Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

22 września 2022 r.
18:26

Sieklucka, Zbrojewicz i Sadowski. Ostatni w tym roku „Ryngraf”

Autor: Zdjęcie autora am
0 0 A A
23 września 2022 20:00
Mirosław Zbrojewicz i Anna-Maria Sieklucka
Mirosław Zbrojewicz i Anna-Maria Sieklucka (fot. Centrum Kultury)

W Wirydarzu Centrum Kultury ostatnie w tym roku spektakle „Ryngrafu”. W rolach głównych trzeciego odcinka teatralnego serialu kryminalnego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego: Anna Maria Sieklucka, Mirosław Zbrojewicz i Przemysław Sadowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Są lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. W miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej, pod murami lubelskiego Zamku, który wciąż służy jako więzienie UB, powstaje plac Zebrań Ludowych. Optymizm komunistycznej propagandy rujnuje jednak ponury szczegół – uzbrojona przez dywersanta bomba.

Przedwojenny glina, szantażowany przez ubeka Grabarza (Mirosław Zbrojewicz) jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W tej intrydze towarzyszy mu Redaktor Szlachetka ze „Sztandaru Ludu” (Anna-Maria Sieklucka).

Maciejewski (Przemysław Sadowski) nie jest już policjantem. Przeszedł komunistyczne więzienie i ubeckie tortury wychodzi na wolność i próbuje odnaleźć się w niewdzięcznej roli dozorcy. Jednocześnie jest szantażowany przez pułkownika UB Grabarza i będzie musiał rozwiązać zagadkę podłożonej przez nieznanych sprawców bomby.

– To fikcja literacka, która ma wszelkie znamiona prawdopodobieństwa. To się rzeczywiście mogło zdarzyć – mówił na konferencji prasowej przed premierą pisarz i autor scenariusza Marcin Wroński

Odtwórca roli Zygi przyznał, że bardzo lubi swoją postać. – Chociaż nie jest to wyzwanie teatralnie łatwe – stwierdził aktor Przemysław Sadowski. – Tacy mrukliwi bohaterowie są fajni w kinie, a w teatrze trochę trudniej zajrzeć im do głowy.

– Lepiej jest zagrać ubeka niż być ubekiem – mówił wcielający się w postać pułkownika Grabarza Mirosław Zbrojewicz, dla którego ważne jest oddanie realiów tamtej epoki. – Dzisiaj ubek nie dla wszystkich jest taką figurą, konstrukcją oczywistą. Dla mnie jest, bo pamiętam, że w czarnobiałym telewizorze Klejnot gapiłem się na przemówienia towarzysza Wiesława.

W rolę mocno stąpającej po ziemi redaktor Szlachetki ze „Sztandaru Ludu” - Anna-Maria Sieklucka.

– Jest to przodowniczka pracy i prawa ręka w intrygach Grabarza – tłumaczy pochodząca z Lublina aktorka.

Na początku 2020 roku pokazał na deskach Centrum Kultury w Lublinie adaptację „Tego cholernego września” Roberta Ostaszewskiego, a potem „Złotą robotę” Marcina Wrońskiego. Wszystkie trzy spektakle mają swoje literackie źródło w opowiadaniach „Gliny z innej gliny” książce, w której lubelski pisarz Marcin Wroński żegna się z bohaterem swojej kryminalnej serii - komisarzem Zygą Maciejewskim. „Ryngraf” na podstawie opowiadania „Trzej przyjaciele z budowy” to trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego.

Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf 23, 24 i 25 września o godz. 20 na Wirydarzu Centrum Kultury (Peowiaków 12. Bilety w cenie 40,  50 i 70 zł.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31