Najwięcej, bo 500 litrów spirytusu dostanie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała trzem placówkom alkohol pochodzący z przestępstw. Będzie z niego preparat do dezynfekcji
To pierwsze przekazanie przez Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie alkoholu przeznaczonego do likwidacji na rzecz placówek medycznych. KAS poinformowała, że przekazała ponad 1000 litrów spirytusu trzem jednostkom medycznym z naszego regionu. Na liście beneficjantów są: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie (500 litrów), Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie (odbierze 334 litry) i Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (dostanie 200 litrów).
Tam zostanie wykorzystany do przygotowania preparatów do dezynfekcji przedmiotów, powierzchni czy środków transportu wymagających odkażania.
To działania w ramach ogólnopolskiej akcji na mocy której alkohol (spirytus i wódka, zarówno w stanie skażonym, jak i nieskażonym), który pochodzi z przestępstwa i był przeznaczony do zniszczenia - trafia do jednostek medycznych, straży pożarnej, policji czy straży granicznej.
20 marca dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali polecenie udostępnienia zasobów KAS na potrzeby wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego. Szacuje się, że do walki z koronawirusem zostanie wykorzystanych około 430 tysięcy litrów spirytusu i wódki zatrzymanych na granicy, pochodzących z likwidacji nielegalnych rozlewni i fabryk.
Do celów dezynfekcyjnych możliwe będzie wykorzystanie tylko części znajdującego się w magazynach KAS alkoholu, bo pozostałe wyroby alkoholowe to alkohol niskoprocentowy, kolorowy czy też nieznane substancje o zapachu alkoholu.