Mimo że praca biurowa uchodzi za lekką, to wykonywana codziennie przez osiem godzin niesie ze sobą spore zagrożenia
- Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest niekorzystne obciążenie kręgosłupa i mięśni tułowia, spowolnienie krążenia i spłycenie oddechu, które skutkuje niedotlenieniem oraz zmniejszeniem wydolności fizycznej i umysłowej - wyjaśnia dr Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w przychodni Luxmed.
Długi okres pracy z komputerem może powodować dolegliwości zdrowotne. Może powodować krótkowzroczność, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, pieczenie, kłucie, tępy ból oka, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek. Na takie dolegliwości skarży się aż 80-90 proc. pracowników.
Natomiast na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe skarży się 50-70 proc. pracujących przy komputerze. Takie objawy to cicha bomba. Prowadzą do poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża.
- Siedzenie to pozycja wymuszona - dodaje prof. Tomasz Mazurkiewicz, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. - Jest olbrzymim obciążeniem dla kręgosłupa. Kiedy siedzimy, najlepiej podłożyć sobie jaśka pod plecy w okolicach lędźwi, aby wypchnąć je do przodu. Siedzenie niekorzystne jest też dla nóg, bo krew nie krąży. Pomysł Japończyków, aby robić przerwy w pracy na gimnastykę nie jest głupi.
Przy biurku pracując przy komputerze jesteśmy narażeni też na dolegliwości powstające w wyniku mikrourazów (tzw. Cumulative Trauma Disorders). Są wywołane powtarzającymi się ruchami, takimi jak: pisanie na klawiaturze, ciągły ruch ręką i ramieniem przy pracy myszką, sięganie po dokumenty znajdujące się powyżej ramion, zginanie nadgarstka i opieranie o powierzchnię, ciągły kontakt łokci z blatem, nacisk na mięśnie nóg spowodowany niewielką ilością miejsca. Pamiętajmy też o tym, że prawidłowa organizacja i wyposażenie stanowiska pracy jest obowiązkiem pracodawcy.
Dobre warunki pracy
Głębokość stołu powinna pozwalać na oparcie nadgarstków przy pisaniu na klawiaturze, najlepiej na specjalnej podkładce
Krzesło powinno być obrotowe i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Oparcie krzesła powinno być ukształtowane zgodnie z naturalną pozycją kręgosłupa i mieć regulację kąta nachylenia. Bezpieczne dla zdrowia krzesło powinno mieć również regulowane podłokietniki
Oświetlenie - powinno być trojakiego rodzaju: naturalne (światło słoneczne), ogólne (świetlówki o białej barwie) oraz miejscowe (regulowane lampki o żółtej barwie światła).
Ekran komputera - najlepiej ciekłokrystaliczny, bowiem w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emituje szkodliwego promieniowania. Monitor należy ustawić tak, aby był w odległości od 40 do 70 cm i 20-50 stopni poniżej linii wzroku.
Klawiatura i mysz - w pisaniu istotne jest, aby nadgarstki miały cały czas wsparcie. Zapobiega to bardzo niebezpiecznym, długotrwałym obciążeniom stawów, które po latach pracy przemieniają się w dokuczliwe schorzenia.