Cztery złote krążki i cztery brązowe. To dorobek zawodników z województwa lubelskiego podczas 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski, który w weekend były rozgrywane w Toruniu.
Najlepiej wypadli lekkoatleci AZS UMCS. Lublinianie pięć razy stawali na podium i w klasyfikacji medalowej zajęli piąte miejsce. Najbardziej zadowolone były panie: Adrianna Sułek wygrała zmagania w pięcioboju, a Paulina Guba po raz siódmy w karierze została halową mistrzynią Polski w pchnięciu kulą.
Pierwsza z zawodniczek miała znacznie więcej powodów do radości niż „tylko” złoto. Dodatkowo w rywalizacji pięcioboistek zgromadziła rekordowe 4756 punktów. Co więcej, ten wynik daje jej również pierwsze miejsce w światowych tabelach.
– Nie patrzyłam na punkty po poszczególnych konkurencjach, dopiero przed biegiem na 800 metrów. Tam był postawiony cel. Patrząc na swój start mogę powiedzieć, że najmniej jestem zadowolona z kuli i skoku w dal. 800 metrów było świetnym przetarciem przed Belgradem. Szczyt formy ma przyjść właśnie na halowych mistrzostwach świata – zapewnia Adrianna Sułek.
Guba w Toruniu zaliczyła cztery z sześciu prób. Na pierwsze miejsce przesunęła się w drugiej kolejce, kiedy pchnęła 17,73. Druga Klaudia Kardasz w trzeciej próbie uzyskała wynik 17,54, ale nie potrafiła go już poprawić i ostatecznie musiała się zadowolić srebrnym krążkiem.
Medale dla AZS UMCS zdobywali ponadto: Jakub Lempach (brąz w biegu na 60 metrów z czasem 6,67) oraz Szymon Żywko (brąz w biegu na 1500 m z czasem 3:48.47 i brąz w biegu na 3000 m z czasem 8:15.06).
To jednak nie koniec dobrych informacji z Torunia. Wielkich emocji dostarczył zwłaszcza finałowy bieg na 60 metrów panów. Lempach w tej konkurencji był trzeci, ale walkę o wyższy stopień podium przegrał minimalnie. Linię mety równocześnie przekroczyli: Dominik Kopeć z Agrosu Zamość i Przemysław Słowikowski z MKL Szczecin. Aby rozstrzygnąć, komu przyznać złoto trzeba było dokładnie przeanalizować ujęcia fotofiniszu. Ostatecznie okazało się, że to Kopeć był szybszy o 0,007 sekundy.
Halowym mistrzem Polski został również Konrad Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal. 22-latek w swojej najlepszej próbie uzyskał 8,01 metra i wyraźnie pokonał rywali. Drugi był Mateusz Jopek (AZS AWF Wrocław – 7,52), a trzeci Mateusz Różański (AZS PWSZ W Tarnowie – 7,49). Na podium w Toruniu stanęła również Izabela Jastrząb z Agrosu Chełm, która była trzecia w biegu na 200 m z czasem 24,07.
W klasyfikacji województw lubelskie było trzecie z dorobkiem ośmiu krążków jedynie za: pomorskim i śląskim (po dziewięć medali).