W Lublinie trwa konferencja upamiętniająca Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów. Spotkanie przedstawicieli z Polski i Izraela pozwala na budowanie dobrych relacji i wspólnego dążenia do pokoju i zrozumienia.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polski i Izraela, w tym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, honorowy konsul Niemiec prof. dr hab. Andrzej Kidyba, Symcha Keller, biskup dr Mieczysław Cisło, a także rodziny ocalonych z Holokaustu.
- Dzisiejsza uroczystość odbywa się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, który z pochodzenia był Żydem i został jednym z najpopularniejszym polskich kompozytorów. Henryk Wieniawski to klasyczny przykład, jak w przeszłości przenikały się wzajemne korzenie polsko-żydowskie. Ci, którzy chcieli kultywować swoją religię i zwyczaje, wybierali tolerancyjną od wieków Polskę – mówi Jarosław Stawiarski.
- Wzmianki o mieszkańcach Lublina narodowości żydowskiej są starsze niż samo miasto, bo pierwsze pochodzą już z 1316 roku, a Lublin uzyskał prawa miejskie w 1317 roku. Już w XIX wieku cztery piąte populacji żydowskiej mieszkało w Polsce. Tej historii nie zmienimy i powinniśmy o niej zawsze pamiętać – dodał marszałek.
Konferencja jest częścią projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który dąży do poszanowania historii i pamięci o tragicznych wydarzeniach Holokaustu na Lubelszczyźnie. Edukacja na dany temat jest kluczową dla zrozumienia dawnych czasów i budowania lepszej przyszłości.
Program konferencji obejmował prezentacje specjalistów, panele dyskusyjne z udziałem świadków historii, a także warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Dzięki tym aktywnościom uczestnicy mieli okazję lepiej zrozumieć znaczenie pamięci o Zagładzie oraz wagę odpowiedzialności społecznej i odwagi w czasach wojny.
Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski wręczył „ Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego” osobom które zostały wyróżnione za swoją pracę na rzecz zachowania pamięci historycznej i budowania mostów między kulturami.
Odznaczenia otrzymali:
- Tadeusz Pietras – prezes Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego, emerytowany nauczyciel, działa na rzecz odnowy cmentarza żydowskiego w Radzyniu Podlaskim.
- Jakub Jakubowski – burmistrz Radzynia Podlaskiego. Społecznik, aktywista, wolontariusz . Dba o utrzymanie miejsc pamięci, w tym cmentarza żydowskiego.
- Antoni Łukasik – burmistrz Goraja, wspiera inicjatywy pamięci o żydowskich mieszkańcach gminy.
- Jerzy Wójcik – dyrektor szkoły podstawowej w Niemcach, której uczniowie opiekują się pomnikiem ofiar egzekucji z Getta Lubelskiego.
- Lea Hirsch – córka ocalałej z Holokaustu, angażuje się w promocję Polski i Lubelszczyzny za granicą.
- Leszek Włodarski – burmistrz Łęcznej, zainicjował przekształcenie lokalnej synagogi w muzeum.
- Jerzy Czyżewski – wójt gminy Łomazy, dzięki jego staraniom powstała „Ściana Pamięci” upamiętniająca Ofiary Akcji Reinhardt.
- Ks. biskup dr Mieczysław Cisło – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej. Angażuje się w dialog międzyreligijny i pamięć o społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie.
Druga część międzynarodowej konferencji odbędzie się we wtorek 29 października. Wezmą w niej udział potomkowie rodzin ocalałych z zagłady oraz naukowcy zajmujący się tą tematyką.