To już ostatni czat przedwyborczy Dziennika Wschodniego. Dziś naszym gościem jest Krzysztof Michałkiewicz, przewodniczący lubelskiego PiS, "dwójka" na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 6.
14:17 - Dziękujemy za wizytę w naszej redakcji.
- Ja dziękuję za możliwość rozmowy na tematy ważne dla Polaków. Mam nadzieję, że będzie szansa na jej kontynuowanie.
14:02 - Jak niechęć PiS-u do uchodźców (także wypowiedzi pana prezesa, że mogą rozsiać epidemię chorób), ma się do nauki Kościoła, na którą tak często się powołujecie? Papież przecież prosił kraje o przyjmowanie islamskich uchodźców...
13:56 - Proszę odnieść się do następującego faktu: pani Kruk kilka lat temu skompromitowała się publicznie w Sejmie. Taka osoba jest teraz jedynką na lubelskiej liście. Co muszą czuć wyborcy PiS? Czy to są te standardy, o których mówi prezes Kaczyński?
- To na pewno nie jest pytanie do mnie. Nie będę tego komentował.
13:49 - Jakie propozycje ma PiS dla kobiet w przedziale wieku 21-39? Konkretnie chodzi o to, czy przewiduje wprowadzenie zmian zmierzających ku zaprzestaniu dyskryminacji kobiet w wieku reprodukcyjnym na rynku pracy? Czy przewiduje zmiany idące w kierunku obowiązkowych urlopów ojcowskich, dzielonych z matką dziecka 50:50?
- W programie, który przedstawiliśmy kładziemy nacisk przede wszystkim na dodatki w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze w rodzinach o niskich dochodach. Oczywiście chcemy też ułatwiać godzenie pracy zawodowej z macierzyństwem i będziemy wdrażać te wszystkie pomysły, które będą służyć temu celowi. Problem demograficzny to w tej chwili najpoważniejszy problem, przed którym stoi nasz kraj i trzeba zrobić wszystko, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.
13:46 - Istnieją programy walki z bezrobociem wśród absolwentów, jednak wiele osób 30+ czy 35+ również pozostaje bez pracy, bez szans na "załapanie się" na staże, które pozwoliłyby im zaprezentować się pracodawcom w praktyce. Jakie propozycje ma dla nich PiS?
- Narodowy Program Zatrudnienia, który przygotowaliśmy ma za zadanie tworzyć nowe miejsca pracy. Jego realizacja powinna ułatwić także tym osobom znalezienie zatrudnienia. Natomiast oczywiście najważniejszy jest rozwój gospodarczy. W naszym programie mówimy o wielu sprawach, które hamują ten rozwój w naszym kraju, a ich likwidacja powinna zagwarantować, ze Polska zacznie rozwijać się szybciej, co powinno odblokować tworzenie nowych miejsc pracy.
13:38 - Jako partia prawicowa, PiS jest za rodziną, ale przeciwko in vitro. Tymczasem problem niepłodności i bezpłodności w Polsce jest ogromny. M.in. trudna sytuacja ekonomiczna młodych ludzi powoduje, że decyzje o założeniu rodziny odkładane są na później (często grubo powyżej 30 roku życia). W jaki sposób PiS planuje wspierać małżeństwa walczące z niepłodnością?
- Jak wspomniałem, jestem posłem, który zajmuje się przede wszystkim polityką społeczną i zgadzam się z pytającym, że młodzi ludzie w Polsce mają wiele problemów z uzyskaniem dobrej pracy, mieszkania czy z założeniem rodziny. W Polsce mamy zjawisko niespotykane w innych rozwiniętych krajach, czyli „ubogich pracujących”, którzy kwalifikują się do świadczeń z pomocy społecznej mimo posiadania pracy. Prawo i Sprawiedliwość posiada Narodowy Program Zatrudnienia, który przewiduje wiele udogodnień dla młodych osób w zakładaniu działalności gospodarczej i podejmowaniu pracy, a dla przedsiębiorców zachętę do tworzenia miejsc pracy dla młodych osób. Proponujemy także program, który pozwoli młodym małżeństwom szybciej uzyskać mieszkanie. Uważam, że trzeba przede wszystkim rozmawiać i działać w kierunku likwidacji przyczyn, a nie tylko łagodzić skutki. Natomiast problem in vitro według PiS to głównie problem moralny związany z ochroną życia ludzkiego od poczęcia. Stąd dyskusja na ten temat dotyka podstawowych praw ludzkich i wyborów, które muszą dokonywać poszczególne osoby.
13:30 - Dlaczego mimo że PiS jest tak silny w okręgu (mówią o tym sondaże) to zawsze w województwie rządzi PO i PSL? Dlaczego Pan jako szef okręgu nie potrafił tak zmobilizować partii, aby wynik wyborczy dał PiS rządy w województwie?
- Przede wszystkim chciałem przypomnieć, że w roku 2006 w województwie rządziła koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską. To był dobry rok, bo wtedy zapadły decyzje o rozpoczęciu budowy portu lotniczego w Świdniku czy o rozpisaniu konkursu na budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Niestety, premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podjęli decyzję, że w każdym województwie musi rządzić koalicja PO-PSL i od tej pory, bez względu na wynik wyborów, koalicja rządząca w kraju wymusza także koalicje, które rządza na szczeblu regionalnym. Nie ma to wiele wspólnego z demokracją i wolą wyborców wyrażaną w wyborach samorządowych
13:26 - Z kim PiS wyklucza koalicję po wyborach?
- To wyborcy zadecydują, jak będzie wyglądał Sejm VIII kadencji i jakie koalicje będą w nim możliwe. Prawo i Sprawiedliwość walczy o to, aby wygrać te wybory, zdobyć większość i samodzielnie sformułować rząd. Tylko to jest gwarancją realizacji naszego programu.
13:21 - Ma pan jakieś ciekawe pomysły na inwestycje w Lubelskiem?
- Lubelszczyzna tak bardzo cierpi na brak miejsc pracy, że każda inwestycja jest ważna i ciekawa. Na pewno należy walczyć o budowę elektrowni przy kopalni w Bogdance, która wykorzystywałaby węgiel tam wydobywany. Potrzebujemy innowacyjnych przedsięwzięć w Lublinie, aby zapewnić dobre miejsca pracy dla absolwentów naszych lubelskich uczelni. Lubelszczyzna to region przede wszystkim rolniczy i oczekujemy na to, że produkty wytwarzane przez naszych rolników będą przetwarzane tutaj, a nie wysyłane poza granice województwa. Oczywiście ciągle czekamy na dokończenie rozpoczętych, albo zapowiadanych inwestycji. Myślę o trasach S-17 i S-19 i modernizacji linii kolejowej Lublin-Warszawa. Województwo lubelskie potrzebuje także szeregu nowych lub zmodernizowanych dróg lokalnych i na to także powinny znaleźć się pieniądze z budżetu państwa.
13:17 - Pierwsze pytanie: co pan w ciągu 8 lat zrobił dla regionu? Proszę krótko w punktach wymienić i oszczędzić czytelnikom odpowiedzi w stylu "głosowałem za", "rozmawiałem o", "rozmawiałem z". Poproszę o konkrety.
- 10 lat to długi okres i trudno jest krótko opisać moją działalność. Na przełomie 2005 i 2006 roku byłem ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przez te pół roku udało się uchwalić kilka ważnych ustaw. Jedną z nich jest wsparcie gmin w zakresie dożywiania dzieci w szkołach i lubelskie gminy korzystają z tego do dziś. Przez te 10 lat byłem aktywnym członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w tej kadencji pracuję także w Komisji Senioralnej. Te problemy socjalne, typu bieda, bezrobocie, samotna starość są szczególnie widoczne w województwie lubelskim, które jest jednym z uboższych w Polsce. Jesteśmy także trzecim od końca województwem, jeśli chodzi o wiek mieszkańców. Przedwczoraj dostałem podziękowanie od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Środowiskowych Domów Samopomocy za ustawę, która weszła w życie w sierpniu, a którą przygotowałem jako projekt komisyjny w Podkomisji Stałej ds. Pomocy Społecznej, której jestem przewodniczącym. Projekt ten zagwarantował stabilne finansowanie dla tych ważnych instytucji. Byłem także jednym z wiceprzewodniczących Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, a przez pół roku jego przewodniczącym. Uważam, że ten zespół wykonał ogromną pracę, żeby posłowie z Lubelszczyzny wspólnie walczyli o ważne sprawy dla naszego województwa na forum Sejmu. Wymienię tu m. in. sytuację w Bogdance, przejęcie puławskich Azotów, przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, skuteczną interwencję w sprawie stworzenia stałego przejścia lotniczego na lotnisku w Świdniku czy przyspieszenie prac w sprawie budowy trasy S-17, co udało się osiągnąć wspólnym wysiłkiem mediów, parlamentarzystów i zorganizowanego nacisku opinii publicznej.
13:08 - Poseł Krzysztof Michałkiewicz jest już w naszej redakcji. Zapraszamy do zadawania pytań na forum poniżej albo na Facebooku
--
Czat z kandydatem do Sejmu rozpocznie się o godz. 13. Pytania do kandydata można wysyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl, a także wpisywać w komentarzach do tego artykułu.