Pomoc rodzinom w trudnej sytuacji życiowej to nowy rodzaj działalności Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Zajęcia dla dzieci i poradnictwo dla dorosłych będą mogły odbywać się w Zakrzówku, w Centrum Kultury i Biblioteki.
– Ubóstwo i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych to najczęściej raportowane powody przydzielania pomocy społecznej we wspieranych przez nas lokalizacjach. Trudna sytuacja finansowa i niedostatecznie rozwinięte kompetencje opiekuńczo-wychowawacze przekładają się na jakość rodzinnych relacji, m.in. nasilając domowe konflikty – zauważa Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. programu „SOS Rodzinie”.
Rodzicielstwo
Stowarzyszenie stara się pomóc osobom, które nie do końca same są w stanie poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez rodzicielstwo.
– Pomoc kierowana jest głównie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy – wyjaśnia Paulina Górska, ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
I dodaje: Stowarzyszenie obejmuje pomocą wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka. Dla najmłodszych prowadzone są zajęcia świetlicowe w placówkach wsparcia dziennego. Obejmują one pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, np. logopedy, organizację czasu wolnego w formie zabaw i zajęć sportowych oraz rozwój zainteresowań. W świetlicach dzieci mogą również zjeść ciepły posiłek, a od czasu do czasu organizujemy wyjazdy rodzinne połączone z warsztatami prowadzonymi przez specjalistów.
Placówka, którą Stowarzyszenie uruchamia w Zakrzówku ma zacząć działać pierwszym kwartale tego roku. Być może już w lutym. Pomoc jest bezpłatna.
Rozwój pieczy zastępczej
W 2022 r. Stowarzyszenie planuje także rozwój form opieki zastępczej SOS. Od stycznia br. w ramach Programu SOS Biłgoraj funkcjonuje placówka specjalistyczno-terapeutyczna oraz placówka interwencyjna. Z kolei, w drugim kwartale 2022 r. placówka interwencyjna zostanie otwarta również w Kraśniku.
SOS Wioski Dziecięce
Stowarzyszenie działa w Polsce od 1984 r. Prowadzi cztery SOS Wioski Dziecięce m.in. w Kraśniku i Biłgoraju, „gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę”. „Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są także działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.” – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia.