Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

28 czerwca 2014 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Lato 2014 w województwie lubelskim: Bez lekcji, bez nudy

0 0 A A

Pozyskiwanie i uzdatnianie wody, nauka strzelania z łuku, jazda konna czy samotna noc w lesie. Wszystko to znalazło się wśród wakacyjnych propozycji skierowanych do dzieci i młodzieży. Dziś uczniowie kończą rok szkolny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym roku na zorganizowany wypoczynek wyjeździe co najmniej 9 tysięcy uczniów na blisko 359 tys. w województwie lubelskim. Liczba ta może się jeszcze zmienić. Organizatorzy wakacyjnych obozów kolonii, półkolonii czy też biwaków mają bowiem obowiązek zgłosić taki wypoczynek do kuratorium oświaty najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Do lubelskiego Kuratorium Oświaty zgłaszają się organizatorzy wypoczynku, których siedziby są na terenie województwa lubelskiego.

Takich form wypoczynku w bazie MEN z Lubelskiego jest już ponad 200, w tym 20 zagranicznych i 90 na terenie naszego regionu. Wśród nich są m.in. różnego rodzaju obozy sportowe. - W tym roku jest ich sporo, bo więcej jest do nas zgłaszanych - przyznaje Sebastian Płonka z Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Trenujący aikido będą wypoczywać w Ulanowie, karatecy na Zamojszczyźnie, koszykarze w Biłgoraju zaś pływacy m.in. w Krasnobrodzie.

Organizatorzy wyjazdów przygotowali sporo atrakcji. Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Lublin organizuje obóz w Lasówce w Kotlinie Kłodzkiej, na który wyjedzie blisko 200 harcerzy i zuchów w wieku od 6 do 19 lat.

- Obozowisko w lesie będziemy budować sami - mówi Katarzyna Radzikowska, komendant Hufca ZHP Lublin. - Stawiamy bardzo typowe, harcerskie miasteczko, w którym również kuchnia jak też prysznice będą pod namiotami. Uczestnicy sami będą wykonywać z drewna np. półki.

Odpoczywający w lesie będą chodzić na wędrówki i budować szałasy. - Najstarsi uczestnicy będą mogli spróbować przeżyć samotnie dzień i noc w lesie - dodaje Radzikowska.

Obóz przysposobienia obronnego współorganizowany przez Stowarzyszanie Inicjatyw Edukacyjnych "Pro-Educatio” zaplanowano zaś w Ostrowie Lubelskim koło Lubartowa. To oferta skierowana do gimnazjalistów i licealistów. Uczestnicy mają do wybory kilka sekcji m.in. ogólnoobronną, nastawioną na pierwszą pomoc przedmedyczną, podstawy kartografii czy też poruszanie się w terenie przy pomocy kompasu.

- Miłośnicy strzelectwa będą mogli postrzelać np. z łuku - wskazuje Romuald Witamborski, współorganizator obozu. - Będzie też surrvival (m.in. nauka poruszania się w terenie czy też pozyskiwanie i uzdatnianie wody-red.).
Dla miłośników koni Lubelski Klub Jeździecki organizuje półkolonie w siodle.
Wypoczynek za darmo

Na 12-dniowe kolonie, które dofinansowuje Kuratorium Oświaty w Lublinie wyjedzie w br. 1980 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego, ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią. Dzieci będą odpoczywać w Darłowie, Szczebrzeszynie, Lesku, Muszynie i Milówce.
Opiekun prześwietlony

26 maja weszły w życie nowe przepisy. Osoby, które będą chciały opiekować się dziećmi jako wychowawcy lub kierownicy wakacyjnego wypoczynku będą sprawdzani. Np. studenci są zobowiązani przedstawić oświadczenie o niekaralności. Chodzi o przestępstwa przeciwko dzieciom i rodzinie. Z kolei osoby na co dzień pracujący z dziećmi np. nauczyciele piszą stosowne oświadczenie.

Kuratoryjny telefon alarmowy

Wszelkie nieprawidłowości dotyczące organizacji wakacyjnych wyjazdów można zgłaszać pod alarmowy numer telefonu, który uruchamia Kuratorium Oświaty w Lublinie - 781 701 533.

Sprawdź autobus w sieci

Twoje dziecko jedzie na wakacje autobusem a zapomniałeś poprosić o kontrolę ITD czy policję? Nie wszystko stracone. Nowa usługa "Bezpieczny Autobus” pozwoli sprawdzić w sieci informacje o pojeździe, wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, ma ważne badanie techniczne czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Zainteresowani przeprowadzeniem kontroli stanu psychofizycznego kierowcy jak i stanu technicznego pojazdu mogą zgłaszać wyjazdy najpóźniej na 24 godz. przed ich rozpoczęciem. Inspekcja drogowa: 81 740 69 71 do 73 (Lublin), 84 639 61 38 (Zamość), 83 371 49 23 (Międzyrzec Podlaski). O kontrolę autobusu można także poprosić policję pod numerem 997 lub 112.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.