Rozmowa z Danutą Malonową, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie.
– Lubelskie Dni Katynia rozpoczną się 11 kwietnia koncertem w Filharmonii Lubelskiej. 13 kwietnia na placu Litewskim IPN otworzy wystawę „Zbrodnia katyńska”. Główne uroczystości przygotowane przez nas m.in. wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” i lubelskim oddziałem IPN odbędą się w Lublinie 15 kwietnia. Spotkamy się z władzami miasta, mieszkańcami, uczniami, rodzinami katyńskimi przy pomniku katyńskim przy ul. Głębokiej. Dalsze uroczystości odbędą się na KUL. 21 kwietnia Muzeum Okręgowe na Zamku Lubelskim otworzy zaś wystawę „Katyń”, na której zobaczymy m.in. pamiątki udostępnione przez rodziny osób z Lubelszczyzny zamordowanych w Katyniu.
• Co to za pamiątki i skąd pochodzą?
– Wiele pamiątek udostępniły rodziny skupione w naszym stowarzyszeniu. Są wśród nich listy z obozów, dokumenty, zdjęcia. Znalazły się również elementy
umundurowania; czapki, odznaczenia, ale też szable, ostrogi. To naprawdę unikaty.
• Spory ruch w siedzibie państwa stowarzyszenia. Ile rodzin skupia dziś Rodzina Katyńska?
– Około 60 rodzin. To przede wszystkim dzieci osób zamordo-
wanych w Katyniu, Twerze i Charkowie. W Lublinie żyje też wdowa katyńska. Wszystkie te osoby wezmą udział w naszych uroczystościach.
• Ile osób liczy lubelska lista ofiar Katynia?
– Znajduje się na niej około 300 nazwisk.
ZOBACZ LISTY KATYŃSKIE
Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Lublinie (www.lublin.ap.gov.pl) można zobaczyć imienne listy polskich jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu, powstałe w czasie ekshumacji w 1943 r.
Te unikatowe dokumenty, dotychczas prawie nieznane, są po raz pierwszy udostępniane szerszej publiczności. Analogiczny egzemplarz list ma oddział PCK w Lublinie – to właśnie pracownicy Czerwonego Krzyża PCK brali udział w odkrywaniu i dokumentowaniu zbrodni katyńskiej. (agdy)