Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 marca 2011 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Tadeusz Mysłowski: Mniej znaczy więcej

Tadeusz Mysłowski
Tadeusz Mysłowski

Rozmowa z Tadeuszem Mysłowskim, artystą z Nowego Jorku, który dziś otwiera wystawę w Muzeum Lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Do ostatniej chwili montował pan wystawę w Muzeum Lubelskim, czuwając nad ekspozycją każdego, najmniejszego rysunku. Skąd ta uważność?
– W styczniu miałem dużą wystawę w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Ale moje serce bije dla Lublina. Urodziłem się w podlubelskim Piotrkowie, mieszkałem na Kunickiego, chodziłem do Liceum Sztuk Plastycznych na Grodzkiej. Choć mieszkam w Stanach, to wystawa na zamku jest dla mnie bardzo ważna.

• Zobaczymy rysunki, projekty, instalacje, w tym słynne "KrzesłoTrony”, które zrobiły furorę w Krakowie.
– Kolekcjonuję krzesła, które zaprojektowali najwięksi artyści. Każde z krzeseł ma swoją legendę. W najnowszym projekcie pokazuję "KrzesłoTrony”, które powstały w hołdzie artystom wizjonerom sztuki XX wieku. Zrobiłem "krzesła” dla Mondriana, Malewicza, Stażewskiego, Szpakowskiego, Strzemińskiego i Kobro. Ale może nie to jest najważniejsze.

• A co?
– Do tworzenia swoich prac używam dokumentów, listów i notatek. Zapraszam do wczytania się w wystawę, po to, żeby poznać to, co mnie inspirowało i inspiruje. Nic nie powstaje z pustki. Musi być praca domowa, żeby coś wyszło.

• Wracając do krzeseł: dlaczego są takie ważne?
– W Nowym Jorku mam w pracowni 200 krzeseł. Śpię na krześle, jem na krześle, wiszą krzesła. Też pokazuję je na zamku. Inspiracją do zaprojektowania jednego z nich był rower.

• Pod sufitem wiszą też dwa parasole. Biały i czarny. Jak u Kantora?
– Z tymi parasolami to była taka historia, że jak ja się wyprowadzałem z mieszkania na Kunickiego w Lublinie, w którym do końca mieszkali moi rodzice, to zrobiłem pożegnanie tego miejsca. I napisałem: wyprowadzam się na zawsze. Teraz zrobiłem te parasole jako coś, co jest symbolem bezpieczeństwa. W naszym lubelskim mieszkaniu czułem, że nic złego mi się nie stanie. I nic mi się złego nie stało przez część mojego życia. Potem wyjechałem do Krakowa, Paryża, w końcu do Ameryki. Pod parasolami pokazuję dwie autorskie książki. Jedna jest biała, druga czarna. W tej białej jest mała czarna książka zamontowana w środku. W czarnej jest biała. Symbolizują dobro i zło, śmierć, życie.

• A tu jest EKG. Pana?
– Tak. To jest też partytura. Poprosiłem Zbigniewa Bargielskiego, żeby zrobił muzykę do wystawy. Zaczyna się biciem mojego serca, które będzie towarzyszyło zwiedzającym. Zawsze fascynowało mnie to, żeby usłyszeć obraz i zobaczyć muzykę. Skanuję obraz, za pomocą komputera badam, jaki szum generuje. Dlatego poprosiłem Bargielskiego, żeby zareagował ma moje prace. Ograniczyłem mu środki wyrazu. Powiedziałem: Możesz dać bębny, możesz dać skrzypce jako głos kobiecy, ja wyślę ci bicie mojego serca.

• Oszczędnie.
– Niech pan sobie wyobrazi, że w szczęśliwym dzieciństwie, które miałem w Piotrkowie, uwiązałem krowę do drzewa zamiast ją paść. Znalazłem mszyce, które zjadały liście. Położyłem się na łące i dwie godziny patrzyłem, jak zjadły wszystko zostawiając siatkę nerwów. Godzinami patrzyłem się na drżenie traw. I to później bardzo mi pomogło, jak pojechałem do Ameryki. Na spotkaniu z Allanem Kaprowem, który z Johnem Cage'em tworzył pierwsze asamblaże usłyszałem: Kiedyś całą podłogę wyszorowałem szczoteczką do zębów. Wytrzymałem każdą sekundę. Żeby coś zrozumieć, trzeba mieć tyle cierpliwości we wszystkim. Chodzi o uważność we wszystkim. To, że ja godzinami oglądałem falującą na wietrze trawę, zaprocentowało.

• Jak?
– Kiedy zostałem sam, to potrafiłem być samotny. Kiedyś John Lenon powiedział, że czasem jest cholernie trudno przetrwać jedną minutę, pół minuty, ćwierć minuty.

• I odwrotnie, trzeba umieć smakować każdą minutę?
– Smakować, odczuwać, być. W każdej minucie, w każdej połówce minuty, w każdej sekundzie. Ta podlubelska wieś pomogła mi podpatrzyć intensywność natury. Rozumieć ją, być z nią. Szukać harmonii w jej monotonii, która jest prostotą. To jest niesamowite, tylko trzeba umieć patrzeć. Tylko, że my nie umiemy.

• Dlaczego?
– Życie goni ludzi, oni gonią nie wiadomo za czym. Przedziwna historia. Jak przyjeżdżam do Polski, biorę busik z Warszawy. No to on leci jak do piekła. To nie jest normalna jazda, on goni tak, jakby diabła gonił. Ludzie robią dokładnie to samo. Nie mają czasu patrzeć. I oglądają naturę w telewizorze. Niech pan teraz wygoni młodego człowieka, żeby poszedł na łąkę. Chyba, że będzie miał na uszach walkmana. Ale wtedy nie usłyszy jak śpiewają ptaki i jak gra konik polny. A co dopiero, żeby wsłuchał się w puls natury. I żył zgodnie z jej rytmem. Człowiek uwielbia otaczać się przedmiotami. Dobrze, kiedy są to piękne przedmioty. Też je gromadziłem, kochałem je, w domu trzymam szafę z domu i but ojca. Teraz to będę rozdawał.

• Dlaczego?
– Bo mniej znaczy więcej. Dotyczy to wszystkich sfer życia: materialnej, duchowej, tego co jemy... Teraz z Ameryce młodzi nie mają lodówek, zamieniają samochody na rowery, jedzą bardzo skromnie, bo wiedzą, że jedzenie może być strawą duchową.

• Pan też ceni sobie umiar?
– Tak. Dlatego chcę się wszystkiego pozbyć.

• Nawet rolls-royce'a?
– Tak.

Pozostałe informacje

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

Pogrzeb Franciszka. Zapełnia się plac Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium