Pozyskiwanie i uzdatnianie wody, nauka strzelania z łuku, jazda konna czy samotna noc w lesie. Wszystko to znalazło się wśród wakacyjnych propozycji skierowanych do dzieci i młodzieży. Dziś uczniowie kończą rok szkolny
Takich form wypoczynku w bazie MEN z Lubelskiego jest już ponad 200, w tym 20 zagranicznych i 90 na terenie naszego regionu. Wśród nich są m.in. różnego rodzaju obozy sportowe. - W tym roku jest ich sporo, bo więcej jest do nas zgłaszanych - przyznaje Sebastian Płonka z Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Trenujący aikido będą wypoczywać w Ulanowie, karatecy na Zamojszczyźnie, koszykarze w Biłgoraju zaś pływacy m.in. w Krasnobrodzie.
Organizatorzy wyjazdów przygotowali sporo atrakcji. Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Lublin organizuje obóz w Lasówce w Kotlinie Kłodzkiej, na który wyjedzie blisko 200 harcerzy i zuchów w wieku od 6 do 19 lat.
- Obozowisko w lesie będziemy budować sami - mówi Katarzyna Radzikowska, komendant Hufca ZHP Lublin. - Stawiamy bardzo typowe, harcerskie miasteczko, w którym również kuchnia jak też prysznice będą pod namiotami. Uczestnicy sami będą wykonywać z drewna np. półki.
Odpoczywający w lesie będą chodzić na wędrówki i budować szałasy. - Najstarsi uczestnicy będą mogli spróbować przeżyć samotnie dzień i noc w lesie - dodaje Radzikowska.
Obóz przysposobienia obronnego współorganizowany przez Stowarzyszanie Inicjatyw Edukacyjnych "Pro-Educatio” zaplanowano zaś w Ostrowie Lubelskim koło Lubartowa. To oferta skierowana do gimnazjalistów i licealistów. Uczestnicy mają do wybory kilka sekcji m.in. ogólnoobronną, nastawioną na pierwszą pomoc przedmedyczną, podstawy kartografii czy też poruszanie się w terenie przy pomocy kompasu.
- Miłośnicy strzelectwa będą mogli postrzelać np. z łuku - wskazuje Romuald Witamborski, współorganizator obozu. - Będzie też surrvival (m.in. nauka poruszania się w terenie czy też pozyskiwanie i uzdatnianie wody-red.).
Dla miłośników koni Lubelski Klub Jeździecki organizuje półkolonie w siodle.
Na 12-dniowe kolonie, które dofinansowuje Kuratorium Oświaty w Lublinie wyjedzie w br. 1980 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego, ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią. Dzieci będą odpoczywać w Darłowie, Szczebrzeszynie, Lesku, Muszynie i Milówce.
Opiekun prześwietlony
26 maja weszły w życie nowe przepisy. Osoby, które będą chciały opiekować się dziećmi jako wychowawcy lub kierownicy wakacyjnego wypoczynku będą sprawdzani. Np. studenci są zobowiązani przedstawić oświadczenie o niekaralności. Chodzi o przestępstwa przeciwko dzieciom i rodzinie. Z kolei osoby na co dzień pracujący z dziećmi np. nauczyciele piszą stosowne oświadczenie.
Kuratoryjny telefon alarmowy
Wszelkie nieprawidłowości dotyczące organizacji wakacyjnych wyjazdów można zgłaszać pod alarmowy numer telefonu, który uruchamia Kuratorium Oświaty w Lublinie - 781 701 533.
Sprawdź autobus w sieci
Twoje dziecko jedzie na wakacje autobusem a zapomniałeś poprosić o kontrolę ITD czy policję? Nie wszystko stracone. Nowa usługa "Bezpieczny Autobus” pozwoli sprawdzić w sieci informacje o pojeździe, wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, ma ważne badanie techniczne czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Zainteresowani przeprowadzeniem kontroli stanu psychofizycznego kierowcy jak i stanu technicznego pojazdu mogą zgłaszać wyjazdy najpóźniej na 24 godz. przed ich rozpoczęciem. Inspekcja drogowa: 81 740 69 71 do 73 (Lublin), 84 639 61 38 (Zamość), 83 371 49 23 (Międzyrzec Podlaski). O kontrolę autobusu można także poprosić policję pod numerem 997 lub 112.