
Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to jeden z największych dostawców ciepła systemowego w Polsce. Łączna długość lubelskiej sieci ciepłowniczej wynosi 473 km, a dostarczane nią ciepło dociera do ponad 250 tysięcy mieszkańców Lublina. LPEC od lat stawia na działania wspierające ekologię, a jednym z nich jest edukacja ekologiczna.
Firma od ponad 10 lat aktywnie przeprowadza „Lekcje Ciepła” w lubelskich szkołach podstawowych, a sam projekt stał się jeszcze bardziej dostępny za sprawą e-learningu. Całej drodze edukacyjnej towarzyszą dobrze znane postaci z bajki – Czerwony Kapturek i Babcia, które po swoich perypetiach ze złym wilkiem – znalazły swoje miejsce… w mieście. Towarzyszy im kot Klucha, który jest prawdziwym specjalistą w branży ciepłowniczej! W ramach programu „Lekcje Ciepła” powstało dotychczas 4 książeczki z nowymi przygodami bajkowych bohaterów, a piąta już niebawem ujrzy światło dzienne. Jednak zacznijmy od początku. Skąd wzięły się „Lekcje Ciepła” w lubelskich szkołach?


Pierwszą edycję projektu „lekcje Ciepła” rozpoczęła lekcja inauguracyjna, która odbyła się 27 lutego 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 52 w Lublinie. Zajęcia odbyły się w oparciu o pierwszą cześć bajki „Czerwony Kapturek w mieście” oraz konspekt lekcyjny, opracowany specjalnie na tą okazję przez metodyków z Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Największą atrakcją zajęć inauguracyjnych było odczytanie dzieciom bajki z podziałem na role. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem dzieci jak również pedagogów. Program „Lekcji Ciepła” rósł w siłę. Jak wspomina Prezes Zarządu LPEC S.A. – Marek Goluch „Kiedy startowaliśmy z projektem w 2014, mieliśmy jedynie jedną bajkę opowiadającą skąd się bierze ciepło w naszych kaloryferach i jak z niego mądrze korzystać. Nasz Wydział oświaty pomógł nam wtedy przygotować konspekt do poprowadzenia całej lekcji. Z biegiem lat pojawiła się kolejno, druga, trzecia i w końcu czwarta cześć opowiadania, konspekt dla nauczycieli do samodzielnego poprowadzenia lekcji. W ten sposób powstał kompleksowy program edukacyjny, w którym mamy lekcje o energii, oszczędzaniu ciepła, o smogu i na koniec o niemarnowaniu zasobów planety.”
E-Lekcje Ciepła
Ważną datą w kalendarzu „Lekcji Ciepła” jest rok 2021. Ówczesna edycja projektu przeniosła się do świata internetowego w postaci specjalnej platformy edukacyjnej, dedykowana dla projektu. E-learning „Lekcji Ciepła” został opracowany z myślą o klasach I-III i IV-V szkół podstawowych. W formie e-learningu zajęcia prowadzone są do dziś, a zainteresowani tematyką ciepła, maja dostęp do pełnej ciepła wiedzy już na jedno kliknięcie. Zajęcia pełne są obrazowych przykładów, doświadczeń, eksperymentów i pobudzających wyobraźnię porównań. Wyjaśniają kwestie produkcji i oszczędzania energii, powstawania zanieczyszczeń powietrza, przeciwdziałania smogowi, a także niemarnowania zasobów i dbania o planetę. Wysoką jakość treści pochwalił Wojciech Dindorf, fizyk i matematyk, który opiniuje podręczniki szkolne. Treści edukacyjne dostępne na platformie pomagają nauczycielom w prowadzeniu zajęć, a w przypadku edukacji zdalnej, także uczniom w samodzielnym przyswajaniu omawianych zagadnień. Program jest dostępny pod adresem www.lekcjeciepla.pl, na której znajdziemy wszystkie materiały niezbędne do poprowadzenia zajęć, oraz każdą bajkę odsłuchać w formie audiobooka
„Lekcje Ciepła” to część ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i dostawców ciepła systemowego. Projekt ten został wyróżniony w 2019 roku przez Komisję Europejską w ramach konkursu doceniającego oddolne inicjatywy wspierające poszanowanie energii, podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii.
Konkurs pełen ciepła
Jednak nie sama nauką człowiek żyje! W tym roku dla wszystkich uczniów lubelskich szkół podstawowych klas I-III oraz IV-V Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało także niespodziankę w postaci konkursu. Uczniowie młodszych klas (I-III) mogą wziąć udział w konkursie plastycznym, a uczniowie klas IV-V w konkursie fotograficznym. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie Organizatora konkursu (LPEC): www.lpec.pl/lekcjeciepla .
Jednak „Lekcje Ciepła” to nie jedyny program edukacyjny, prowadzony przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
„Nasza misją, oprócz zagwarantowania mieszkańcom Lublina komfortu cieplnego, jest także zwiększenie świadomości ekologicznej. Dzięki udziałowi w ogólnopolskich kampaniach informacyjnych takich jak „20 stopni dla klimatu” oraz projektom edukacyjnym - jak wspomniane wcześniej „Lekcje Ciepła” - możemy realnie wpłynąć na poziom świadomości ekologicznej mieszkańców miasta Lublin w każdym wieku.” – mówi Marek Goluch.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, od 2020 roku, aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii „20 stopni dla klimatu” skierowanej do starszej młodzieży a także odbiorców ciepła systemowego. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na nasze codzienne nawyki pozwalające wyeliminować te, które przyczyniają się do marnowanie ciepła. Tegoroczna kampania przeprowadzana jest pod hasłem „Zmieniamy ciepło na dobre”, która nie tylko przypomina o prostych i skutecznych zasadach racjonalnego ogrzewania, ale także przybliża mieszkańcom Lublina tematykę transformacji energetycznej.
Wszystkie zasady racjonalnego ogrzewania dostępne są na oficjalnej stronie kampanii: www.20stopni.pl
