Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 października 2007 r.
15:32
Edytuj ten wpis

Buntownicy na niby

0 0 A A

Nie chcemy emigrować! Zależy nam na dobrych zarobkach, samochodzie i mieszkaniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W pracy chcemy być profesjonalni jak Kamil Durczok czy Monika Olejnik. Zamiast bujać w obłokach, wolimy twardo stąpać po ziemi - twierdzą młodzi mieszkańcy Lubelszczyzny. - To nie jest pokolenie romantyków - przyznają autorzy projektu badawczego "Dokąd zmierza młodzież”.

Biała Podlaska i okolice Lubartowa. Te dwa miejsca autorzy programu uznali za dwa przeciwstawne bieguny. Młodzież z Białej Podlaskiej ma poczucie pozostawania w tyle, odwrotnie niż młodzi ze wsi w okolicach Lubartowa, którzy dzięki bliskości Lublina, znakomicie nadążają za trendami. A jakie są te trendy? Z odpowiedzi udzielonych przez mieszkańców Lubelszczyzny wyłonił się całkiem nowy obraz młodego człowieka.

Gra w bunt

Bunt, ale przeciw czemu? Może jest nam teraz zbyt dobrze żeby się buntować? W sumie wszystko mamy podane na tacy. Mój brat śmieje się ze mnie, że nie stawiam się, tylko płynę z prądem jak konformista rasowy. Twierdzi, że z tego pokolenia to nic dobrego nie będzie.... Hmmmmm...Czy ma racje?*
Autorzy badań twierdzą: Nie ma buntu. Młodzież co najwyżej gra w bunt, manifestuje bunt poprzez muzykę czy ubiór. "Bunt” to po prostu sposób na autoprezentację. Nie istnieje też klasyczny konflikt pokoleń, bo się po prostu młodym ludziom nie opłaca. Rodzic stał się przyjacielem młodego człowieka.
Justyna Kucaba, studentka pierwszego roku pedagogiki w Lublinie: - Kiedyś buntowano się przeciwko specyficznemu wyglądowi. Manifestem były długie włosy u mężczyzny, kolczyki w uszach... A teraz? To się stało tak powszechne, że już nikt na to nie zwraca uwagi. Teraz trudno jest wyrazić bunt, zaszokować kogoś. Takie mamy czasy.

Młody to zwierzę społeczne

Życie w stadzie jest łatwiejsze. W grupie raźniej. Nie znam nikogo, kto z całym przekonaniem może powiedzieć, że na byciu samotnikiem dobrze wyszedł. Jeżeli dobieramy sobie grupę, z która dzielimy chociażby najmniejsze zainteresowania już jest dobrze, juz czujemy się akceptowani.
Autorzy badań stwierdzili: Akceptacja grupy jest niezbędna do poczucia bezpieczeństwa. Młodzi ludzie szukają w grupie towarzyskiej oparcia, aprobaty wobec wyznawanych wartości i preferowanego stylu bycia. Współczesny model życia stresuje młodzież i napawa ją lękiem, a akceptacja grupy zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa.
Tomek Kołoń, tegoroczny maturzysta: - Do baru, który znajduje się dwie ulice dalej od mojego domu nie pójdę. Tam zbierają się szalikowcy, dresiarze. Po prostu źle bym się tam czuł. A i oni pewnie uznaliby mnie za intruza. Relaks ze swoimi, w znajomym miejscu: to jest to. Po co pakować się tam, gdzie mnie nie chcą?
Nie ma cię w necie, nie ma cię w ogóle
Kilk. Jestem w mieście. Klik. Rozmawiam z narzeczonym. Klik. Robię zakupy. Klik. Słucham muzyki. Klik. Widzę, kto wygrał wybory. Klik. Oglądam film. Klik. Całuję ukochanego. Dzięki temu "klik” można robić wszystko. Nie wiem, jak ludzie kiedyś bez tego żyli…
Według autorów badań Internet to dla młodych ludzi niezbędne i najlepsze źródło informacji.
Agata, lublinianka na stażu w jednej z warszawskich firm - Dzięki Interentowi jestem blisko rodziny. Wiem co się dzieje w mieście. Nie tracę kontaktu. Kiedyś ktoś zaproponował mi pewien eksperyment. Kazał wpisać mi swoje imię i nazwisko do Internetu. Stwierdził, że jeśli się nie pojawi, to znaczy że mnie nie ma. Bo kogo nie ma w necie, ten nie istnieje.

Być jak Durczok i Olejnik

Autorytetów już nie ma. Kiedyś był nim Jan Paweł II. A teraz? Nikogo nie odważyłabym się określić tym wielkim słowem.
Według autorów badań dzisiejsze autorytety to przede wszystkim postaci z telewizji. Wskazując znanych ludzi, wymieniają ich raczej przez szacunek dla ich osobowości, a mniej jako wzorce do naśladowania. Symbolami profesjonalizmu, wiedzy i klasy są dla młodzieży Kamil Durczok, Monika Olejnik i Maciej Orłoś, Grażyna Torbicka i Jolanta Pieńkowska. Krzysztof Ibisz lubiany jest za naturalność. Autorytetami w kwestii kontestowania rzeczywistości są Kuba Wojewódzki i Szymon Majewski.
Justyna Kucaba - Oni autorytetami? Pierwsze słyszę! Ja i moi znajomi tak byśmy ich nie nazwali.
Ola, studentka filozofii - Komuś chyba pomyliły się pojęcia. O tych osobach się mówi, opowiada o ich programach. One są modne, trendy. Ale to za mało by zostać autorytetem.

Niebieskie migdały w kąt

Jestem realistą. Nie bujam w obłokach. Wiem czego chcę: kupić mieszkanie, samochód, może coś uzbierać na starość. Bez pieniędzy ani rusz.
Autorzy badań twierdzą: Młodzi wolą samochód, zamiast marzeń. Wizja przyszłości to przyjemne zarabianie pieniędzy, które mają zapewnić godne życie. Młodzież nie marzy o fortunie, egzotycznych miejscach, życiu pełnym przygód. Ma konkretne, materialne cele: średniej klasy samochód, własne mieszkanie.
- To absurdalne marzyć o czymś nierealnym - wyjaśnia Agata. - Po co zagracać umysł pomysłami typu: zostanę drugim Billem Gates'em czy Leszkiem Balcerowiczem?
- Na pierwszym miejscu stawiam założenie rodziny - dodaje Justyna. - Na drugim miejscu zależy mi na posiadaniu domu, środków materialnych.
Dokąd zmierza młodzież?
- Rodzina, wykształcenie, wartości, cele życiowe, pieniądze, upodobania dotyczące spędzania wolnego czasu. Młodzi są nieoczekiwanie jednomyślni w najważniejszych sprawach - mówi dr Ewa Woydyłło, psycholog analizująca wyniki badań. - Rośnie nam pokolenie podobne do swoich rodziców.

* Wypowiedzi pochodzą m.in. z forum dokadzmierzam.pl

Projekt badawczy dokadzmierzam.pl pokazuje oblicze młodego pokolenia - Wyniki zakończonego badania okazały się zaskakujące i zainspirowały nas do kontynuacji projektu na zdecydowanie szerszą skalę - mówi Kuba Antoszewski, Millward Brown SMG/KRC.
Dlatego przez najbliższy miesiąc, na stronach internetowych www.dokadzmierzam.pl będzie można wziąć udział w dyskusji. Do badania zostało wybranych sześć tematów, które budziły wśród młodzieży największe emocje: bunt, akceptacja grupy, cyberświat, autorytety, emigracja i rola pieniądza.

Pozostałe informacje

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Motor wygrał ważny mecz w Rzeszowie z Resovią i zbliżył się do gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Co po piątkowym spotkaniu powiedzieli trenerzy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!