W tym roku Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża zamierzał zrealizować kolejną, 12. już odsłonę Festiwalu "Otwarte Miasto", a ponadto w planach była nowa inicjatywa - wystawa "Utajone Miasto". W wyniku ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa zamiast dwóch osobnych projektów będzie jeden - "Utajone miasto/Otwarte miasto". Festiwal odbędzie się w dniach 17 sierpnia - 17 października.
Na Festiwal złoży się kilka różnych inicjatyw, które realizowane będą w Ogrodzie Saskim oraz w wybranych przestrzeniach historycznego centrum Lublina.
- W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza - pisze Alina Sheyda z Ośrodka Rozdroża.
Na wystawie prezentowanej od 17 sierpnia do 17 października w Ogrodzie Saskim znajdą się prace takich artystów, jak: Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko.
Kuratorem ekspozycji jest Zbigniew Libera - artysta, perfomer i reżyser, prekursor sztuki krytycznej, którego prace prezentowane były podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Libera nie narzucił artystom biorącym udział w Festiwalu tematu prac - w obliczu pandemii na nowo musieli odpowiedzieć na pytanie o sens własnej pracy i nieraz podjąć trudne decyzje życiowe.
- Trzeba przyjąć, że umieszczenie własnego dzieła w przestrzeni działań innych ludzi nie jest ani własnym działaniem, ani tym bardziej kogoś innego, jest raczej czymś, co wydarza się dzięki relacji między autorem a innymi używającymi tej samej przestrzeni, wyłania się z tej relacji, krąży pomiędzy "ja" a "my" - opowiada o wystawie zbiorowej Libera.
Celem festiwalu będzie trwałe wpisanie prac współczesnych artystów w przestrzeń urbanistyczną i w życie codzienne Lublina.
W programie wydarzenia znajdzie się ponadto m.in. pokaz projektu "Plac Erdema Gündüza" Piotra Lutyńskiego, na który złożą się montaż oraz odsłonięcie tablicy która została zaprojektowana w celu podkreślenia gestu artystyczno-politycznego wykonanego przez Erdema Gündüza oraz happening grupy Rdzeń, praca "Obłoki srebrzyste" Krzyzsztofa M. Bednarskiego oraz projekt Adama Rzepeckiego - "Chominowa" poświęcony Zofii Chominowej.