Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lipca 2022 r.
11:28

LSM ma rakietę. Czechów ma dostać coś równie odlotowego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Duże urządzenie do zabawy ma się stać symbolem nowego parku na Czechowie, jak rakieta jest symbolem placu zabaw na osiedlu im. Mickiewicza. Takie wizje snuje autor koncepcji przemiany wąwozu w park. Uwagi do tych wizji można zgłaszać do 31 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą częścią konsultacji był poniedziałkowy spacer po wąwozie, otwarty dla wszystkich mieszkańców. Oprowadzał ich architekt krajobrazu z pracowni wynajętej do stworzenia koncepcji parku. Ma on się ciągnąć od ul. Północnej (wąskim przesmykiem koło nowych bloków) aż do Kameralnej (w okolicy Orfeusza). Uwag nie brakowało.

Nowy park ma być podzielony na cztery części.

Koło Orfeusza przewidziano „polanę północną” służącą do wypoczynku. Miałyby się tu pojawić miejskie meble do siedzenia i hamaki. Uwadze mieszkańców nie umknęło to, że na wizualizacjach hamaki umieszczono z dala od cienia.

Autor koncepcji zapewniał, że to umowna wizualizacja, pokazująca tylko możliwości. I że meble niekoniecznie staną tu, gdzie wskazuje plansza.

– Na pewno byśmy szukali takiego miejsca, w którym słońce raz operuje, a raz nie – mówił Piotr Szkołut, architekt krajobrazu z pracowni Arbre.

Tuż obok, pod wiaduktami al. Smorawińskiego, ma powstać druga z czterech części nowego parku, utwardzona „strefa street artu”. Koncepcja przewiduje tu murale, rzeźby, miejsca do jazdy na deskorolce i rolkach oraz do chodzenia po linie. Obok, w zagłębieniu, w którym często zbiera się woda, miałby powstać ogród deszczowy.

W tej części wąwozu ze strony mieszkańców padło pytanie o monitoring.

– Raczej powinien być – mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

– To byłoby wręcz konieczne – skwitował jeden z uczestników spaceru.

Ostra woń moczu obok filarów wiaduktu podsunęła pytanie o toaletę. Odpowiedź jest taka, że koncepcja jej nie przewiduje, przynajmniej na razie.

Najwięcej pytań padło w trzeciej, największej części parku, nazywanej „polaną centralną”. Chodzi o teren między blokami przy Oratoryjnej i Milenijnej. Tu miałyby się pojawić m.in. drzewka owocowe.

– Trochę nas zainspirowały drzewa owocowe, które rosną w tamtej części i rozwinęliśmy tę myśl jako miejski sad – tłumaczył Szkołut. – Chcielibyśmy dosadzić tu jabłoni, gruszy, które by sobie rosły i nikt by ich nie pryskał.

Ta zapowiedź wyraźnie ucieszyła część zebranych, choć w sprawie drzewek padła też prośba, by zostawić trochę miejsca bez nowej zieleni. – W zimie dzieci wykorzystują te górki do zjazdów – zauważała jedna z mieszkanek. – Proponujemy, żeby zostawić stok do jazdy na sankach – wtórował jej inny uczestnik spaceru, który przypominał, że sadzone tu niegdyś drzewka nie przetrwały starcia z dziećmi na sankach. – Zostały sprasowane.

(fot. Maciej Kaczanowski)

W centralnej części parku miałby stanąć również duży stół w cieniu pod drzewami.

– To jest takie miejsce, gdzie można przyjść, piknikować, porozmawiać – opowiadał Szkołut.

– Ten stół to bardzo dobry pomysł – chwaliła miejska radna Jadwiga Mach (klub prezydenta Żuka). – A jakieś ogólnodostępne miejsce do grillowania? – dopytywała. Ale na takie urządzenie raczej się nie zanosi. – Jak nie ma operatora tego, to to ulega dewastacji – skwitował Szymczyk.

– Drugim elementem, który może zdefiniować tę przestrzeń, jest jakieś niepowtarzalne, nietypowe urządzenie zabawowe – tłumaczył architekt krajobrazu. Podkreślał, że miałoby to być coś równie charakterystycznego jak rakieta na jednym z osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

– To są urządzenia dość kosztowne, ale wydaje mi się, że warto w nie zainwestować, nawet kosztem innych elementów zagospodarowania, bo to później definiuje przestrzeń – tłumaczył przedstawiciel pracowni Arbre, który widziałby tu również elementy architektury z roślin.

Obecnie nic nie wskazuje na to, by w parku miały być wydzielone drogi rowerowe. Nikt nie powiedział tego wprost, ale dano do zrozumienia, że rowerzyści na Czechowie mają gdzie jeździć. Natomiast alejki dla pieszych miałyby być wykonane nie z asfaltu, ale z wodoprzepuszczalnego kruszywa.

Ostatnią częścią parku, najwęższą i najdzikszą, do której wycieczka już nie dotarła, ma być przesmyk do Północnej, zwany przez autorów koncepcji „leśnym korytarzem”.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Tu miałyby się znaleźć m.in. karmniki i budki dla ptaków i domki dla jeży.

Kiedy to wszystko może powstać? Kilkanaście dni temu prezydent Lublina mówił „w przyszłym roku chcielibyśmy realizować całość”. Na spacerze przez wąwóz nikt już nie powtórzył tej deklaracji. W odpowiedzi na pytania mieszkańców nie padła na spacerze żadna data.

– Jesteśmy na etapie przedstawiania koncepcji, następnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowej. Po kolei, etapowo będziemy się starali opracować dokumentację wykonawczą – tłumaczyła Blanka Rdest-Dudak, szefowa miejskiego Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

– To nie jest tak, że będzie koncepcja, projekt i od razu całość – skwitowała radna Mach. Przypominała, że park na Czubach był urządzany „co najmniej 10 lat”. Jej słowa wywołały poruszenie, z którego można było wyczuć, że aż 10 lat to nie potrwa, ale też nie wiadomo, ile.

Zagadką są też możliwe koszty urządzenia parku oraz to, skąd Ratusz weźmie na to pieniądze. Szymczyk mówił, że miasto postara się o fundusze unijne. – Żeby sięgnąć po te pieniądze, muszę mieć dokumentację z pozwoleniami na budowę – mówił zastępca prezydenta.

To, co powinno się znaleźć w dokumentacji projektowej, a z czego trzeba zrezygnować, można podpowiadać władzom miasta do końca sierpnia, wysyłając mail na adres konsultacje@lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty