Dawne kino Kosmos, Chatka Żaka i gmach Komendy Wojewódzkiej Policji. To tylko niektóre budynki warte ochrony. Ich lista posłuży planistom, pracującym nad zasadami zagospodarowania przestrzeni w mieście.
Lista posłuży miejskim planistom zajmującym się studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego Lublina. Dokument ten określa zasady polityki przestrzennej miasta. Lubelscy eksperci uznali, że powinien on chronić ponad 130 obiektów. Roboczą wersję przekazali do magistratu.
– Wykaz jest jeszcze weryfikowany – mówi Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania UML. – Wciąż można dodać nowe pozycje. Zweryfikowana lista powinna być ogłoszona i upubliczniona zarządzeniem prezydenta. Projekt studium uwzględniający obiekty zawarte w wykazie, zostanie przedstawiony mieszkańcom i każdy będzie mógł zgłosić uwagi.
W tej chwili w wykazie jest m.in. osiedle Słowackiego na LSM, dzielnica uniwersytecka oraz budynki mieszkalne wzdłuż Al. Racławickich. – Do najcenniejszych obiektów zaliczyłbym również kamienicę przy ul. Chopina 8, pochodzącą z 1928 roku – mówi Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków. – Jednym z najciekawszych budynków jest również dom przy ul. Ogrodowej 8a, wzniesiony w 1932 roku.
Lista obejmuje również szereg gmachów, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Wśród nich są budynki z lat 60. ubiegłego wieku, np. Chatka Żaka i kino Kosmos. Nie zapomniano też o domu towarowym Sezam przy Krakowskim Przedmieściu.
Finalna wersja listy ma objąć nie tylko budynki i osiedla. Znajdą się na niej również miejskie parki i inne tereny zielone. Zakończenia prac ekspertów można się spodziewać za kilka tygodni.
Miejscy eksperci pracują równocześnie nad innym wykazem. Ma być gotowy w lutym i zawierać tylko powojenne przykłady cennej architektury. Po zatwierdzeniu go przez prezydenta miasta, obiekty znajdujące się na liście również będą podlegały ochronie.