Od 7 maja w Galerii Rozdroża (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) można oglądać prace fotograficzne Chrisa Niedenthala w ramach ekspozycji "Nasza Polska Dzisiejsza". Wystawa na razie dostępna będzie tylko online.
To druga, po "Białorusi 2020", wystawa zrealizowana w Galerii Rozdroża, będącej nowym projektem Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych. Tym razem można oglądać prace jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych w świecie fotoreporterów komentujących polską rzeczywistość - Chrisa Niedenthala.
Chris Niedenthal to laureat World Press Photo w 1986 roku, członek ZPAF, który współpracował m.in. z takimi magazynami jak "Newsweek", "Time" czy "Der Spiegel". W Lublinie zaprezentuje swoje fotografie związane bezpośrednio z wydarzeniami w kraju ostatnich kilku lat.
Emocjonujące portrety "zwykłych ludzi", protesty przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, przed sądami, oraz demonstracje, kampania wyborcza 2020, marsze kobiet i "Marsze Niepodległości", a także pandemia, która niemal całkowicie zdominowała nasze życie.
- Z fotograficznego punktu widzenia, interesowały mnie głównie twarze demonstrantów. Oczywiście nie w sensie policyjnym, czyli służących do rozpoznania „złych” ludzi! Nie, chodziło mi o zarejestrowanie emocji, bo widać było po twarzach tych kobiet i mężczyzn, że troszczą się o swój kraj, że widzą to zło które ich otacza, i że muszą za wszelką cenę zaprotestować. W sprawie wolnych sądów, w sprawie praw kobiet... - opowiada Niedenthal.
Organizatorzy ekspozycji zapraszają na stronę internetową TUTAJ. Aktualnie prace Niedenthala będzie można oglądać jedynie wirtualnie. Komentarzem wystawę opatrzyła znana kuratorka i krytyczka sztuki współczesnej Anda Rottenberg.