![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Polscy żużlowcy nie zawiedli oczekiwań kibiców](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-07/07930a6dc29c7b3ac62d3418c1a1dc24.jpg)
30 medali wywalczyli reprezentanci Polski podczas World of Games – igrzysk sportów nieolimpijskich. We Wrocławiu największą furorę zrobili żużlowcy.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Rozgrywana po raz pierwszy we Wrocławiu impreza World of Games cieszyła się sporym zainteresowaniem kibiców, ale żaden inny spot nie podbił serc fanów, tak jak żużel, który znalazł się w programie mistrzostw jako jeden z trzech, oprócz wioślarstwa halowego i kick-boxingu, sportów na zamówienie, do wybrania których ma prawo organizator.
Podczas rywalizacji par w speedwayu Stadion Olimpijski wypełnił się do ostatniego miejsca. Polacy w składzie: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek (pojechał w jednym biegu) spisywali się znakomicie, ale niespodziewanie po fazie zasadniczej przegrali z Australijczykami, przez co o awans do ścisłego finału musieli walczyć w barażu ze Szwedami.
Biało-Czerwoni wystartowali znakomicie, szybko obejmując prowadzenie 5:1, ale Skandynawowie nie zamierzali poddawać się bez walki. Po ataku Antonio Lindbaecka niespodziewanie doprowadzili do wyniku 3:3 i byli o krok od przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść, ale na szczęście Janowski zdołał odeprzeć wściekłe ataki Fredrika Lindgrena. Remis, dzięki wywalczeniu punktu bonusowego, dał awans Polakom. Nieoczekiwanie, w finale było znacznie łatwiej. Jason Doyle i Max Frickie tym razem pojechali nieco słabiej i Australijczycy musieli zadowolić się srebrnym medalem. Złoto zgodnie z oczekiwaniem przypadło naszym zawodnikom.
– To była świetna frajda móc walczyć w igrzyskach i czuję ogromną radość z powodu zwycięstwa. Złoty medal za ten sukces z pewnością znajdzie wyjątkowe miejsce na mojej półce z trofeami – powiedział portalowi Eurosport.onet.pl Janowski. – Było niesamowicie! Czy wobec tego taką formułę zaproponowałbym zamiast dotychczasowej, stosowanej w DPŚ? Nie, zawody w niej powinna być rozgrywane równolegle. To jest mnóstwo emocji, sami widzieliście co się działo. Była niepewność i zacięta rywalizacja do samego końca. Tym bardziej cieszę się z tego złota – dodał Bartosz Zmarzlik.
Medalowe żniwo
Reprezentacja Polski podczas WoG wywalczyła 30 medali (9 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych), w tym 10 (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe) w „sportach na zaproszenie”.
Polscy mistrzowie igrzysk sportów nieolimpijskich:
* Wojciech Bógdał – motoparalotniarstwo, slalom.
* Jarosław Olech – trójbój siłowy, waga średnia.
* Jędrzej Loska – ju-jitsu, ne-waza, kategoria 62 kg.
* Tomasz Szewczak, ju-jitsu, lighting, kategoria 94 kg.
* Anna Miadzielec, Jacek Tarczyło, taniec, rock and roll akrobatyczny
* Artur Mikołajczewski- wioślarstwo halowe, wyścig na 2000m w wadze lekkiej – „sport na zaproszenie”.
* Marta Waliczek – kick-boxing, kategoria 60 kg – „sport na zaproszenie”.
* Dawid Kasperski – kick-boxing, kategoria 86 kg – „sport na zaproszenie”.
* Reprezentacja żużlowców (Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek) – „sport na zaproszenie”.