Dziś odbędzie się uroczystość ponownego otwarcia i poświęcenia Cmentarza Wojennego z czasów I wojny światowej w Sosnowie. Swój udział zapowiedział ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Thomas M. Buchsbaum, a także wysokiej rangi dyplomaci z ambasad Rosji i Niemiec.
Wśród gości, którzy wezmą udział w wydarzeniu znajdzie się delegacja organizacji Austriacki Czarny Krzyż, która dofinansowała prace rewitalizacyjne na cmentarzu, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie oraz przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli.
Na cmentarzu wojennym w Sosnowie pochowano prawdopodobnie około 1500 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, poległych w 1914 i 1915 r. w rejonie wsi Zamość–Wysokie Koło–Sosnów, podczas walk na przedpolach Twierdzy Dęblin i na przedmościu puławskim. Nekropolia uległa poważnym zniszczeniom w 1944 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Działań frontowych nie przetrwało drewniano-wapienne ogrodzenie i krzyże, ustawione na mogiłach przez władze okupacyjne.
W efekcie współpracy samorządu Gminy Puławy z organizacją Austriacki Czarny Krzyż w ostatnich latach na cmentarzu w Sosnowie przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych. Z końcem 2014 r. ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy. W 2016 r. przeprowadzono prace porządkowe, wycięto część zadrzewienia, wykonano alejkę i utwardzono drogę dojazdową do nekropolii.
Na terenie Lubelskiego znajduje się 200 austro-węgierskich cmentarzy wojennych z okresu I i II wojny światowej, z których 19 zostało w ostatnich latach odrestaurowanych dzięki wspólnym wysiłkom obu stron. Z Austrii przyjeżdżają do nas także wolontariusze, którzy opiekują się miejscami pamięci rodaków zamordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w Majdanku, Bełżcu i Sobiborze.
Przed wizytą w Sosnowie ambasador Buchsbaum wziął udział w otwarciu w Lublinie Konsulatu Honorowego Austrii. Wybór Lublina jest nieprzypadkowy – w naszym województwie prężnie działają austriackie przedsiębiorstwa. Konsulem honorowym został Piotr Majchrzak, od wielu lat związany z Austrią, zarówno osobiście, jak i zawodowo. Prowadzi Lubelską Akademię Rozwoju, firmę doradczą na rzecz strategicznego rozwoju państwowych jednostek organizacyjnych.
– Fakt, że po raz pierwszy w długiej historii stosunków polsko-austriackich posiadamy Konsulat Austrii na wschodzie Polski, jest wyrazem uznania dla perspektyw rozwoju gospodarczego tego regionu, z jego młodymi i świetnie wykształconymi mieszkańcami, i oznacza stworzenie przyczółka zarówno dla Austriaków zainteresowanych tym regionem, jak i dla Polaków w regionie zainteresowanych Austrią – powiedział dr Thomas M. Buchsbaum.
Austria jest obecna w województwie lubelskim za sprawą dwóch znanych centrów handlowych w Lublinie, rozbudowy osiedli mieszkaniowych i autostrad, jak również dzięki budowom w Chełmie i Białej Podlaskiej, a od kilku lat także w sektorze ubezpieczeń i IT. W ubiegłym roku handel i dwustronna wymiana handlowa wyniosła 70 milionów euro. (pap)