Powrót zimy, jaki obserwujemy za oknami cieszy nie tylko najmłodszych. Miłośnicy białego szaleństwa wiedzą gdzie udać się w poszukiwaniu ośnieżonych stoków i ciekawych tras zjazdowych. Bez względu na wybrane miejsce warto pamiętać o najważniejszych zasadach, jakie obowiązują na stoku.
Po pierwsze: bezpieczeństwo
Podstawową zasadą obowiązującą wszystkich przebywających na stoku jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo swoje i innych. Zatłoczone trasy, szybka jazda narciarzy, kolejki do wyciągów czy zróżnicowany poziom umiejętności szusujących narciarzy, to między innymi czynniki sprzyjające wypadkom. Należy, także pamiętać o właściwym przygotowaniu się przed założeniem nart czy deski. Dobrze przygotowany i zabezpieczony sprzęt, kondycja fizyczna, kosmetyki ochronne i zdrowy rozsądek to atrybuty, które powinny wyróżniać każdego amatora białego szaleństwa.
„O bezpieczeństwo na stoku trzeba zadbać już przed wyjazdem na narty czy snowboard.” – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce – „Warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Każdy amator białego szaleństwa powinien zaopatrzyć się w Pakiet SKI. Jest to rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego, obejmujące ochroną koszty ratownictwa i poszukiwań, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, odpowiedzialność cywilną, koszty wypożyczenia sprzętu oraz koszty niezrealizowanego karnetu narciarskiego i ewentualnych, niewykorzystanych lekcji w szkółkach narciarskich.
Pokaż jak jeździsz a powiem ci kim jesteś
Każdy z nas widział zapewne osoby, którymi kierowała brawura i chęć pochwalenia się umiejętnościami przed znajomymi. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy to drugi punkt dekalogu narciarskiego. Szybkość jazdy powinna być adekwatna do warunków pogodowych, natężenia ruchu na stoku, a przede wszystkim do umiejętności.
Nie mniej ważnym aspektem kultury narciarskiej jest wybór toru jazdy. Jak podaje FIS, narciarz lub snowboardzista znajdujący się wyżej na stoku powinien wybrać tor i kierunek jazdy pozwalający uniknąć zderzenia z narciarzem znajdującym się niżej.
Kolejne cztery punkty etykiety odnoszą się do podstawowych elementów kultury i umiejętności narciarskich, takich jak wyprzedzanie, krzyżowanie torów, zatrzymywanie się i podchodzenie. FIS zaleca przede wszystkim uważne przyglądanie się pozostałym narciarzom na stoku podczas tych manewrów. Podczas wyprzedzania należy zachować ostrożność i właściwą odległość od wyprzedzanego, podobnie przy krzyżowaniu się torów jazdy. Jednocześnie eksperci narciarscy przestrzegają przed niewymuszonym zatrzymywaniem się na stoku, gdyż powoduje to duże niebezpieczeństwo i przestoje na stokach. Przy podchodzeniu i schodzeniu z trasy należy wybrać jak najmniej kolizyjną drogę, najlepiej pobocze.
Polisa na wszelki wypadek
Odpowiednie oznakowanie stoku narciarskiego jest ułatwieniem dla narciarzy, pod warunkiem, że wszyscy użytkownicy tras się stosują do znaków. Realna ocena swoich umiejętności przy wyborze trasy to nie tylko przejaw zdrowego rozsądku, lecz także wyraz szacunku dla innych narciarzy.
W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do wypadku, o czym stanowi kolejny punktu w dekalogu FIS. Przede wszystkim każdy użytkownik stoku ma obowiązek pomóc narciarzowi, który uległ wypadkowi. Warto znać numery służb ratowniczych w danych kraju, by w razie potrzeby szybko wezwać pomoc. Poza tym wszyscy uczestnicy wypadku (świadkowie, poszkodowani) mają obowiązek podać swoje dane personalne.
„Urazy kończyn oraz kręgosłupa to najczęstsze szkody, jakich można doświadczyć podczas zimowego wyjazdu.” – dodaje Beata Kalitowska – „Wyjeżdżając za granicę warto pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z opieką medyczną, a zwłaszcza z medycznym transportem lotniczym. Należy pamiętać, iż karta EKUZ przysługująca każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, obejmuje jedynie świadczenia dostępne nieodpłatnie na terenie danego kraju. Dlatego niektóre usługi medyczne bezpłatne w Polsce, za granicą mogą okazać się niezwykle kosztowne. Przykładowo w Czechach kontuzja kolana połączona z wizytą ambulatoryjną to wydatek blisko 4000 zł. Takie koszty często kilkukrotnie przewyższają wartość samego wyjazdu, dlatego tym bardziej warto ubezpieczyć się od takich niespodziewanych zdarzeń. ”
Choć mogłoby się wydawać, że skodyfikowane przez FIS zasady są dobrze wszystkim znane, nie brakuje opinii o brawurze, niskiej kulturze jazdy czy małej wyobraźni narciarzy i snowboardzistów. Wybierając się na zimowy wypoczynek bez wątpienia należy pamiętać także o innych użytkownikach tras oraz własnym zdrowiu.