Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 października 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Praca może szkodzić

Autor: Zdjęcie autora Ewa Stępień
0 5 A A

Mimo że praca biurowa uchodzi za lekką, to wykonywana codziennie przez osiem godzin niesie ze sobą spore zagrożenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bóle ramion, problemy z krążeniem, zaburzenia wzroku - to skutki źle zorganizowanych stanowisk pracy.

- Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest niekorzystne obciążenie kręgosłupa i mięśni tułowia, spowolnienie krążenia i spłycenie oddechu, które skutkuje niedotlenieniem oraz zmniejszeniem wydolności fizycznej i umysłowej - wyjaśnia dr Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w przychodni Luxmed.
Długi okres pracy z komputerem może powodować dolegliwości zdrowotne. Może powodować krótkowzroczność, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, pieczenie, kłucie, tępy ból oka, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek. Na takie dolegliwości skarży się aż 80-90 proc. pracowników.
Natomiast na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe skarży się 50-70 proc. pracujących przy komputerze. Takie objawy to cicha bomba. Prowadzą do poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża.
- Siedzenie to pozycja wymuszona - dodaje prof. Tomasz Mazurkiewicz, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. - Jest olbrzymim obciążeniem dla kręgosłupa. Kiedy siedzimy, najlepiej podłożyć sobie jaśka pod plecy w okolicach lędźwi, aby wypchnąć je do przodu. Siedzenie niekorzystne jest też dla nóg, bo krew nie krąży. Pomysł Japończyków, aby robić przerwy w pracy na gimnastykę nie jest głupi.
Przy biurku pracując przy komputerze jesteśmy narażeni też na dolegliwości powstające w wyniku mikrourazów (tzw. Cumulative Trauma Disorders). Są wywołane powtarzającymi się ruchami, takimi jak: pisanie na klawiaturze, ciągły ruch ręką i ramieniem przy pracy myszką, sięganie po dokumenty znajdujące się powyżej ramion, zginanie nadgarstka i opieranie o powierzchnię, ciągły kontakt łokci z blatem, nacisk na mięśnie nóg spowodowany niewielką ilością miejsca. Pamiętajmy też o tym, że prawidłowa organizacja i wyposażenie stanowiska pracy jest obowiązkiem pracodawcy.

Dobre warunki pracy

Na odpowiednim stanowisku pracy pozycja korpusu i ramion powinna być jak najbardziej naturalna, minimalizująca zbędne ruchy i wymuszone ułożenie. Stół powinien mieć możliwość regulacji wysokości. Blat powinien być na takiej wysokości, aby zachować co najmniej kąt 90 stopni między ramieniem a przedramieniem przy pisaniu na klawiaturze.
Głębokość stołu powinna pozwalać na oparcie nadgarstków przy pisaniu na klawiaturze, najlepiej na specjalnej podkładce
Krzesło powinno być obrotowe i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Oparcie krzesła powinno być ukształtowane zgodnie z naturalną pozycją kręgosłupa i mieć regulację kąta nachylenia. Bezpieczne dla zdrowia krzesło powinno mieć również regulowane podłokietniki
Oświetlenie - powinno być trojakiego rodzaju: naturalne (światło słoneczne), ogólne (świetlówki o białej barwie) oraz miejscowe (regulowane lampki o żółtej barwie światła).
Ekran komputera - najlepiej ciekłokrystaliczny, bowiem w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emituje szkodliwego promieniowania. Monitor należy ustawić tak, aby był w odległości od 40 do 70 cm i 20-50 stopni poniżej linii wzroku.
Klawiatura i mysz - w pisaniu istotne jest, aby nadgarstki miały cały czas wsparcie. Zapobiega to bardzo niebezpiecznym, długotrwałym obciążeniom stawów, które po latach pracy przemieniają się w dokuczliwe schorzenia.

Jak uniknąć biurowych kontuzji?

Przed rozpoczęciem pracy zrób małą rozgrzewkę, rozgrzej nadgarstki, łokcie, barki i kręgosłup. Nie zawadzi rozgrzewka nóg. Rób częste przerwy na ćwiczenia i rozluźnienie mięśni. Nie rozmawiaj przez telefon przytrzymując słuchawkę między ramieniem i szyją, jednocześnie pisząc na klawiaturze. Nie uderzaj mocno w klawisze, naciskaj je delikatnie. Myszkę trzymaj lekko, nie ściskaj jej. Umieść ją tak, abyś nie musiał do niej daleko sięgać. Kup dobrze wyprofilowaną klawiaturę, najlepiej z podstawką pod nadgarstki. Warto mieć dobre krzesło, z regulacją oparcia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dobrze jeżeli oparcia na łokcie wyłożone są miękkim materiałem - gąbką, pianką. Najlepiej ogranicz czas spędzany przy komputerze. A po pracy uprawiaj jakiś ogólnorozwojowy sport, np. pływanie.

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium