Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 listopada 2019 r.
9:03

Firma z Konopnicy pod Lublinem stawia na roboty. "Już niedługo naszych gości będzie witał robot"

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
43 13 A A
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu (fot. Krzysztof Mazur)

– Tutaj, w recepcji, już niedługo naszych gości będzie witał robot. Odpowie on na kilka podstawowych pytań, np. gdzie goście znajdą sekretariat – oprowadza nas po nowo otwartej części przedsiębiorstwa Zbigniew Kominek, jeden z założycieli firmy Wikpol z Konopnicy pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Widok już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych jest dosyć futurystyczny. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń, widzimy maszyny zajmujące się pakowaniem, paletyzacją, ale też np. nalewaniem piwa.

Robot w firmie – kwestia czasu

– Nasza przygoda z robotami rozpoczęła się w 2006 roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że ten kierunek rozwoju jest wskazany. Nie mieliśmy wątpliwości, że roboty muszą wejść do fabryk, a kiedy to się stanie, to tylko kwestia czasu – mówi Zbigniew Kominek. – Dla nas tworzenie całych systemów jest jak zabawa klockami. Musimy tak dopasować elementy, żeby osiągnąć oczekiwaną przez klienta funkcjonalność – dodaje.

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu zautomatyzowanych i zrobotyzowanych linii pakowania zbiorczego, paletyzacji i depaletyzacji. Proces robotyzacji produkcji jest z wielu względów korzystny. Mogą o tym świadczyć chociażby liczby podawane przez producentów: wszystkie maszyny wyprodukowane przez spółkę pakują aż 75 tys. kg na minutę i do dziś przepracowały już łącznie 1 250 000 motogodzin. I robią to nadal 24h/dobę przez 365 dni w roku. Są to wartości nieporównywalnie większe od tych generowanych przez pracę człowieka. – Ja i mój wspólnik Zbyszek Warchocki mamy dusze inżynierów. Nowoczesne maszyny i roboty są wynikiem rozwoju technologicznego, dlatego staramy się wykorzystywać i oferować pełnię ich możliwości. Chcemy, żeby tworzone przez Wikpol zrobotyzowane linie były uniwersalne i przyjazne – komentuje Kominek.

Naleje piwo, sprawi radość

– Roboty i ich zastosowanie jest bardzo różne. Czasami na targi czy konferencje przygotowujemy coś, co ma zaintrygować klientów. Tutaj na przykład jest projekt robota nalewającego piwo, który stworzyliśmy na targi Automaticon. Wystarczy postawić szklankę, a robot naleje napój. Konstrukcyjnie jest bardzo prosty, a ile daje radości! – dodaje z uśmiechem Kominek.

– Nadążanie za postępem technologicznym jest pewnego rodzaju wyzwaniem. My w jakiś sposób chłoniemy to, co się dzieje, obserwujemy kierunki rozwoju. Ta technologia nas otacza, a my chcemy dać najlepszy produkt, jakiego oczekuje od nas klient – komentuje prezes.

Firma realizuje zamówienia dla największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw – Współpracujemy z firmami dostarczającymi nowoczesne rozwiązania techniczne, zaczynając od Europy, a kończąc na USA i Japonii – komentuje Kominek.

– Nowatorskim rozwiązaniem, którym możemy się pochwalić, jest możliwość projektowania i komputerowej symulacji pracy linii produkcyjnej w technologii 3D i VR (wirtualna rzeczywistość). Oznacza to, że zainteresowana osoba może założyć gogle i odbyć spacer po wirtualnej linii – dodaje.

Sami założyciele na pytanie o to, co ich napędza do działania, podkreślają ciekawość i pasję. – Od samego początku tak tworzymy i chcemy, żeby funkcjonowało to jeszcze bardzo długo. Mamy nadzieję, że zarażamy tym również naszych pracowników.

Przedsiębiorstwo silnie związane jest z Lublinem, a także Politechniką Lubelską. – Ja i Zbyszek ukończyliśmy tę uczelnię. Mamy do niej duży sentyment i szacunek. Chętnie zapraszamy studentów na praktyki. Z dumą opowiadam historię jednej z naszych młodych pracownic, która jeszcze w czasie studiów była u nas na praktykach. Później jako stażystka brała z nami udział w tworzeniu projektów, aż w końcu jako pełnoprawny inżynier weszła w szeregi naszych pracowników – opowiada Kominek.

Firma zatrudnia dziś ponad 70 osób, czyli znalazła się w segmencie średnich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie korzystając z dofinansowania rozpoczęła dużą inwestycję rozbudowę hali produkcyjnej. – Zaczęło robić się ciasno, a liczba zamówień z roku na rok wzrasta – podkreśla z dumą Kominek. Oprócz samej hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 mkw. powstała również część biurowa oraz sala konferencyjna wraz z zapleczem, w której można zmieścić do 100 osób. – Odebraliśmy te obiekty niedawno, dlatego nie ma jeszcze całego wyposażenia – podkreśla jeden z założycieli. – W przyszłości chcemy zapraszać tu na zebrania wszystkich pracowników i naszych klientów, ale też np. studentów, aby mogli się uczyć razem z nami.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wieniawa bawi się na międzypokoleniowym festynie (zdjęcia)

Występy, zawody sportowe i miasteczko medyczne. Dziś Zarząd i Rada Dzielnicy zaprasza na festyn „Wieniawa łączy pokolenia".

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej
BEZPIECZEŃSTWO

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

Briefing prasowy zapowiadający XII Lubelskie Dni Seniora
galeria

Zdrowie, sport i czas wolny, czyli Lubelskie Dni Seniora

Rozmowy o zdrowiu i bezpłatne badania. Spacery i wystawy. Spotkania i koncerty. W sumie 120 wydarzeń w ciągu czterech dni – tak zapowiadają się XII Lubelskie Dni Seniora.

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

42-latek z powiatu hrubieszowskiego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi. Za co? Między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która przerzucała nielegalnych emigrantów z Azji na teren UE. Do odbycia ma karę prawie 5 lat pozbawienia wolności.

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Weronika Zielińska-Stubińska ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jej trening podglądał minister sportu, Sławomir Nitras. Przy okazji dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium