Zastanawiasz się, jak kupić OC najtaniej? Poznaj ważne zasady, którymi kierują się firmy przy obliczaniu składek OC.
Od czego zależy wysokość składki OC?
Wstępna metodologia opiera się na przyjęciu 3 czynników:
- oceny ryzyka przejmowanego przez firmę ubezpieczeniową;
- przysługujących zniżek wynikających z bezszkodowego przebiegu wcześniejszego ubezpieczenia;
- podwyżek składki wynikających ze szkodowej jazdy we wcześniejszym okresie.
Wszyscy ubezpieczyciele stosują podobne, odgórnie narzucane zasady obliczania wysokości składki OC. Jednak podobne nie znaczy takie same – średnie wysokości składek ubezpieczeń komunikacyjnych wykazują spore różnice na poziomie krajowym. Ubezpieczyciele ustalają składki w oparciu o własne analizy prawdopodobieństwa zgłaszania roszczeń od klientów oraz orientacyjne wysokości odszkodowań - mówi ekspert porównywarki ubezpieczeń OC AC Klaro.
1. Warunki ruchu drogowego
Tu istotne są zarówno wielkość miasta, jak i region. W poszczególnych regionach występują różne warunki ruchu drogowego, które wynikają np. z ukształtowania terenu oraz pogody, a także stanu dróg i zagęszczenia pojazdów. To wszystko wpływa na częstotliwość i średnie koszty szkód w danym regionie. Im bardziej sprzyjające warunki drogowe w Twoim miejscu zamieszkania, tym niższa składka. OC najtaniej kupują mieszkańcy wsi oraz regionów, w których najrzadziej dochodzi do wypadków.
2. Wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów
Doświadczenie w prowadzeniu samochodu ma duży wpływ na częstość szkód. Na ogół więcej wypadków powodują młodsi i mniej doświadczeni kierowcy. Płeć nie ma większego znaczenia.
3. Rocznik, marka i model samochodu
Tu ma się na uwadze głównie to, że właściciele konkretnych samochodów powodują więcej lub mniej szkód. Ubezpieczyciele proponują wyższe składki właścicielom sportowych aut – jeżdżą szybciej. Z wyższymi składkami muszą się też liczyć właściciele pojazdów starych i awaryjnych, które powodują więcej wypadków. Ale już np. kierowcy poruszający się samochodami rodzinnymi mają większe rabaty, ponieważ rodzice z reguły są uważniejsi na drodze.
4. Ceny usług medycznych
Odszkodowanie OC może wiązać się nie tylko z naprawą auta, ale i kosztami leczenia poszkodowanych. Spora część ponoszonych kosztów odszkodowań wiąże się właśnie ze szkodami osobistymi. Koszty usług medycznych w danych miastach odgrywają znaczącą rolę w cenach polis. Tam gdzie leczenie jest drogie, składki są wyższe.
5. Historia ubezpieczenia
Brak stłuczek i wypadków w historii ma duży wpływ na tanie OC. Ubezpieczyciele nie zaoferują wielu zniżek kierowcom, którzy jeżdżą nieostrożnie, ponieważ to oznacza dla nich więcej wypłat odszkodowań i więcej strat finansowych. Jeżeli nie masz szkód na koncie, możesz liczyć na 60% zniżki – średnio 10-20% za każdy rok bez wypadku.
Czy można manipulować danymi?
Czasami kierowców kusi, by zataić pewnie informacje, dzięki którym obniży się cena polisy. Podadzą miejsce zameldowania, a nie zamieszkania. Wpiszą, że samochód jest parkowany w garażu, a tak naprawę na parkingu przed blokiem. Takie oszustwa mogą zakończyć się poważnymi problemami, gdy dojdzie do szkody. Ubezpieczyciel może udowodnić, że kierowca podał fałszywe dane i domagać się zwrotu pieniędzy od sprawcy.