(fot. Materiały prasowe udostępnione przez organizatora)
W weekend w Lublinie odbędą się XVII Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w skokach przez przeszkody. Areną zmagań będzie hipodrom przy ul. Doświadczalnej.
Skoki przez przeszkody to dyscyplina z dużymi tradycjami w naszym regionie. Przez wiele lat przeciętnemu mieszkańcowi kojarzył się głównie z ul. Nadbystrzycką.
W ostatnich latach jednak mocno w tym środowisku zaczął udzielać się Uniwersytet Przyrodniczy. To właśnie ta uczelnia jako jedyna w kraju prowadzi kierunek hipologia i jeździectwo. Nic dziwnego, bo warunki do tego ma znakomite, a będzie miała jeszcze lepsze. Weekendowe zawody to święto akademickiego jeździectwa, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przez adeptów tej dyscypliny i, co najważniejsze, próba generalna przez otwarciem nowego ośrodka: Stacji Dydaktyczno-Badawczej Jeździectwa i Hipoterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. To ma nastąpić jeszcze w tym roku, a wówczas Lublin zyska miejsce do organizacji zawodów na większą skalę.
Chęć uczestnictwa w rozpoczynającej się w sobotę imprezie zadeklarowało ponad 100 zawodników. Dosiadać wierzchowców będą studenci z uczelni z naszego regionu, chociaż trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy pochodzą z województwa lubelskiego. – Rywalizacja na poziomie mistrzostw akademickich będzie toczyła się na przeszkodach ustawionych na wysokości 105 cm. W Igrzyskach Olimpijskich te przeszkody przekraczają 150 cm. W naszej imprezie startują jednak zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Dla nas najważniejsza jest bowiem promocja tej pięknej dyscypliny – powiedziała mgr Ewelina Tkaczyk z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zawody zarówno w sobotę, jak i niedzielę rozpoczną się o godz. 9. Finał mistrzostw jest przewidziany na niedzielę na godz. 14. Imprezę swoim patronatem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Podczas trwania zawodów obowiązują wymogi bezpieczeństwa zgodnie ze stopniami alarmowymi CRP. Oznacza to, że można wejść na teren zawodów, ale będzie prowadzona ewidencja osób na dokumencie sporządzonym przez pracownika uczelni.