Czarnuszka, nazywana inaczej czarnym kminem, to roślina, którą koniecznie trzeba mieć zarówno w kuchni jak i w kosmetyczce. Korzyści płynących z używania czarnuszki jest wiele. Nie bez przypadku nazywana była „złotem faraonów”. Sprawdź jej najważniejsze właściwości.
Nasiona z czarnuszki i ich moc
Czarnuszka jest rośliną uprawianą przeważnie na północy Europy, w tym w Polsce. Czarnuszkę można stosować w postaci ziaren jak również z nasion tłoczony jest olej, którego zastosowanie jest wszechstronne. Nasiona czarnuszki są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy, cerę, a nawet witalność. Olej z czarnuszki charakteryzuje duża zawartość antyoksydantów – w szczególności witaminy A i E, które są silnymi przeciwutleniaczami i pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon, dzięki któremu olej wykazuje działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Traktowany jest jako „naturalny antybiotyk”, a co za tym idzie – jest wskazany w okresach osłabienia, przeziębienia i grypy.
Czarnuszka właściwości - lek na prawie wszystko!
Czarnuszka to roślina lecznicza, której nasiona zawierają ponad sto substancji aktywnych. W roślinie znajdziemy m.in. fitosterole, olejki eteryczne, saponin, garbniki, nigellina. Czarnuszka to również bardzo dobre źródło białka - zawiera aż osiem z dziewięciu aminokwasów egzogennych, których organizm nie wytwarza, dlatego muszą być dostarczane razem z pożywieniem. Cenne w czarnuszce są witaminy: A, (wszystkie) z grupy B, E, a także magnez, żelazo, selen, cynk i potas. Czarnuszka to naprawdę wszechstronne nasiono, zatem możemy spodziewać się wielu efektów terapeutycznych. Przyprawa zalecana jest szczególnie kobietom, ponieważ reguluje cykl miesięczny i pobudza wydzielanie mleka. Pomaga w takich dolegliwościach jak nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Z badań wynika, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu bakterii Helicobakter pyroli, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej.
Olej z czarnuszki na wątrobę
Czarnuszka chroni wątrobę, która w dzisiejszych czasach nie ma łatwego „życia”. Wspomaga ją w usuwaniu toksyn i przyspiesza metabolizm tłuszczów. Pobudza również produkcję żółci dzięki czemu przyspieszamy proces odtruwania organizmu z toksyn.
Czarnuszka w walce z cholesterolem i cukrem
Z badań klinicznych wynika, że olej z czarnuszki obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, dwóch substancji, które odpowiadają za rozwój miażdżycy oraz chorób sercowych. Olej z czarnuszki redukuje poziom glukozy, dzięki czemu pomaga zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.
Czarnuszka w kuchni i jej wyrazisty smak
Olej z czarnuszki jest tłoczony na zimno, a to oznacza, że nie nadaje się do smażenia lub gotowania. Można go jednak śmiało spożywać na zimno lub dodawać do potraw. W postaci ziaren czarnuszka może być stosowana jako zamiennik pieprzu. Dodaje potrawom ostrości i wspaniale podkreśla ich smak, nie podrażniając przy tym żołądka. Idealnie komponuje się np. z zupą dyniową lub jako dodatek do pieczywa, past i warzywnych pasztetów. Smak ma lekko gorzki, a zapach intensywny, wręcz korzenny.
Olej z czarnuszki na piękną i młodą skórę twarzy
Odżywcze i pielęgnacyjne właściwości olej z czarnuszki zawdzięcza swojemu unikalnemu składowi. Zawiera mnóstwo dobrych kwasów tłuszczowych oraz beta-karotenu, który naszej skórze jest bardzo potrzebny. Ma też sporo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które działają odmładzająco na cały organizm, także na skórę. Olej z czarnuszki dogłębnie odżywia i nawilża skórę twarzy, ale nie tylko. Można go z powodzeniem stosować na całe ciało. Osoby, które mają skórę problematyczną, podwójnie docenią działanie oleju z czarnuszki. Olej z czarnuszki pomaga w walce z trądzikiem i likwidacją zaskórników. Jest często wskazywany przez kosmetologów jako pomoc w walce ze skórą trądzikową, która jest narażona na mikroblizny. Czarnuszka zmniejsza widoczność blizn i stymuluje odnowę naskórka. Nadaje się również do cery dojrzałej. Regularnie stosowany olej z czarnuszki likwiduje płytsze zmarszczki, a głębsze wyraźnie spłyca. Dodatkowo olej z czarnuszki chroni przed działaniem promieni UV.
Czarnuszka kontra cellulit
Czarnuszka polepsza napięcie skóry dzięki czemu zmiany cellulitowe są mniej widoczne.
Olej z czarnuszki na piękne włosy
Olej z czarnuszki dzięki swojemu działaniu ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję włosów. Jak nakładać olej na włosy?
- Wcieramy niewielką ilość oleju na umyte i lekko osuszone włosy.
- Nakładamy olej od końcówek, aż po nasadę, stopniowo przesuwamy się do góry i kończymy wcieranie delikatnym masażem skóry głowy.
- Tak przygotowane włosy zawijamy w folię i najlepiej na całą noc zostawiamy.
Optymalnie jest powtarzać zabieg 3-4 razy w tygodniu. Efekty szybko zauważycie, więc warto zaryzykować.
Olej z czarnuszki - dawkowanie
Olej z czarnuszki może być stosowany u dzieci, które skończyły rok. Najlepiej wymieszać go z miodem. Osłodzi on ostrość i goryczkę czarnuszki i sprawi, że będzie łatwiejsza do przełknięcia, dla tych, którzy nie przepadają za jej specyficznym smakiem. Dodatkowo miód jest dobrym nośnikiem substancji odżywczych dla naszego organizmu. Olej z czarnuszki można spożywać na czczo jak i z posiłkiem lub przed snem.
Dawkowanie:
- powyżej 12 miesiąca – ¼ łyżeczki dziennie
- 2- 4 lata – 1/2 łyżeczki dziennie
- powyżej 5 lat – 1 łyżeczka dziennie
- dorośli – 1 łyżka dziennie
Zanim kupisz olej z czarnuszki
Jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup oleju z czarnuszki, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, aby faktycznie nasz produkt miał swoje właściwości terapeutyczne. Olej z czarnuszki musi być:
- tłoczony na zimno ( w temperaturze do 40 stopni);
- nierafinowany;
- niefiltrowany;
- nieoczyszczony;
- zamknięty w ciemnej butelce chroniącej przed światłem słonecznym;
- po otwarciu, żeby nie stracił swoich właściwości powinien być przechowywany w lodówce.
Warto kupować olej w sklepach ekologicznych ze zdrową żywnością. W sklepie internetowym straganzdrowia.pl znajdziemy sprawdzonych dostawców oraz gwarancję dobrych cen. Ceny olejów wahają się pomiędzy 21 zł za 100 ml do 77 zł za 500 ml. Na początku lepiej kupić mniejszą ilość i mieć pewność, że zużyjemy go. Czarnuszka niejedno ma imię. W sklepie straganzdrowia można kupić nie tylko olej z czarnuszki. Znajdziemy tutaj również czarnuszkę w postaci nasion, którą można dodawać do zup i wypieków. Czarnuszka w kapsułkach to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią jej korzennego smaku oraz potrzebują szybkiego wsparcia.