Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 listopada 2024 r.
9:48

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

0 0 A A

W ostatnich latach rosnącą popularność zdobywa trend hodowania kur w przydomowych ogrodach. Moda ta, choć inspirowana przede wszystkim względami ekologicznymi i praktycznymi, nieustannie rozwija się w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów takiej hodowli są woliery z siatki z drobnym oczkiem, które pozwalają na utrzymanie ptaków w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o tym, dlaczego kury w ogrodzie stają się tak popularne oraz jakie zalety niosą przydomowe woliery. Musimy jeszcze nadmienić, że przygotowując się do napisania tego artykułu odwiedziliśmy kilku hodowców kur – hodowców hobbystów, którzy utrzymują swoje ptaki w celach rekreacyjnych i kulinarnych. Jak mówią Państwo Kosterscy z Ostrzeszowa którzy na działce ROD maja mały kurnik i wolierę – nic nie zastąpi swojego jajka, a tylko rosół z własnej kury smakuje wyśmienicie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego warto mieć wolierę i hodować kury w ogrodzie?

Hodowanie kur w ogrodzie to nie tylko sposobność na posiadanie świeżych jaj, ale również odpowiedź na rosnące zainteresowanie samowystarczalnością i zdrowym stylem życia. Kury są idealnym uzupełnieniem ekosystemu ogrodu - pomagają kontrolować populację insektów, przyczyniają się do spulchniania gleby, a ich odchody stanowią cenny nawóz organiczny. Państwo Kosterscy na swojej działce nie używają w ogóle nawozów, jedyny nawóz to pomiot kurzy z własnego kurnika.

Posiadanie kur w ogrodzie pozwala także na lepsze zrozumienie cyklu życia zwierząt, co jest szczególnie cenne dla rodzin z dziećmi. Odkąd na działce w wolierze mamy kury i bażanty wnuki sami niezachęcani bardzo chętnie nas odwiedzają – nie trzeba ich namawiać by odłożyli  „komórkę” i pomogli przy roznoszeniu paszy. Hodowla kur uczy też odpowiedzialności oraz daje satysfakcję z pozyskiwania własnych produktów, takich jak jajka o doskonałym smaku i wartości odżywczej.

Woliery z siatki - ładne i praktyczne rozwiązanie

Wraz z rosnącym zainteresowaniem hodowlą kur w ogrodzie, pojawia się potrzeba zapewnienia im odpowiedniego miejsca do życia. Woliery z siatki stają się idealnym wyborem dla wielu właścicieli, ponieważ łączą bezpieczeństwo, wygodę i dostosowanie do potrzeb ptaków oraz otaczającego środowiska. Jednak o praktyczne porady zapytaliśmy Pana Mariana Pasterniaka  - który przygodę z hodowlą wolierową rozpoczął tuż przed przejściem na emeryturę. Pan Marian to skarbnica wiedzy o budowie wolier, rodzaju siatek i rozwiązań jakie trzeba zastosować dla jakich gatunków ptaków. Zgodnie z jego radami: siatki polietylenowe, siatki zgrzewane i heksagonalne czyli takie z sześciokątnym oczkiem to podstawowy budulec.

Zalety wolier z siatki

Bezpieczeństwo przed drapieżnikami

Woliery z siatki chronią kury przed drapieżnikami, takimi jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne. W Polsce, gdzie obecność drapieżników jest częsta, zabezpieczenie stada przed zagrożeniem jest kluczowe. Dobrze wykonana woliera z wytrzymałej siatki zapewnia ochronę i spokojny sen dla całej rodziny. Bo nikt nie chce rano wejść do kurnika i zorientować się że w nocy był lis i wydusił wszystkie kury.

Swoboda i dobrostan hodowanych ptaków

Kury potrzebują miejsca do grzebania w ziemi, dziobania i rozprostowywania skrzydeł. Woliera z siatki umożliwia ptakom swobodny ruch, co przyczynia się do ich dobrostanu i zdrowia. W odróżnieniu od ciasnych klatek, przestronne woliery pozwalają na bardziej naturalne zachowania, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i jakość jaj. W zasadzi dla kur wystarczyłby tylko wybieg z siatki ale warto na górę założyć siatkę polietylenową – czyli typową siatkę wolierową. Jest lekka, tania a zabezpieczy przed jastrzębiami i zapobiegnie ucieczkom kur.

Wieloraki dobór konstrukcji

Siatka, z której wykonana jest woliera, jest materiałem lekkim, co pozwala na elastyczność w jej konstrukcji. Właściciele kur, bażantów i innych ptaków wolierowych mogą dostosować wielkość i kształt wybiegów  do przestrzeni ogrodu oraz liczby posiadanych ptaków. Popularnym rozwiązaniem są również woliery mobilne, które można łatwo przenosić, aby zapewnić kurkom dostęp do świeżej trawy. Taką mobilną wolierę robimy z lekkiej rami z listewek obłożoną siatką polietylenową.

Ochrona roślin – wyraźne oddzielnie hodowli od warzywniaka 

Kury w ogrodzie biegające luzem to nie do końca dobry pomysł - mogą rozdrapywać i dziobać warzywa i kwaity , ponieważ mają tendencję do wykopywania i zjadania sadzonek. Woliera z siatki pozwala na kontrolowanie dostępu ptaków do określonych obszarów, chroniąc w ten sposób cenne rośliny przed zniszczeniem.

Rodzaje siatek na woliery i jak wybrać najlepszą?

Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek na woliery, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do indywidualnych potrzeb hodowcy. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. O poradę zadzwoniliśmy do firmy hodowlany.pl znanego dystrybutora i producenta siatek wolierowych. To dobry punkt na drobiowej mapie Polski. Mnogość poideł, karmideł i innego wyposażenia dla kur, kaczek, gęsi i innego drobiu ozdobnego zadziwia.

Oto kilka porad Pani Karoliny Kasprzyk specjalistki z hodowlanego:

  • Siatka jest najważniejsza: Siatka wolierowa powinna być trwała i wytrzymała. Na pokrycie wierzchnie koniecznie oryginalna siatka polietylenowa. Na boki najlepiej wykonana z ocynkowanego drutu, który jest odporny na warunki atmosferyczne i nie rdzewieje. Dzięki temu woliera będzie trwała i posłuży przez wiele lat.
  • Wysokość i powierzchnia: Woliera powinna być na tyle wysoka, aby kury, bażanty czy inne hodowane  mogły się swobodnie poruszać, a hodowca mógł łatwo do niej wejść w celu sprzątania lub karmienia. Powierzchnia zależy od liczby ptaków - zaleca się, aby jedna kura miała co najmniej 2-3 metry kwadratowy przestrzeni.
  • Dach: Warto zadbać o częściowe zadaszenie woliery, który ochroni ptaki przed deszczem i nadmiernym słońcem. Dach może być wykonany z przezroczystej płyty poliwęglanowej, co pozwala na wpuszczenie naturalnego światła, nie powodując jednocześnie przegrzewania. Jak już wspomniałam na pokrycie wierzchnie koniecznie używamy siatki polietylenowej, która jest elastyczna, mocna, trwała i dostępna w wielu kolorach i rozmiarach. 

Jakie Kury Wybrać do Hodowli w Ogrodzie?

Decydując się na hodowlę kur w przydomowym ogrodzie, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej rasy. Do popularnych ras, które dobrze sprawdzają się w warunkach ogrodowych, należą:

  • Leghorn - znane z wysokiej wydajności jajecznej, idealne dla osób, którym zależy na dużej liczbie jaj.
  • Kury rasy Sussex - spokojne, przyjazne i łatwe w prowadzeniu. Dobrze znoszą zimniejsze warunki.
  • Kury Silki - niezwykle dekoracyjne, z długim puchatym upierzeniem, idealne jako atrakcja wizualna dla ogrodu.

Dlaczego moda na kury w ogrodzie rośnie?

Moda na hodowlę kur w ogrodzie to efekt rosnącego zainteresowania życiem w zgodzie z naturą oraz poszukiwania samowystarczalności. Woliery z siatki to praktyczne rozwiązanie, które łączy bezpieczeństwo ptaków z wygodą dla ich właścicieli. Pozwalają na zachowanie naturalnych zachowań kur, jednocześnie zapewniając ochronę przed drapieżnikami i możliwość kontroli dostępu do ogrodu.

Hodowla kur w ogrodzie to nie tylko ekologiczne podejście, ale również okazja do czerpania radości z bliskości natury oraz korzyści wynikających z posiadania własnych, świeżych jaj. Dzięki wolierom z siatki można łatwo wprowadzić ten nowy trend do swojego życia i cieszyć się wszystkimi jego zaletami.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium