, bardzo ciepła, wspierająca i okazują zainteresowanie. Kochała wszystkich swoich uczniów, jak swoje własne dzieci. Podobnie jak dyrektor Szum. Był opiekunem naszego profilu, bardzo wspierający i pomagający w rozwiązywaniu problemów – wspominała.


Piotr uczył się w Grabskim w latach 2017-2021, na profilu technik informatyk. Jako przewodniczący samorządu uczniowskiego, bardzo chwalił sobie współpracę z dyrekcją, zwłaszcza w okresie pandemii. Podkreślił, że właśnie okres zdalnej szkoły pokazał, jak poważnie dyrekcja podchodziła do problemów uczniów. - Takich nauczycieli potrzeba w każdej szkole. Będzie ich bardzo brakowało. To pani dyrektor Elżbieta Sękowska stworzyła klimat tej szkoły – podsumował Piotr.


Dyrekcję chwalili również nauczyciele. – Elżbieta Sękowska i Andrzej Szum to wspaniali ludzie, nie tylko wspierający jako dyrekcja, ale pochylający się nad osobistym życiem pracowników. Jeśli chodzi o funkcjonowanie szkoły to fantastyczna organizacja i poczucie bezpieczeństwa, wysoka kultura pracy, kontrola z pochyleniem na wspieranie. Będzie nam ich bardzo brakowało w naszej społeczności szkolnej – mówiła Urszula Zwijacz, nauczyciel w ZS nr 1 w Lublinie.


Robert Podlecki maturę w Grabskim zdawał ponad trzydzieści lat temu, teraz jest nauczycielem w swojej szkole. Dyrektor Sękowska jest dla niego wspaniałym managerem, dobrym człowiekiem i przyjacielem.


– Dużo wymaga, dużo oczekuje, ale jeszcze więcej daje. Jest osobą, do której zawsze można się zwrócić o poradę. Zawsze otrzymywałem wsparcie. Kiedyś ktoś powiedział „dyrektorem sie bywa, człowiekiem sie jest”, w tym przypadku jest to połączone w jedną doskonałość – opowiadał Robert Podlecki.

I dodał: Dyrektor Andrzej Szum jest wiodącą postacią, jeśli chodzi o zarządzanie, podobnie jak pani Elżbieta, zawsze pomagał nam nauczycielom w wielu problemach z jakimi się zwracaliśmy. Świetny doradca w sprawach dotyczących, trudnych rodziców oraz jak namówić ucznia, aby chciał nadal dążyć do celu. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale te osoby będzie bardzo trudno zastąpić.


Wśród wielu przemówień i podziękowań, znalazły się też te najważniejsze, bo skierowane do uczniów, których ustępująca ze stanowiska dyrektor Elżbieta Sękowska kochała najbardziej.


– Kochani, żyjcie pełnią życia, angażujciee się, nie bądźcie zapatrzeni w siebie, odkrywajcie swoje talenty i pielęgnujcie pasje, wyznaczają cele, priorytety i to co ważne. Jeśli popełniacie błędy, tak jak my, to trudno, każdy je popełnia, ważne jest to co z tym zrobicie, dalej trzeba żyć i stawić temu czoła. Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy których jeszcze nie robiliście. Pamiętajcie od waszych wyborów i decyzji zależy to kim będziecie i jak potoczy sie wasz los – zwróciła się do swoich uczniów.

I mówiła też: Zasługujecie na szczęście i macie do niego prawo. Podążajcie za marzeniami i nie zapominajcie o wartościach, bo one w życiu są bezcenne. Bądźcie dobrymi ludźmi i dobrymi Polakami. Otoczenie szkoły zmienia się bardzo dynamicznie, w świecie zachodzą procesy i zjawiska, które będą miały ogromny wpływ na wasze życie i życie szkoły, dlatego otwartość szkoły na zmiany i gotowość na wdrażanie nowych rozwiązań są konieczne, ale zawsze na bazie fundamentów niezmiennych, które w tej szkole były, są i powinny pozostać. Mądrość, godność, prawda i uczciwość.

Na koniec dyrektor dodała: Czuję się spełniona zawodowo, kocham to miejsce i ludzi z nim związanych. Adres Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego przy ul. Podwale 11, zawsze będzie wśród tych na mapie mojego życia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości
WIDEO
3 lipca 2024, 16:00
film

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zabiegi estetyczne, dzięki którym czują się w swoim ciele znacznie lepiej. To samo dotyczy uśmiechu. Co na to eksperci z dziedziny implantologii? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, gdzie dowiecie się jakie zaskakujące zastosowanie mają zęby.

Marek Sikora (z prawej) odebrał z rąk dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Mateusza Winiarskiego nominację na stanowisko kierownika Placówki Terenowej KRUS w Chełmie.

Z Urzędu Marszałkowskiego do KRUS. Jest nowy kierownik placówki w Chełmie

Po 17 latach i 4 miesiącach pożegnał się z pracą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i 1 lipca został kierownikiem Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie. Mowa o Marku Sikorze, chełmskim radnym, byłym zastępcą dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.

Dni Chełma 2023

Od jutra w centrum utrudnienia dla kierowców. Wszystko przez Dni Chełma

Już w najbliższy weekend (6-7 lipca) odbędą się Dni Chełma. Z uwagi, że scena na której wystąpią gwiazdy m.in. Ania Dąbrowska, Smolasty i Papa D, ustawiona zostanie podobnie, jak przed rokiem przy ul. Strażackiej, już od jutra kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w centrum miasta. Wszystkich uczestników wydarzeń organizowanych podczas Dni Chełma ratusz zachęca, by do centrum miasta dotrzeć komunikacją miejską, pieszo lub rowerem.

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z ostatnich danych GUS. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Oznacza to, że przeciętnie zarabiający dłużnik na spłatę swoich zobowiązań musi pracować 3 miesiące i 20 dni, przeznaczając na ten cel całą pensję. Najwięcej czasu na pozbycie się długów potrzebują konsumenci z Lubelskiego, a najmniej osoby z Dolnego Śląska.

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Starosta Mariusz Zańko (z prawej) i Andrzej Rusiński.

Kolejna osoba we władzach Powiatu Włodawskiego. Będzie pracować społecznie

Andrzej Rusiński został nowym członkiem Zarządu Powiatu we Włodawie. – To doświadczony samorządowiec, rolnik i działacz sportowy. Będzie pracował jako nieetatowy członek zarządu całkowicie społecznie, nie pobierając za to wynagrodzenia, nawet kosztów dojazdu – zapewnia Mariusz Zańko, starosta włodawski.

zdjęcie ilustracyjne

Czekał w kolejce na odprawę celną. Kierowca ciężarówki nie żyje

Kierowca ciężarówki zasłabł w Małaszewiczach Dużych. Niestety, załoga pogotowia stwierdziła zgon mężczyzny.

Toksyczne pierwiastki wykryte w kubkach. Można się poważnie zatruć

Toksyczne pierwiastki wykryte w kubkach. Można się poważnie zatruć

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed użyciem kubków termicznych jednej z marek. Na ich obrzeżach znaleziono spore ilości kadmu i ołowiu.

Kłos Gmina Chełm powrócił do IV ligi po dwóch latach

Kłos Gmina Chełm wrócił do IV ligi w wielkim stylu

Po dwóch latach gry na poziomie ligi okręgowej Kłos Gmina Chełm wygrał rozgrywki i wywalczył przepustkę do IV ligi

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z Lublina i regionu?
galeria

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z Lublina i regionu?

Ósmoklasiści czekali na ten dzień od 16 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminów ósmoklasisty. Każdy zdał, ale wynik przełoży się na ilość punktów, która pomoże dostać się do wymarzonej szkoły średniej.

Prezes Lubelskich Dworców złożyła rezygnację. Jest następca

Prezes Lubelskich Dworców złożyła rezygnację. Jest następca

Anna Kusiak nie kieruje już spółką Lubelskie Dworce S.A. Jej następcą został Zdzisław Szwed - były członek zarządu województwa lubelskiego.

Sonda: Czy lublinianie korzystają z foliowych reklamówek?

Sonda: Czy lublinianie korzystają z foliowych reklamówek?

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy lublinianie chętnie używają reklamówek, a może korzystają z bardziej ekologicznych sposobów pakowania zakupów.

Skwer Niepodleglości w Puławach zrewitalizowano na początku poprzedniej dekady. Alejki po kilkunastu latach doczekają się wymiany nawierzchni

Zmiany na puławskim skwerze. Wydadzą prawie 2,5 miliona

Wątpliwej jakości nawierzchnia alejek z puławskiego Skweru Niepodległości tego lata doczeka się wymiany. Według prezydenta po zmianach błota nie będzie - nawet po deszczu. Skwer zyska również sporo zieleni i nowy plac zabaw.

Orlęta Łuków w końcówce straciły szansę nawet na baraże o IV ligę

Orlęta Łuków zaprzepaściły szansę na awans w końcówce sezonu

Zarówno zwycięzca rozgrywek Lutnia Piszczac, jak też wicemistrz Podlasie II Biała Podlaska po zakończeniu sezonu 2023/2024 nie podjęły tematu gry w IV lidze. Takiej szansy nie otrzymały trzecie w klasyfikacji Orlęta Łuków.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja stanowi fascynującą gałąź stomatologii, skupiającą się na analizie, diagnozie i leczeniu wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Ortodonta pełni kluczową rolę w poprawie estetyki uśmiechu oraz zapewnianiu optymalnej funkcji szczęki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

podejmę pracę

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

podejmę pracę

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Komunikaty