PGNIG SUPERLIGA Po dwóch latach funkcjonowania rozgrywek znika podział na grupy pomarańczową i granatową. Nie będzie tym samym tzw. punktu bonusowego. Rozgrywki nowego sezonu rozpoczną się w pierwszy weekend września
To będzie już trzeci rok funkcjonowania ligi zawodowej w rozgrywkach męskiej klubowej piłki ręcznej i pierwszy, w którym w życie wejdzie proces degradacji do I ligi. Władze PGNiG Superligi poszukiwały najbardziej trafnych i czytelnych dla klubów, działaczy, trenerów, zawodników, a przede wszystkim kibiców rozwiązań. Dlatego zrezygnowano z podziału na dwie grupy. Racji bytu nie będzie miał też tzw. punkt bonusowy przyznawany za zwycięstwo nad zespołem z tej samej grupy. Taka decyzja cieszy kluby. – Dobrze się stało, że zniknęły grupy. Przez dwa lata funkcjonowania wnosiły sporo zamieszania przede wszystkim dla kibiców, którzy przed każdym meczem zadawali sobie pytanie w której grupie jest zespół z którym gra jego drużyna. Również dla nas brak grup będzie ułatwieniem – przekonuje Jerzy Witaszek, prezes Azotów Puławy. – Dotychczasowe rozwiązanie, jak też zmieniane już w trakcie rozgrywek łączenie par półfinałowych, co było bardzo niekorzystne dla Azotów, które już w półfinale trafiły na mistrza Polski Vive Kielce, nie były sprawiedliwe. Mamy nadzieję, że w nowym sezonie już nie będzie takich „kwiatków”, a wszystko będzie przejrzyste i bardzo czytelne – dodaje pan Grzegorz, kibic puławskiej drużyny.
Na poziomie z poprzedniego sezonu pozostała punktacja. Za zwycięstwo w regulaminowym czasie będą trzy punkty, a za porażkę zero. Jeżeli po 60 minutach spotkanie będzie nierozstrzygnięte, zespoły wykonywać będą rzuty karne. Wygrana w ten sposób skutkować będzie dwoma punktami, przegrana jednym. 14 zespołów w sezonie zasadniczym rozegra dwie rundy czyli 26 spotkań. Po nich nastąpi podział na grupę mistrzowską (miejsca 1-8) i spadkową (9-14). Górna tabela walczyć będzie w ćwierćfinałach według klucza: 1 z 8, 2 z 7 itd. Wygrani z dwumeczów awansują do półfinałów. Lepszy z pary: 1-8 trafi na zwycięzcę pary 4-5, zaś z pary 2-7 na 3-6. Na tych etapach, jak też spotkanie o brąz i finał obejmować będą, tak jak dotychczas, dwa mecze.
Ciekawie powinno być również w grupie spadkowej, w której po sezonie zasadniczym punkty zostaną wyzerowane. Tym samym wszystkie sześć zespołów rozpocznie walkę o początku. Ostatni z tej grupy po dwóch rundach (mecze i rewanże) czyli 10 spotkaniach opuści PGNiG Superligę. Natomiast drużyna z przedostatniej 13 pozycji rozegra baraż z drugim zespołem z I ligi, który zajął to miejsce podczas tzw. turnieju barażowego o Superligę.
Inauguracja rozgrywek już na zmienionych zasadach odbędzie się w weekend 31 sierpnia – 2 września. Pierwszym przeciwnikiem Azotów będzie w Puławach Zagłębie Lubin. Kolejnym, tydzień później, także w hali w Puławach, Energa MKS Kalisz.