Informacje dobre są takie, że remont Domu Studenckiego nr 1 Politechniki Lubelskiej dobiegł już końca i z nowym rokiem akademickim 250 miejsc będzie do dyspozycji studentów, w dodatku w takiej samej cenie co przed rokiem. Złe, że wszystkie miejsca, blisko 600, które przygotowała dla zamiejscowych żaków techniczna uczelnia w Lublinie są już zarezerwowane!
Wszystkie akademiki Politechniki Lubelskiej, w tym również „Jedynka”, wybudowane zostały w latach 70. ubiegłego wieku. Wymagały więc gruntownej przebudowy i dostosowania do wymogów bezpieczeństwa, m.in. przepisów przeciwpożarowych.
– W ciągu blisko 4 lat wyremontowaliśmy trzy z czterech akademików. W sierpniu odebraliśmy wyremontowaną „Jedynkę” i zaczęliśmy prace budowlane w ostatnim obiekcie. Za rok wszystkie nasze domy studenckie będą oferować nową jakość w ofercie akademików w Lublinie– zapowiada prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
To, co wyróżnia „Jedynkę”, to nie tylko odnowione wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalność i dbałość o potrzeby studentów. Najważniejszym udogodnieniem, które zostało wprowadzone, jest całkowita zmiana układu pomieszczeń. Trzyosobowe pokoje zostały zastąpione jedno- i dwuosobowymi. Każdy z nich wyposażony jest w prywatną łazienkę oraz aneks kuchenny. Nowy akademik oferuje teraz 250 miejsc.
Przebudowa objęła również wszystkie wspólne części budynku. Odnowiono korytarze. Na każdym piętrze znajdują się ogólnodostępne kuchnie, wyposażone w nowoczesne kuchenki i funkcjonalne meble. Dla wygody mieszkańców zorganizowano także pralnie.
Budynek został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiła się nowa instalacja grzewcza i sanitarna, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Zmieniona została też fasada budynku.
Rektor Politechniki Lubelskiej nie ukrywa dumy z tej inwestycji.
– Chcemy, aby nasi studenci mieli jak najlepsze warunki do nauki i odpoczynku. Naszym celem było stworzenie miejsca, w którym będą czuli się komfortowo i bezpiecznie. To przestrzeń, która ma sprzyjać zarówno edukacji, jak i relaksowi – mówi prof. Zbigniew Pater.
Remont kosztował blisko 22 milionów złotych i był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pokryło ponad połowę kosztów.
Mimo dużych nakładów finansowych, uczelnia zdecydowała się utrzymać ceny wynajmu na poziomie z poprzedniego roku.
– Miejsce w pokoju dwuosobowym kosztować będzie 750 złotych miesięcznie, a w pokoju jednoosobowym – 1200 złotych – mówi Mirosław Żuber, kanclerz uczelni.
Wyremontowane akademiki cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystkie miejsca (598) zostały już zarezerwowane.