"Mój mąż od kilkunastu miesięcy pracuje w Wielkiej Brytanii. Ja z dwójką dzieci - 4-letnim Kamilem i 3-Letnim Bartkiem mieszkam w Polsce.
Komu świadczenie, komu...
Zasiłek zagraniczny należy się także emerytowi, który w danym kraju pracował i stamtąd ma emeryturę, ale obecnie mieszka w innym państwie. "Rodzinne” przysługuje również osobie, która pobiera polski zasiłek dla bezrobotnych, mimo że szuka pracy za granicą.
Niektóre państwa członkowskie uzależniają prawo do świadczeń rodzinnych od tego, jak długo występująca o nie osoba pracowała i była ubezpieczona oraz czy mieszka lub jak długo mieszka na ich terytorium.
Jak się starać
ROPS sprawdza sytuację rodziny
- m.in., czy korzysta z zasiłków w Polsce. Potem dane odsyła za granicę, gdzie odbywa się dalsza weryfikacja. Przeciętnie od złożenia wniosku za granicą trzeba czekać na wypłatę pieniędzy kilka miesięcy.
Wymagane formularze
Stawki zasiłków w wybranych krajach UE
• Holandia. Ze świadczeń rodzinnych można korzystać, dopóki dziecko nie ukończy 18 lat. Jeśli urodziło się przed 1 stycznia 1995 roku, miesięczna kwota świadczenia zależy od liczby dzieci w rodzinie i np. dla rodzin z jednym dzieckiem wynosi 271,70 euro (ok. 980 zł).
• Niemcy. Zasiłek rodzinny można pobierać na dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Jeśli kontynuuje naukę, zasiłek jest przyznawany do 21 lat.
- 154 euro (ok. 560 zł) miesięcznie na pierwsze, drugie i trzecie dziecko,
- 179 euro (ok. 650 zł) - na kolejne dzieci.
• Szwecja. Wysokość świadczenia rodzinnego zależy od liczby dzieci w rodzinie i zaczyna się od 1050 koron (ok. 400 zł) - na jedno dziecko.
• Wielka Brytania. Zasiłek rodzinny płacony jest na każde dziecko, które nie
skończyło 16 lat; nie skończyło 19 lat, a uczy się w szkole stacjonarnej; nie skończyło 18 lat, a dokształca się lub szuka pracy. Zasiłek wynosi 18,10 funta (ok. 92 zł) tygodniowo na najstarsze dziecko i 12,10 funta (ok. 62 zł) tygodniowo na każde następne.
• Irlandia. Świadczenie przyznawane jest na każde dziecko, które nie skończyło 16 lat lub ma 16-18 lat, ale tylko wtedy, gdy się uczy albo jest fizycznie i umysłowo upośledzone.
- 160 euro (ok. 580 zł) miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko,
- 195 euro (około 710 zł) na trzecie i następne,
- 240 euro na dziecko, jeśli w rodzinie urodzą się bliźniaki
- 320 euro na każde dziecko, jeśli w rodzinie urodzi się podczas jednego porodu więcej dzieci.
Ekspert wyjaśnia - Gdy mąż w Irlandii, a żona dziećmi w Polsce...
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie
W przypadku, gdy członek rodziny wykonuje działalność zawodową na terenie UE, EOG lub Szwajcarii, osoba pozostająca z dziećmi w Polsce może pobierać świadczenia rodzinne w Polsce przy spełnieniu następujących warunków:
- wykonywać na terytorium Polski działalność zawodową w rozumieniu przepisów wspólnotowych;
- rodzina musi spełniać kryteria wynikające z przepisów polskiej ustawy o świadczeniach rodzinnych (w szczególności kryterium dochodowe)