Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2010 r.
17:57
Edytuj ten wpis

Pies nie powie, co go boli

0 0 A A

Rozmowa z Nickiem Troutem, lekarzem weterynarii, pisarzem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Po przeczytaniu pańskiej książki "Powiedz, gdzie cię boli”, nie tylko nasi pupile, ale wielu z ich opiekunów chciałoby zostać pana pacjentami. Odnosi się wrażenie, że wizyta w klinice weterynaryjnej może przywrócić zdrowie zwierzakowi oraz jego właścicielowi.

– Moi pacjenci nie są w stanie mi powiedzieć "gdzie ich boli”, dlatego spędzam dużo czasu, rozmawiając z ich właścicielami. Staram się nawiązać z nimi dobre relacje, żeby wczuć się w swoich pacjentów.

• Czy gdyby nie był pan weterynarzem, to zostałby pan lekarzem medycyny?

– Moja odpowiedź dzisiaj brzmiałaby "tak”. Ale kiedy byłem młodszy, gdy dorastałem, to powiedziałbym "nie”. Wbijanie ostrych, lśniących igieł w ludzką skórę było dla mnie nie do pomyślenia!

• Czy, pana zdaniem, miłość do zwierząt, z którymi żyjemy, wypełnia naszą współczesną pustkę uczuciową?

– Zwierzęta stały się dla nas tak ważne, ponieważ świat, który nas otacza, jest coraz bardziej skomplikowany i pełen niezrozumiałych reguł. Brak nam pewności siebie, chowamy się za ekranem komputera, wysyłając jakieś niezrozumiałe dla nikogo wiadomości. Trudniej, niż kiedykolwiek, jest uwierzyć w prawdziwą miłość, odnaleźć ją i utrzymać. Zwierzaki dają nam szansę na relację wolną od kłamstw i fałszu, gdzie nie musimy cały czas rozmawiać, gdzie właściwe słowa same przychodzą. Zwierzęta dają nam szansę przeżycia miłości bez ryzyka.

• Psy kochają swoich opiekunów bezwarunkowo, na sympatię kota musimy sobie ciężko zapracować. Z czego to wynika?

– Koty potrafią czasem wylewnie okazywać swoje uczucia, ale jeśli chcesz mieć zwierzaka, który będzie skakał z radości na twój widok, za każdym razem kiedy wracasz z pracy, to kot chyba nie jest dla ciebie! Ale ja sam bardzo cenię koty właśnie za tę ich kocią niezależność. Koty komunikują się z nami za pomocą całego swojego ciała, a nie wyrazem pyszczka. Mój pierwszy kocur, Reggie, nauczył mnie, że na kotach nie da się wymusić relacji. Powinna się ona rozwinąć całkiem naturalnie.
Z Reggiem nie dało się umówić na szybką randkę ani go przekupić, czy spoufalić się. On dobrze rozumiał, jak budować związek, żeby miał głębię i był trwały. Związek z kotem albo się rozwinie naturalnie sam z siebie albo w ogóle się nie rozwinie.

• Doskonale rozumie pan żałobę po zmarłym pupilu. Często ludzie opłakujący śmierć zwierzaka narażają się na drwiny.

– Nasz ukochany zwierzak dzieli z nami życie i wnosi w nie mnóstwo radości. Ale to ma też swoją cenę i wcześniej czy później będziemy ją musieli zapłacić – stracić nasze przywiązanie, pożegnać się i przeżyć ból tej rozłąki. Ten ból uświadamia nam, jak bardzo kochaliśmy. Nieważne, czy to zwierzę, czy dziecko, zawsze będę się odnosił z szacunkiem do prawa i potrzeby każdego człowieka do żałoby.

• Zna pan dusze i ciała zwierząt jak mało kto, czy wierzy pan w ich inteligencję, przenikliwość i zdolność do ludzkich uczuć?

– To trudne pytanie. Odpowiadam na nie w swojej nowej książce "Love is the Best Medicine” ("Miłość jest najlepszym lekarstwem”), która wyjdzie w USA w marcu 2010. Ubrany w papierową maskę i w sztucznym świetle dokonuję operacji na nieprzytomnym ciele, którego fizyczną część nazywamy swoim zwierzakiem. W gruncie rzeczy to tak, jakbym pracował na budowie – przecinam kable, spawam rury, wstawiam belki wzmacniające i w ogóle remontuję budynek. Na wszystko inne, na wszystko to, co ważne, nie mam wpływu. Trudno te rzeczy pojąć – co sprawia, że nasz pupil jest czymś więcej niż tylko obleczonym w pióra, łuski albo futro ciałem. A to właśnie dusza tego zwierzęcia. Na jakiś czas, pod narkozą, ta dusza może ulecieć na chwilę, ale kiedy już jest po operacji, a eter odłączony, ona powraca. Nawet w najgorszym przypadku, niezależnie, czy ona powraca, czy nie, ona cały czas gdzieś jest.

• W jakim kierunku idzie współczesna weterynaria? Czy możliwe jest przedłużania życia naszych ulubieńców? Transplantacje, protezy?

– Wszystkie zabiegi, które staramy się wprowadzić podczas leczenia ludzi, będą także możliwe w przypadku zwierząt. W weterynarii dostępna jest już terapia genetyczna, leczenie z użyciem komórek macierzystych, sztuczne stawy i kończyny, przeszczepy organów oraz szczepionki na raka. Czegokolwiek tylko zapragniemy dla siebie, stanie się też możliwe dla naszych pupili.

Czytanie za opisanie

Dla Czytelników, którzy najciekawiej opiszą nam swą niezwykłą przygodę z udziałem czworonożnego pupila, mamy 4 egzemplarze książki Nicka Trouta. Na pouczające, wzruszające, zapierające dech w piersiach historie (najlepiej ilustrowane fotkami) czekamy do 23 lutego.
Piszcie: forum@dziennikwschodni.pl
"Dziennik Wschodni” 20–950 Lublin 1, skr. poczt. 178

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty