Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 listopada 2024 r.
9:48

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

W ostatnich latach rosnącą popularność zdobywa trend hodowania kur w przydomowych ogrodach. Moda ta, choć inspirowana przede wszystkim względami ekologicznymi i praktycznymi, nieustannie rozwija się w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów takiej hodowli są woliery z siatki z drobnym oczkiem, które pozwalają na utrzymanie ptaków w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o tym, dlaczego kury w ogrodzie stają się tak popularne oraz jakie zalety niosą przydomowe woliery. Musimy jeszcze nadmienić, że przygotowując się do napisania tego artykułu odwiedziliśmy kilku hodowców kur – hodowców hobbystów, którzy utrzymują swoje ptaki w celach rekreacyjnych i kulinarnych. Jak mówią Państwo Kosterscy z Ostrzeszowa którzy na działce ROD maja mały kurnik i wolierę – nic nie zastąpi swojego jajka, a tylko rosół z własnej kury smakuje wyśmienicie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego warto mieć wolierę i hodować kury w ogrodzie?

Hodowanie kur w ogrodzie to nie tylko sposobność na posiadanie świeżych jaj, ale również odpowiedź na rosnące zainteresowanie samowystarczalnością i zdrowym stylem życia. Kury są idealnym uzupełnieniem ekosystemu ogrodu - pomagają kontrolować populację insektów, przyczyniają się do spulchniania gleby, a ich odchody stanowią cenny nawóz organiczny. Państwo Kosterscy na swojej działce nie używają w ogóle nawozów, jedyny nawóz to pomiot kurzy z własnego kurnika.

Posiadanie kur w ogrodzie pozwala także na lepsze zrozumienie cyklu życia zwierząt, co jest szczególnie cenne dla rodzin z dziećmi. Odkąd na działce w wolierze mamy kury i bażanty wnuki sami niezachęcani bardzo chętnie nas odwiedzają – nie trzeba ich namawiać by odłożyli  „komórkę” i pomogli przy roznoszeniu paszy. Hodowla kur uczy też odpowiedzialności oraz daje satysfakcję z pozyskiwania własnych produktów, takich jak jajka o doskonałym smaku i wartości odżywczej.

Woliery z siatki - ładne i praktyczne rozwiązanie

Wraz z rosnącym zainteresowaniem hodowlą kur w ogrodzie, pojawia się potrzeba zapewnienia im odpowiedniego miejsca do życia. Woliery z siatki stają się idealnym wyborem dla wielu właścicieli, ponieważ łączą bezpieczeństwo, wygodę i dostosowanie do potrzeb ptaków oraz otaczającego środowiska. Jednak o praktyczne porady zapytaliśmy Pana Mariana Pasterniaka  - który przygodę z hodowlą wolierową rozpoczął tuż przed przejściem na emeryturę. Pan Marian to skarbnica wiedzy o budowie wolier, rodzaju siatek i rozwiązań jakie trzeba zastosować dla jakich gatunków ptaków. Zgodnie z jego radami: siatki polietylenowe, siatki zgrzewane i heksagonalne czyli takie z sześciokątnym oczkiem to podstawowy budulec.

Zalety wolier z siatki

Bezpieczeństwo przed drapieżnikami

Woliery z siatki chronią kury przed drapieżnikami, takimi jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne. W Polsce, gdzie obecność drapieżników jest częsta, zabezpieczenie stada przed zagrożeniem jest kluczowe. Dobrze wykonana woliera z wytrzymałej siatki zapewnia ochronę i spokojny sen dla całej rodziny. Bo nikt nie chce rano wejść do kurnika i zorientować się że w nocy był lis i wydusił wszystkie kury.

Swoboda i dobrostan hodowanych ptaków

Kury potrzebują miejsca do grzebania w ziemi, dziobania i rozprostowywania skrzydeł. Woliera z siatki umożliwia ptakom swobodny ruch, co przyczynia się do ich dobrostanu i zdrowia. W odróżnieniu od ciasnych klatek, przestronne woliery pozwalają na bardziej naturalne zachowania, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i jakość jaj. W zasadzi dla kur wystarczyłby tylko wybieg z siatki ale warto na górę założyć siatkę polietylenową – czyli typową siatkę wolierową. Jest lekka, tania a zabezpieczy przed jastrzębiami i zapobiegnie ucieczkom kur.

Wieloraki dobór konstrukcji

Siatka, z której wykonana jest woliera, jest materiałem lekkim, co pozwala na elastyczność w jej konstrukcji. Właściciele kur, bażantów i innych ptaków wolierowych mogą dostosować wielkość i kształt wybiegów  do przestrzeni ogrodu oraz liczby posiadanych ptaków. Popularnym rozwiązaniem są również woliery mobilne, które można łatwo przenosić, aby zapewnić kurkom dostęp do świeżej trawy. Taką mobilną wolierę robimy z lekkiej rami z listewek obłożoną siatką polietylenową.

Ochrona roślin – wyraźne oddzielnie hodowli od warzywniaka 

Kury w ogrodzie biegające luzem to nie do końca dobry pomysł - mogą rozdrapywać i dziobać warzywa i kwaity , ponieważ mają tendencję do wykopywania i zjadania sadzonek. Woliera z siatki pozwala na kontrolowanie dostępu ptaków do określonych obszarów, chroniąc w ten sposób cenne rośliny przed zniszczeniem.

Rodzaje siatek na woliery i jak wybrać najlepszą?

Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek na woliery, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do indywidualnych potrzeb hodowcy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. O poradę zadzwoniliśmy do firmy hodowlany.pl znanego dystrybutora i producenta siatek wolierowych. To dobry punkt na drobiowej mapie Polski. Mnogość poideł, karmideł i innego wyposażenia dla kur, kaczek, gęsi i innego drobiu ozdobnego zadziwia.

Oto kilka porad Pani Karoliny Kasprzyk specjalistki z hodowlanego:

  • Siatka jest najważniejsza: Siatka wolierowa powinna być trwała i wytrzymała. Na pokrycie wierzchnie koniecznie oryginalna siatka polietylenowa. Na boki najlepiej wykonana z ocynkowanego drutu, który jest odporny na warunki atmosferyczne i nie rdzewieje. Dzięki temu woliera będzie trwała i posłuży przez wiele lat.
  • Wysokość i powierzchnia: Woliera powinna być na tyle wysoka, aby kury, bażanty czy inne hodowane  mogły się swobodnie poruszać, a hodowca mógł łatwo do niej wejść w celu sprzątania lub karmienia. Powierzchnia zależy od liczby ptaków - zaleca się, aby jedna kura miała co najmniej 2-3 metry kwadratowy przestrzeni.
  • Dach: Warto zadbać o częściowe zadaszenie woliery, który ochroni ptaki przed deszczem i nadmiernym słońcem. Dach może być wykonany z przezroczystej płyty poliwęglanowej, co pozwala na wpuszczenie naturalnego światła, nie powodując jednocześnie przegrzewania. Jak już wspomniałam na pokrycie wierzchnie koniecznie używamy siatki polietylenowej, która jest elastyczna, mocna, trwała i dostępna w wielu kolorach i rozmiarach. 

Jakie Kury Wybrać do Hodowli w Ogrodzie?

Decydując się na hodowlę kur w przydomowym ogrodzie, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej rasy. Do popularnych ras, które dobrze sprawdzają się w warunkach ogrodowych, należą:

  • Leghorn - znane z wysokiej wydajności jajecznej, idealne dla osób, którym zależy na dużej liczbie jaj.
  • Kury rasy Sussex - spokojne, przyjazne i łatwe w prowadzeniu. Dobrze znoszą zimniejsze warunki.
  • Kury Silki - niezwykle dekoracyjne, z długim puchatym upierzeniem, idealne jako atrakcja wizualna dla ogrodu.

Dlaczego moda na kury w ogrodzie rośnie?

Moda na hodowlę kur w ogrodzie to efekt rosnącego zainteresowania życiem w zgodzie z naturą oraz poszukiwania samowystarczalności. Woliery z siatki to praktyczne rozwiązanie, które łączy bezpieczeństwo ptaków z wygodą dla ich właścicieli. Pozwalają na zachowanie naturalnych zachowań kur, jednocześnie zapewniając ochronę przed drapieżnikami i możliwość kontroli dostępu do ogrodu.

Hodowla kur w ogrodzie to nie tylko ekologiczne podejście, ale również okazja do czerpania radości z bliskości natury oraz korzyści wynikających z posiadania własnych, świeżych jaj. Dzięki wolierom z siatki można łatwo wprowadzić ten nowy trend do swojego życia i cieszyć się wszystkimi jego zaletami.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium