Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

5 września 2016 r.
3:00

4 przyzwyczajenia Polaków, których Anglicy nigdy nie zrozumieją i jedno, które przejęli

Autor: Zdjęcie autora Promocja
2 A A

Na jakie kulturowe różnice trzeba uważać przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii? O przełamywaniu lodów Tamizy, polskich przyzwyczajeniach i nie tylko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy mówią, że Polska Wschodnia to uśpiony region, który czeka na pobudzenie. Uśpiony oznacza tutaj wyraźnie niższą innowacyjność i konkurencyjność w stosunku do Zachodu Polski. To oczywiście nie jedyny, ale jeden z głównych powodów dla których spory odsetek osób urodzonych na tym terenie emigruje. I chociaż nie uważamy się za kraj dziwaków, warto przed wyjazdem za granicę, uświadomić sobie kilka niuansów kulturowych, które są specyficzne dla naszego narodu. Dziś zapraszam Was do przeczytania listy polskich zwyczajów, które szczególnie zaskakują Brytyjczyków.

#1

W odległej przeszłości, kiedy w Polsce większość terenów stanowiły wsie, chaty kryte były strzechą a zamiast podłogi formowano gliniane klepisko, pojawił się w naszym kraju zwyczaj, gdzie indziej rzadko spotykany. Było wtedy oczywiste, że kiedy chłopi wracali z pola, musieli przed wejściem do chaty zdjąć buty, ponieważ w przeciwnym wypadku z klepiska szybko zrobiłoby się błoto. W ten sposób, zwyczaj chodzenia w domu w kapciach przetrwał do dzisiaj. I chociaż to przyzwyczajenie, ma swoje uzasadnienie w przeszłości, trudno jest dzisiaj opisać minę Anglika, który wchodząc do mieszkania Polaków w Wielkiej Brytanii, zmuszony jest zdjąć swoje buty i założyć podane mu przez gospodarza kapcie.

#2

Drugi przykład należy do zwyczajów ukształtowanych stosunkowo niedawno. Chodzi o polskich kierowców, którzy komunikują się za pomocą własnego języka.  Jest on nie tylko ewenementem w skali Europy, nierzadko powoduje także dezorientacje na zagranicznych drogach. Dlatego tak ważne jest, by uważać na nasze przyzwyczajenia podczas kierowania samochodem w Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza, że za zastosowanie jednego z nich grozi mandat! Otóż, polscy kierowcy, za miły gest innej osoby prowadzącej samochód, np. ustąpienie pierwszeństwa na drodze podporządkowanej, dziękują włączeniem na kilka sekund świateł awaryjnych. Mało kto wie natomiast o tym, że za nieuzasadnione użycie świateł awaryjnych, nie tylko w ojczyźnie Szekspira, ale w całej Europie grozi mandat. Dlatego warto powstrzymać się za granicą od nawyku dziękowania w ten sposób innym kierowcom. Mandat zdobyty w ten sposób na trasie, byłby z pewnością jednym z bardziej bezmyślnie zdobytych.

 

#3

Anglikom, a i większości cudzoziemcom z Europy Zachodniej nie przyszłoby do głowy, że można wstawać o 5 rano po to, by zbierać w lesie grzyby narażając się na zjedzenie tych śmiertelnie trujących. Za to my kochamy zbieranie grzybów od zawsze, i jest to stały element naszej tradycji. Zwyczaj ten jest bardzo stary. Wywodzi się jeszcze z czasów prehistorycznych, kiedy gromady myśliwsko-zbierackie masowo zbierały grzyby, a o Polsce jeszcze nie słyszał. Wakacyjny szał na grzybobranie warto jednak powstrzymać będąc w Wielkiej Brytanii, bowiem tutaj, za takie hobby można zostać surowo ukaranym przez strażnika leśnego.

#4

Zwyczaj przechodzenia na czerwonym świetle to w Polsce dosyć ryzykowny interes, co jest nie lada zaskoczeniem dla wielu Anglików. Z czego to wynika? Dlaczego w Polsce przechodzenie na czerwonym świetle jest karane mandatem, a w Wielkiej Brytanii nie? Okazuje się, że zachowanie to regulowane jest przez prawo i wynika ze specyficznego sformułowania przepisów w tym zakresie. W Anglii przepisy dotyczące przechodzenia przez jezdnię sformułowano za pomocą wyrażeń „should/ should not”, albo „do/ do not”[1]. A zatem angielskie przepisy mówią o tym, że nie powinno się przechodzić na czerwonym świetle, a nie, że „nie wolno”, w przeciwieństwie do tych obowiązujących w naszym kraju. Stąd tak wielu Anglików jest zszokowanych, kiedy widzi Polaków w Londynie, którzy czekają grzecznie przed pasami na zielone światło, pomimo tego, że żaden samochód po jezdni się nie porusza.

#5

To prawda, że nie jesteśmy krajem tak bardzo rozwiniętym jak najbogatsze kraje Europy. A jednak, pomimo tego, w jednej z nowych dziedzin, jakimi są transakcje bezgotówkowe, pokazaliśmy Brytyjczykom, że można zrobić coś szybciej, efektywniej, taniej i bezpieczniej. A oni podpatrzyli nasz pomysł i zastosowali u siebie. Chodzi o zwyczaj korzystania z wymiany waluty przez internet. Kantor online to z gruntu polski wynalazek, z którego korzystanie szybko weszło w nawyk wielu Polakom. „W Polsce nie brakuje chętnych do taniego wykonywania operacji walutowych drogą online. Niższy spread posiada decydujące znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców. Po sukcesie kantorów internetowych w naszym kraju, nie tylko Wielka Brytania, ale i inne kraje europejskie podpatrzyły nasze rodzime rozwiązanie i zastosowały je u siebie z równie dużym powodzeniem” – mówi Robert Madejski z serwisu kantoronline.pl, jednego z pierwszych kantorów internetowych w Polsce.

[1] Por. http://www.michalkomorowski.com/2011/07/londyn-przechodzenia-przez-ulice.html, dostęp: 30.08.2016 r.

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria
film

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium