Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 sierpnia 2015 r.
7:40

Szkolenia ARiMR. 100 tysięcy zł dla młodego rolnika, nowe przepisy

0 6 A A
70 proc. otrzymanej pomocy rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń
70 proc. otrzymanej pomocy rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń

Nie zmienia się wysokość premii, ale zmieniają się zasady. Dlatego ARiMR organizuje szkolenia, podczas których uczy jak powinien wypełnić wniosek oraz co zrobić, by pieniędzy nie trzeba było zwracać

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczny nabór jest wyjątkowo trudny. Finansowe wsparcie z programu „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” znacznie różni się od poprzednich edycji.

– Najważniejsza zmiana polega na tym, że o premię mogą się ubiegać wyłącznie rolnicy, którzy właścicielem gospodarstwa zostali nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale do tej pory nim nie kierowali – tłumaczy ARiMR. – Osoby te nie mogą mieć też więcej niż 40 lat i muszą się legitymować posiadaniem wykształcenia rolniczego. Jeśli takiego nie mają na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych będą mieli trzy lata.

Zmieniły się również wymagania dotyczące powierzchni użytków rolnych. Musi być ona co najmniej równa średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości gospodarstwa powinno być własnością starającego się o pieniądze rolnika, jest w użytkowaniu wieczystym lub jest przez niego dzierżawione od Skarbu Państwa lub samorządu.

Co ciekawe, z możliwości skorzystania z premii wyklucza posiadanie zwierzęcia gospodarskiego jak krowa, świnia czy koń czy prowadzenie produkcji (z wyłączeniem chowu kur, kaczek, gęsi lub indyków).

– Posiadanie zwierzęcia gospodarskiego, a także prowadzenie specjalnego działu produkcji rolnej traktowane jest jak prowadzenie gospodarstwa jako kierujący, a to wyklucza możliwość skorzystanie z premii dla młodego rolnika – tłumaczy ARiMR.

Pomoc nie może być zaś zostać przeznaczona na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne czy prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak podkreśla Andrzej Gros, prezes ARiMR, 70 proc. otrzymanej pomocy młodzi rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn, urządzeń i wyposażenia. Żeby nie być zmuszonym do oddawania dotacji przez cały okres trwania projektu będą musieli prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów.

W ciągu trzech lat będą musieli zrealizować biznesplan, który przedstawili starając się o środki. W tym samym czasie będą musieli stworzyć gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie musiała wzrosnąć o co najmniej 10 procent.

Ponieważ tegoroczny nabór jest wyjątkowo trudny agencja organizuje szkolenia. 17 sierpnia odbędą się szkolenia dla mieszkańców powiatu krasnostawskiego (w Muzeum Regionalnym), a 10 września w powiecie parczewskim (w szkole rolniczej w Jabłoniu).

Wnioski o przyznanie premii z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 młodzi rolnicy mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 20 sierpnia do 2 września. Do rozdysponowania jest 718 mln euro. ask

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium