Matki zaopiekują się swymi maluchami dłużej i wezmą więcej zasiłku. Od wczoraj weszły w życie nowe przepisy.
Ale dodatkowe 14 dni z maleństwem to nie wszystko. Przedłuży się także czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on ubezpieczonym w ZUS. Ale nawet te kobiety, które straciły pracę podczas urlopu macierzyńskiego, także dostaną zasiłek przez dodatkowe dwa tygodnie.
Podstawowy warunek otrzymania tych 14 dni jest taki, że urlop macierzyński trwał w trakcie wejścia nowych przepisów w życie (czyli 19 grudnia). Czyli mówiąc ogólnie - przysługuje tym pracownicom, które były tego dnia na urlopie macierzyńskim, bądź urodziły tego dnia lub później.
Wymiary urlopów wzrosną:
• z 18 do 20 na drugie i każde następne oraz
• z 26 do 28 - na bliźniaki, trojaczki itd.
Dodatkowy urlop przysługuje także tym matkom, które mają urlop udzielony na zasadach macierzyńskiego. Czyli np., gdy chodzi o
dziecko z adopcji
Może wziąć urlop na dziecko, które ma do siedmiu lat. A nawet do dziesięciu - jeśli, decyzją kuratora, dziecko będzie miało odroczony obowiązek szkolny.
W rodzinie zastępczej
Opiekunowie muszą odebrać urlop do czasu przekroczenia przez dziecko 1 roku. Dodatkowe dwa tygodnie mają ci, którzy byli na urlopie w dniu wejścia ustawy w życie. A także ci, którzy wezmą dziecko pod opiekę po tym dniu. Tak jak w wypadku wyżej opisanej adopcji, mogą wziąć urlop macierzyński na dziecko, które ma do 7 lat. A nawet do 10 lat, jeśli obowiązek szkolny był odroczony (j.w.).
Kiedy maluch choruje
A jeśli ta przerwa nastąpiła w dniu wejścia w życie nowej ustawy, wtedy, po wyzdrowieniu malucha, rodzic otrzyma pozostałe dni urlopu (razem z dodatkowymi dwoma tygodniami).
A jeśli matka urodziła
Nie dostaną dodatkowych 2 tygodni
Te dwa tygodnie należą się za to mamom, które urodziły 1 stycznia tego roku i później oraz będą 19 grudnia na urlopie wychowawczym wziętym na poprzednie dziecko. Jeśli taka matka 19 grudnia będzie na urlopie wychowawczym, to po jego upływie przejdzie na wydłużony macierzyński.