Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 czerwca 2016 r.
0:00

Dlaczego sprowadzamy węgiel z zagranicy?

0 A A
29 czerwca 2016 0:00

W mediach co rusz przewija się pytanie, dlaczego polskie państwo sprowadza węgiel z zagranicy, skoro na jego terenie piętrzą się prawdziwe góry niewykorzystanego surowca. Odpowiedź jest prosta - ponieważ bardziej nam się to opłaca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd jednak bierze się ta zależność? Czynników jest kilka. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, iż węgiel spoza naszego kraju obłożony jest zazwyczaj niższym podatkiem VAT - w naszym kraju wynosi on 23 proc., podczas gdy przykładowo w Rosji jest to jedynie 15 proc.

Ktoś mógłby oczywiście powiedzieć, że należy do jego ceny doliczyć również koszty transportu. Te jednak się równoważą, gdyż pokrywa je państwo. Wspomnieć należy również o niższych stawkach wydobycia węgla w innych krajach. Tak jest chociażby w Australii.

Kierunek wschodni

Jednak po kolei. W jakim kraju sprzedaż węgla brunatnego czy kamiennego do Polski jest największa? W tym przypadku wskazać należy oczywiście Rosję. Co roku sprowadzamy z tego kraju ponad 6 milionów ton węgla, co stanowi niemal 2/3 całego nasze importu tego surowca.

Do inwestowania w węgiel z Rosji zachęcają przede wszystkim czynniki, które zostały wymienione powyżej. Elementem przeważającym wydaje się być oczywiście niższy podatek VAT. Ośmioprocentowa różnica sprawia, że przy okazji każdego miliona złotych, w naszych kieszeniach pozostaje około 80 tysięcy. Pamiętajmy przy tym, iż polska gospodarka "stoi" właśnie na węglu, dlatego oszczędności w ujęciu ogólnym są wręcz ogromne.

Wschodni kierunek wydaje się być ulubionym dla naszego kraju. Sporo węgla sprowadzamy również bowiem z Kazachstanu (niespełna 200 tysięcy ton) i Ukrainy (prawie 400 tysięcy ton). Powody są zawsze podobne. Głównym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to właśnie niższe kosztu zakupu. Skoro natomiast transport surowca jest tak opłacalny, do dlaczego nie powinniśmy z tego korzystać?

Inne kierunki

Sporo kontrowersji w środowisku przeciwników tego typu polityki stanowią również statystyki importu węgla z dalekiej Australii. Z tego kraju rocznie sprowadzamy prawie milion ton węgla rocznie. Jest to wartość ogromna, dlatego muszą istnieć poważne powody, dla których decydujemy się na taki ruch.

Wspomnieć należy przede wszystkim o kosztach wydobycia. Odbywa się ono w sposób odkrywkowy, co oczywiście kosztuje zdecydowanie mniej w porównaniu do chociażby metody głębinowej. Kolejny element kolejny raz dotyczy transportu. Oczywiście wykorzystane są do tego statki, które jednak służą nam do wymiany towarów. Z Australii przywożą do nas węgiel, który w Polsce jest rozładowywany. Następnie dochodzi do załadowania innych towarów, które są przez nas wysyłane w tamte rejony świata. Tego typu zamiany pozwalają nam zaoszczędzić naprawdę spore sumy.

Podkreślić należy również fakt, iż węgiel australijski przeważnie trafia do firm z kapitałem zagranicznym, które często mogą sobie pozwolić na tego typu transakcje.

Na liście pozostałych krajów, z których czerpiemy węgiel znajdują się również Stany Zjednoczone, Czechy oraz Kolumbia. Łącznie import węgla wynosi ponad 10 milionów ton węgla w każdym roku.

Oczywiście węgiel rosyjski stanowi w tym przypadku największą część ogólnej kwoty. Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty i dane, które zostały przytoczone powyżej, jest to w zupełności zrozumiałe. Podstawą wymiany dóbr jest bowiem ich cena. Nabywca określonego surowca, z wiadomych przyczyn, chce wydać jak najmniej, dlatego decyduje się na skorzystanie z wielu opcji, które w jego mniemaniu okażą się najkorzystniejsze. I to właśnie ta zasada funkcjonuje w przypadku sprowadzania węgla z zagranicy.

Pozostałe informacje

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca.

Za zdrowie pań
foto
galeria

Za zdrowie pań

Weekend to czas, kiedy w Berecie rządzi prawdziwa zabawa. Zobaczcie naszą fotogalerię z weekendowych szaleństw z popularnego Beretu.

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium