Najnowszy sprzęt, wystawy zwierząt, wykłady z ekspertami, odznaki dla zasłużonych producentów rolnych, kiermasz roślin ozdobnych i koncerty - tak w skrócie wyglądała niedziela w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pogoda i frekwencja dopisały.
W Końskowoli na obiektach LODR-u w niedzielę można było z bliska przyjrzeć się nowym maszynom rolniczym, porozmawiać z producentami rolnymi, właścicielami pasiek, czy sprzedawcami rolniczych innowacji. Zainteresowaniem cieszyły się zagrody ze zwierzętami (w tym alpakami) oraz warsztaty z przyrządzania ekologicznej żywności. Wrażenie robiła również duża makieta nowoczesnego gospodarstwa ze zdalnie sterowanymi modelami maszyn rolniczych.
Odznaki "zasłużony dla rolnictwa" za pracę na rzecz podnoszenia poziomu gospodarstw w regionie, otrzymali pracownicy LODR-u: Ewa Grzegorczuk, Anna Pietra, Marzena Szymaszek, Michał Wenerski i Elżbieta Życka.
Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne na Lubelszczyźnie wygrał Bernard Chilczuk z Rozwadówki-Folwark w powiecie bialskim - właściciel 77 hektarów przeznaczonych pod uprawę zbóż, dyni oraz hodowlę owiec rasy uhruskiej. Nagrodę za innowacyjne praktyki otrzymał natomiast Cezary Kozak, hodowca bydła mięsnego rasy limousine z Luszawy w gminie Ostrówek.
Podczas imprezy nagrody trafiły również do laureatów tegorocznej Agroligi. Tytuł mistrza otrzymali Agata i Robert Janczuk ze wsi Pojelce w powiecie bialskim. Rolnicy posiadają 2,6 tys. sztuk pogłowia trzody, trzech chlewni, 250 hektarów gruntów ornych i 6 silosów na łącznie 1,2 tys. ton zboża. Wicemistrzami Agroligi w wojewódzwie lubelskim zostali Marcin Kulikowski z Kosut w powiecie łukowskim - właściciel 213 sztuk bydła i 58 hektarów gruntów rolnych, a także Marzena i Mariusz Barszcz z Zawitały w powiecie ryckim - właściciele 200 sztuk bydła i 90 hektarów gruntów, głównie zbóż.
Ponadto "srebrny laur" w kategorii rolnik otrzymali Halina i Jerzy Bartoszczyk z Gruszki Dużej w powiecie zamojskim, którzy uprawiają rzepak, pszenicę i kukurydzę, a "złoty laur" trafił do Leokadii i Marcina Łukasików z Trzydnika Dużego Kolonii w powiecie kraśnickim. To hodowcy bydła posiadający ponad 70 hektarów m.in. z rzepakiem, jęczmieniem i pszenicą. W ciągu roku uzyskali 9 ton zboża z hektara oraz 8,5 tys. litrów mleka od jednej krowy w skali roku.
W kategorii firm wygrała Kabako Gruppe z Opola Lubelskiego zatrudniająca 200 osób na pełny etat. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją owoców miękkich, przetwórstwem mlecznym i produkcją pieczywa. Wicemistrzami w tej kategorii został Kojpasz z Wisznic.
Na zakończenie "Dnia Otwartych Drzwi" wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Końskowola, zespół Backstage oraz Kuba Szmajkowski - laureat pierwszej edycji The Voice Kids.