Kolejne, okrągłe rocznice ślubu mają swoje nazwy. Pięćdziesiąta to Złote Gody, które ostatnio celebrowano w chełmskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Dwadzieścia par z regionu otrzymało nadane przez prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie.
Tegoroczne Złote Gody miały miejsce 18 października. W powiecie chełmskim 50. rocznica małżeństwa „wybiła” 20 parom, które z tej okazji zostały zaproszone do udziału w piątkowej uroczystości. Wśród jubilatów znaleźli się:
- Halina i Stanisław Bieńkowscy
- Kazimiera i Jan Gałan
- Zuzanna i Lesław Krawiec
- Teresa i Antoni Ostasz
- Teresa i Andrzej Rabiak
- Henryka i Jerzy Siczek
- Maria i Wiktor Solak
- Irena i Jan Wędzina
- Wanda i Czesław Błeszyńscy
- Alicja i Jan Borowik
- Teresa i Piotr Haponiuk
- Halina i Andrzej Kańczukowscy
- Zuzanna i Józef Klimiuk
- Maria i Zbigniew Kraczkowscy
- Jolanta i Czesław Łydzińscy
- Maria i Krzysztof Madej
- Barbara i Bogdan Szlagowscy
- Danuta i Zygmunt Wątroba
- Lucyna i Ryszard Woźniak
- Henryka i Stanisław Wróblewscy
Zgodnie z tradycją, za długoletnie pożycie małżeńskie pary są nagradzane przez Prezydenta RP. W jego imieniu medale wręczył Jakub Banaszek, prezydent Chełma, wspólnie z Mirosławem Grzywna, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.
Warto zwrócić uwagę, że każdego roku odnotowuje się spadek liczby par, które ostatecznie decydują się sformalizować swój związek. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystycznych, w Polsce w 2023 roku zawarto prawie 146 tys. związków małżeńskich, z czego 57 tys. par zdecydowało się na rozwód.